Montowany w samochodach ciężarowych koncernu Daimler, opracowany przez inżynierów Hengst, instalowany w nowym silniku wysokoprężnym DD15 Gen5, zintegrowany moduł filtracji i zarządzania przepływem oleju zapewnia oszczędność paliwa i wydłużone okresy międzyserwisowe.
Produkowane w Stanach Zjednoczonych samochody ciężarowe, narażone są na pokonywanie niezwykle długich dystansów w ekstremalnych warunkach pogodowych, w tym szczególnie niskich temperaturach.
Najnowsza generacja silników DD15Gen5 firmy Daimler zapewnia większą wydajność pracy i mniej przestojów serwisowych. Silniki te zostały wyposażone w moduł chłodzący olej firmy Hengst, który wspomaga je w niezawodnym działaniu, zapewniając ulepszone właściwości filtracyjne i wydłużone do 150 000 km okresy międzyserwisowe.
Lekkość dzięki mniejszej ilości elementów
Dzięki inteligentnej integracji kilku oddzielnych części inżynierowie Hengst zredukowali liczbę elementów do minimum - nawet termostat oleju został wbudowany bezpośrednio w moduł. Wielofunkcyjność modułu obejmuje filtrację oleju, zarządzanie temperaturą oleju oraz cieczy chłodzącej (co pozwala stabilizować temperaturę silnika w funkcji obciążenia), pompę cieczy oraz w przeciwieństwie do poprzedniej generacji modelu - zawór regulujący ciśnienie oleju. Ponadto, ten wielofunkcyjny moduł przynosi znaczne oszczędności w zużyciu paliwa. Redukcja ilości elementów oznacza, że moduł jest o 10% lżejszy od swojego poprzednika.
Ekstremalnie niskie temperatury w niektórych zakątkach Ameryki Północnej powodują, że olej silnikowy zyskuje niezwykle gęstą i lepką konsystencję, co w zderzeniu z filtrem wywołuje ogromną różnicę ciśnień (Delta P). Najnowsza generacja filtrów Hengst Stack dzięki specjalnemu wzmocnieniu lameli materiału filtracyjnego pośrednimi dyskami (co ma szczególne znaczenie przy stosowanym w samochodach ciężarowych wysokim wkładzie filtracyjnym) umożliwia stabilizowanie powstającej różnicy ciśnień oleju, dzięki czemu możliwe jest późniejsze otwarcie zaworu obejściowego filtra, a w rezultacie znaczny wzrost wydajności filtracji. Ponadto zoptymalizowana konstrukcja zapewnia większą odporność na ciśnienie i pulsacyjny przepływ oleju oraz poprawia wydajność Delta P o 30%.
Nowy, opracowany przez Hengst Filtration, moduł zarządzania przepływem oleju, montowany jest m.in. w silniku ciężarówki Freightliner Cascadia, którą Daimler reklamuje jako najlepiej sprzedającą się ciężarówkę do transportu dalekobieżnego w Stanach Zjednoczonych.
Komentarze (0)