Części i regeneracja

Części i regeneracja

6 miesięcy temu  24.05.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Produkcja części motoryzacyjnych. Niepewność w obliczu malejących zysków

CLEPA i McKinsey & Company przedstawiły najnowsze spostrzeżenia na temat kondycji i nastrojów europejskiego przemysłu motoryzacyjnego w ramach Pulse Check. To przeprowadzane 2 razy do roku badanie zapewnia kompleksowe spojrzenie na klimat biznesowy sektora, trendy, bieżące wyzwania i możliwości.

Niepewność w czasach przemian
Europejski przemysł motoryzacyjny, będący istotnym filarem gospodarki UE, musi sprostać zmienności i niepewności, które serwują mu zarówno klienci, jak i dostawcy. Pomimo znacznych przeciwności branża zachowuje ostrożny optymizm, radząc sobie z wyzwaniami i opracowując strategię transformacji.
Wysoki poziom niepewności związany z nowymi projektami i popytem na pojazdy elektryczne w Europie, w połączeniu z presją ze strony producentów pojazdów (OEM) na obniżenie kosztów i obawami o konkurencyjność UE, przyczyniają się do pogorszenia nastrojów w sektorze. W wyniku tych wyzwań 25% producentów części przewiduje, że będzie działać na marginalnych lub ujemnych poziomach rentowności, podczas gdy tylko 37% spodziewa się rentowności powyżej 5%. Prawie połowa (47%) badanych przewiduje wzrost przychodów w 2024 r., 31% spodziewa się natomiast spadku.
– Perspektywy dla branży producentów części motoryzacyjnych pogorszyły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Podczas gdy niektórym udało się strukturalnie poprawić bazę kosztową podczas Covid-19 i są w stanie czerpać z tego korzyści, większość nadal stoi przed poważnymi wyzwaniami. Kluczowymi obawami są wysoka niepewność co do przyszłego rozwoju rynku i przejścia na pojazdy elektryczne – wskazuje Lukas Michor z firmy McKinsey.
Badanie Pulse Check ujawnia, że producenci części stoją w obliczu trudnych negocjacji cenowych z producentami samochodów (OEM), a 74% z nich wskazuje niewystarczające rekompensaty producentów samochodów jako najpilniejsze wyzwanie operacyjne. Kolejne pozycje zajęły: redukcja popytu (52%), zakłócenia w łańcuchu dostaw (24%) i przenoszenie się producentów części do innych branż (20%). Odpowiednio 70% respondentów priorytetowo traktuje zaangażowanie się w renegocjacje handlowe z klientami OEM w celu zrównoważenia inflacyjnych kosztów produkcji.
Benjamin Krieger, sekretarz generalny CLEPA, podkreśla obawy sektora: – Ponad połowa europejskich producentów części obawia się, że koszty produkcji obniżają konkurencyjność UE, a 65% sektora działa na poziomach rentowności, które nie są wystarczające do utrzymania inwestycji. Pogorszenie nastrojów na obu tych frontach w porównaniu do sytuacji sprzed 6 miesięcy podkreśla potrzebę zwiększenia konkurencyjności UE.

Perspektywy wzrostu gospodarczego i alokacji zasobów
Badanie podkreśla również strategiczne wyzwania, w tym malejącą konkurencyjność UE ze względu na wysokie koszty produkcji (54%) i szybsze wdrażanie technologii w innych regionach (39%). Prognozy wskazują na skromne perspektywy wzrostu przewagi biznesu z Chin, przy czym tylko 31% badanych spodziewa się znacznego udziału tego rynku w obrotach firm. Konkurencyjność kosztowa i cykle rozwoju produktów są również przedmiotem szczególnej troski dostawców działających w Chinach.
W odpowiedzi na rosnące wyzwania producenci części intensyfikują alokację zasobów w kierunku badań i rozwoju oraz działalności produkcyjnej, jednocześnie usprawniając wzrost celów wydajności. Dodatkowo 58% respondentów identyfikuje optymalizację materiałów i komponentów jako klucz do osiągnięcia zoptymalizowanej struktury kosztów, podczas gdy 54% podkreśla znaczenie wzrostu wydajności.
Trudności we wdrażaniu wymagań producentów pojazdów (24%) i zgodność z celami w zakresie emisji (22%) to strategiczne obawy mniejszej części łańcucha dostaw. Cele redukcji emisji CO2 są jednak głównym wyzwaniem dla całej branży, a 52% badanych uważa wymagane zmiany w łańcuchu dostaw i śladzie produkcyjnym za najistotniejsze wyzwanie.
Badanie ujawniło również potrzebę zatrudniania i rozwijania wykwalifikowanych pracowników, w tym inżynierów oprogramowania. Dwie trzecie dostawców części przekwalifikowuje swoich pracowników lub planuje to zrobić, co wskazuje na proaktywną reakcję na kwestię zasobów ludzkich.
– Jest to kolejne badanie pokazujące, że branża przechodzi transformację, która odbywa się w mocno niesprzyjających warunkach. Europa musi stworzyć warunki dla zapewnienia dalszej konkurencyjności rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. Myślę, że nastroje w branży byłyby lepsze, gdybyśmy w Europie, wzorem USA czy Chin, mieli holistyczną strategię przemysłową, która pozwoliłaby nie tylko osiągnąć zakładane cele klimatyczne, ale także rozwinąć potencjał gospodarczy Starego Kontynentu – zaznacza Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych, członek zarządu CLEPA.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony