Użytkownicy samochodów oczekują od mechaników porad dotyczących doboru źródeł światła – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę OSRAM. Podstawowe kryteria, którymi się kierują to cena i jakość. Wychodząc naprzeciw potrzebom i udzielając profesjonalnych wskazówek, można znacznie szybciej zyskać zaufanie klientów, za co odwdzięczą się lojalnością.
Z badań przeprowadzonych przez OSRAM wynika również, że 1/3 kierowców kupuje źródła światła w serwisie samochodowym. Klienci oczekują od mechaników proaktywnej postawy – rady lub rekomendacji. Pracownicy warsztatów zazwyczaj ich udzielają, ale rzadko robią to niepytani.
Stan oświetlenia jest często bagatelizowany przez kierowców, a to istotny element mający wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zwłaszcza jeśli użytkownik samochodu jeździ dużo w trasach i po zmierzchu. Lepsza widoczność pozwala wcześniej zareagować w sytuacji zagrożenia, co daje znacznie większe szanse na uniknięcie wypadku. Warto przypomnieć kilka podstawowych zasad użytkowania oświetlenia.
Ustawienie świateł powinno się sprawdzać podczas każdego przeglądu, wymiany żarówki, po naprawie mechanicznej i blacharskiej. Ponadto warto przypomnieć kierowcom o regularnej samodzielnej kontroli stanu oświetlenia samochodu, zwłaszcza z prawej strony pojazdów.
„Prawe” żarówki przepalają się zauważalnie szybciej, ponieważ są narażone na większe wibracje – koła regularnie najeżdżają na nierówności, które najczęściej znajdują się przy krawędzi drogi.
Za używanie najtańszych na rynku żarówek bez homologacji grozi utrata dowodu rejestracyjnego i mandat. Poza tym jest to niebezpiecznie – może powodować pogorszenie widoczności i oślepianie innych użytkowników dróg. To samo dotyczy dostępnych na rynku zestawów do przerobienia reflektorów halogenowych na ksenonowe (tzw. HID conversion kits). Samodzielne modyfikacje instalacji oświetleniowej są nielegalne.
Kupowanie tanich zamienników to pozorna oszczędność, gdyż ich producenci, aby zapewnić najniższą cenę oszczędzają na jakości różnych komponentów. Na przykład bańki wielu tanich żarówek halogenowych nie posiadają w ogóle filtra UV. A w czasie pracy żarówki halogenowe emitują promieniowanie ultrafioletowe, które ma negatywny wpływ na reflektory. Promieniowanie UV powoduje ich żółknięcie i matowienie. Aby je przed tym ochronić, należy stosować tylko żarówki wyposażone w filtr UV. Żarówki bez filtra powodują stopniowe niszczenie reflektora.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę OSRAM właściciele i użytkownicy samochodów oczekują od mechaników porad nie tylko określających typ stosowanego źródła światła, ale także związanych z jego doborem pod kątem indywidualnych preferencji. Zwrócenie uwagi na cechy poszczególnych modeli lamp oraz żarówek pomoże im dokonać właściwego wyboru.
OSRAM ma w swojej ofercie wiele modeli żarówek halogenowych oraz lamp ksenonowych różniących się parametrami. W zależności od zapotrzebowania, warunków i stylu jazdy, serwisant może dobrać model, który najlepiej spełni wymagania użytkowników, a nawet odmieni wygląd pojazdu. Wszystkie mają homologację ECE, więc taka modyfikacja jest w pełni legalna.
Modele żarówek halogenowych i lamp ksenonowych w zależności od zastosowania są podzielone na cztery linie: Night Breaker, Cool Blue, Ultra Life i Original.
Lampy ksenonowe XENARC Night Breaker Laser i żarówki Night Breaker Laser oraz Silver zapewniają wyjątkowo jasne światło, nawet do 200% jaśniejsze w porównaniu z wymogami homologacyjnymi określonymi w normie ECE w przypadku „ksenonów” i do 150% jeśli chodzi o żarówki halogenowe. Ponadto oferują światło o optymalnej barwie, dlatego są idealne dla kierowców, którzy dużo podróżują w nocy.
Kierowcy ceniący atrakcyjny wygląd i chłodną barwę światła mogą wybrać lampy i żarówki OSRAM Cool Blue Intense. W przypadku świateł ksenonowych temperatura barwowa do 6000 K została osiągnięta dzięki zastosowaniu specjalnego wypełnienia bańki, które zastąpiło filtr. Również żarówki halogenowe OSRAM Cool Blue Intense oferują chłodnobiałe światło, które jest nawet do 20% jaśniejsze.
Produkty z linii OSRAM Ultra Life zaprojektowano z naciskiem na wydłużenie trwałości. Dzięki temu konieczność czasochłonnej i kosztownej wymiany będzie zdarzała się znacznie rzadziej. Na ksenonowe lampy XENARC Ultra Life OSRAM udziela 10-letniej gwarancji. Ich trwałość jest nawet 4-krotnie dłuższa od zwykłych lamp ksenonowych. Halogenowe żarówki OSRAM Ultra Life także charakteryzują się nawet 4-krotnie wydłużoną trwałością w porównaniu ze zwykłymi żarówkami, a producent udziela na nie aż 4-letniej gwarancji.
Komentarze (0)