Stan techniczny amortyzatorów ma niebagatelny wpływ na zachowanie samochodu zarówno podczas codziennej jazdy, jak i wykonania gwałtownych manewrów na drodze. Po raz kolejny ich bezpłatną kontrolę, jeszcze przed wyjazdem na wakacje, zapewnia polskim kierowcom mobilny tester zawieszenia BILSTEIN.
Z roku na rok, co potwierdzają statystki, podnosi się poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Według danych policji w 2017 roku doszło do 32 760 wypadków, ich najczęstszą przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Tylko w 121 przypadkach winę przypisano złemu stanowi technicznemu pojazdów.
„Decydującym czynnikiem w obszarze bezpieczeństwa na drodze pozostaje człowiek, dopiero na drugim i trzecim miejscu wymienić można infrastrukturę oraz pojazd. Jednak nawet najlepszy kierowca nie wykona skutecznego manewru, gdy stan techniczny pojazdu daleki będzie od ideału” - mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce - „Jednym z kluczowych tu elementów jest zawieszenie, w tym amortyzatory, sprężyny i elementy mocowania. Ich rolą jest zarówno utrzymanie wybranego toru jazdy, jak i zapewnienie optymalnej drogi hamowania”.
Biorąc pod uwagę średni wiek parku samochodów osobowych w Polsce, który według różnych źródeł wynosi 12-15 lat, przyczyn części wypadków drogowych można upatrywać w ich stanie technicznym. Malejąca wartość rynkowa pojazdu zniechęca ich właścicieli do regularnych przeglądów i napraw powyżej niezbędnego minimum. Wyniki przeprowadzonych przez BILSTEIN w dwóch ubiegłych latach testów są jednak pozytywnym zaskoczeniem. Okazało się, że na półtora tysiąca skontrolowanych samochodów, aż 90 procent miało amortyzatory w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu na drodze!
Do badań wykorzystano mobilny tester zawieszenia BILSTEIN. Na jego platformie kontrolowana jest przyczepność lewego i prawego koła na tej samej osi. Różnica poniżej 15 procent uznawana jest za wynik bardzo dobry, zaś do 30 procent to poziom akceptowalny. Tej samej wartości nie może przekroczyć różnica pomiędzy przednią i tylną osią po tej samej stronie samochodu.
Przekroczenie tych granic kwalifikuje amortyzatory do wymiany. Warto podkreślić, że każdy kierowca otrzymywał wydruk ze szczegółowymi wynikami, a mechanicy z warsztatów, na których terenie prowadzone były badania, zgodnie przyznają, że samochody z usterkami bądź uszkodzeniami powróciły do nich w celu wykonania zalecanych napraw.
„Akcję z mobilnym testerem zawieszenia w różnych częściach Polski powtórzymy także w tym roku, na przełomie czerwca i lipca. To dobry czas przede wszystkim ze względu na sezon urlopowy i planowane podróże samochodem” - dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR - „Kierowcy doceniają nie tylko możliwość wykonania bezpłatnych badań, ale także fachowej porady odnośnie eksploatacji amortyzatorów i możliwości poprawy skuteczności ich działania w danym warsztacie. Liczymy, że uzyskane wyniki potwierdzą nasze wcześniejsze doświadczenia i fakt, że wbrew obiegowej opinii dbamy o stan techniczny naszych samochodów”.
Komentarze (0)