Dr Eberhard Meissner, ekspert ds. akumulatorów w Johnson Controls, wyjaśnia, dlaczego łagodna zima sprawia, że sprawdzenie akumulatora przed wakacyjnym urlopem jest niezbędne, a także na co latem należy zwrócić szczególną uwagę.
W te wakacje sprawdzenie akumulatora ważniejsze niż rok temu
To lato może zupełnie różnić się od pozostałych jeśli chodzi o wymianę akumulatorów w autach. Zima to zwykle czas, w którym niskie temperatury powodują, że słabe akumulatory nie są w stanie przetrwać ciężkiej pogody. Jednak w tym roku, z powodu łagodnej zimy, wiele słabych akumulatorów nadal działa. Radzę zatem, aby zabrać swój samochód do niezależnego warsztatu, autoryzowanego serwisu, sklepu motoryzacyjnego lub punktu obsługi, żeby sprawdzić swój akumulator przed wyjazdem na letnie wakacje.
Akumulatory dużo szybciej zużywają się latem niż zimą
Cykl życia akumulatora samochodowego zależy od wielu czynników, m.in. od temperatury, w której pracuje. Optymalna temperatura dla akumulatorów to +20°C. Jeśli temperatury panujące na zewnątrz są wyraźnie wyższe od tego poziomu, przyspiesza to korozję akumulatora oraz zachodzące w nim reakcje elektrochemiczne. To z kolei sprawia, że akumulator rozładowuje się znacznie szybciej.
Jeśli w czasie wakacyjnych podróży staniemy przed koniecznością wymiany akumulatora, warto skorzystać z aplikacji mobilnej VARTA Automotive app. Jest to użyteczne narzędzie, pomocne przy wyborze odpowiedniego modelu akumulatora do auta i zawierające listę dystrybutorów w najbliższej okolicy (również za granicą), włącznie z danymi kontaktowymi. Aplikację można pobrać na iPhone’a ze sklepu App Store.
Podczas wakacji Twój akumulator musi radzić sobie z większym obciążeniem
Wakacje to czas podróży. To także okres, kiedy większość kierowców maksymalnie wykorzystuje klimatyzację w autach. Również dodatkowe urządzenia zasilane prądem, takie jak GPS, chłodziarki czy ekrany urządzeń nawigacyjnych i służących do rozrywki, to dodatkowe obciążenie dla akumulatora. Przy niewielkich prędkościach, kiedy silnik nie generuje znacznej ilości energii, alternator może nie radzić sobie z takim zapotrzebowaniem na prąd. To właśnie wtedy potrzebna jest energia z akumulatora, który zasila samochód oraz dodatkowe akcesoria. Sytuacja ta zdarza się najczęściej w przypadku korzystania z chłodziarki i wyświetlaczy urządzeń wielofunkcyjnych podczas dłuższego postoju na biegu jałowym, na przykład podczas przerwy w podróży, na parkingu, na polu kempingowym czy w korku.
Odłączenie akumulatora nie przedłuży jego żywotności
Nie należy odłączać akumulatora, nawet jeśli w trakcie wakacji nie będziesz korzystać z auta.
Stosowane w samochodach rozwiązania technologiczne stają się coraz bardziej zaawansowane, a przez to integracja akumulatora z systemem elektrycznym auta jest coraz bardziej skomplikowana. Jeśli obwód elektryczny pomiędzy akumulatorem a komputerem pokładowym zostanie przerwany, może to prowadzić do utraty danych w jednostkach sterowania oraz urządzeniach nawigacyjnych i służących do rozrywki w samochodzie. Odłączenie akumulatora nie przedłuży jego żywotności. Udając się na wakacje upewnij się po prostu, że żadne urządzenia zewnętrzne, takie jak GPS czy chłodziarka, nie są podłączone podczas twojej nieobecności, gdyż będą one niepotrzebnie obciążać akumulator.
Komentarze (0)