W jakim kierunku powinna rozwijać się edukacja zawodowa? Jaka jest rola biznesu we wsparciu szkół, a w jaki sposób szkoły powinny wspierać biznes? Na te oraz wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach inauguracji programu „Młode Kadry” w Bydgoszczy.
Konferencja towarzyszyła otwarciu Regionalnego Centrum Szkoleniowego w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy (28 kwietnia br.). Placówka jest już dwunastą z kolei, która zasiliła „Młode Kadry” – projekt organizowany przez spółkę Inter Cars oraz partnerów: Bosch, Castrol, Luk Ina Fag, ContiTech, Mahle, NTN SNR, OSRAM i SKF. Ideą programu jest wspieranie edukacji uczniów szkół o profilu motoryzacyjnym poprzez przekazywanie im nowoczesnego wyposażenia warsztatowego. W ten sposób młodzież może uczyć się na sprzęcie, który jest używany w profesjonalnych zakładach naprawczych. Do tej pory każda ze szkół otrzymała sprzęt o wartości 100 000 zł oraz pakiet szkoleń o wartości 30 000 zł.
W ideę „Młodych Kadr” wpisała się tematyka konferencji: „Kształcenie zawodowe a oczekiwania rynku pracy”. Jedną z prelegentek była Iwona Waszkiewicz, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, która mówiła m.in. o tym, że dostosowanie placówek edukacyjnych do potrzeb rynku pracy jest pierwszym i podstawowym celem Strategii Rozwoju Edukacji miasta. Efekty tej polityki widoczne są w statystykach, według których aż 60% uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Bydgoszczy to uczniowie szkół zawodowych (zarówno szkół technicznych jak i edukacji zasadniczej), a 40% – szkół ogólnokształcących. Jest to ewenement na skalę kraju, ponieważ ogólne statystyki edukacji w Polsce są dokładnie odwrotne – 6 do 4 na korzyść szkół ogólnokształcących. Pokazuje to, że władze edukacyjne miasta doskonale zdają sobie sprawę z potrzeb rynku, a program „Młode Kadry” trafił na podatny grunt, na którym podobne inicjatywy traktowane są poważnie i mogą liczyć na wsparcie.
Fot. T. Wilczkiewicz
Komentarze (0)