Rys. 1. Przykład obowiązkowego i dodatkowego oznakowania taksówki [3]
Zgodnie z rozporządzeniem o zakresie i sposobie badań dodatkowe wymagania dla pojazdu uprzywilejowanego nie są spełnione m.in. w następujących przypadkach:
- brak lub niedziałające dźwiękowe sygnały ostrzegawcze,
- ostrzegawczy sygnał świetlny nie działa lub ma nieprawidłową barwę,
- nieprawidłowa barwa lub napisy na pojeździe,
- możliwość włączenia sygnałów dźwiękowych bez włączenia sygnałów świetlnych,
- włączenie sygnałów zależy od położenia urządzenia umożliwiającego pracę silnika.
3. Badanie dodatkowe pojazdu do nauki jazdy i egzaminowania
Okresowe badanie techniczne pojazdu do nauki jazdy i egzaminowania obejmuje sprawdzenie ogólnych wymagań określonych dla pojazdu samochodowego (zakres badania okresowego) i warunków dodatkowych obowiązujących te pojazdy (zakres badania dodatkowego). Zgodnie z przepisami o warunkach technicznych (rozdział 13 działu 3) warunki dodatkowe zostały podzielone na dwie grupy: ogólne dla pojazdów przeznaczonych do szkolenia kandydatów na kierowców oraz szczegółowe związane z poszczególnymi kategoriami prawa jazdy.
Warunki ogólne dla pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy i egzaminowania wymagają (z pewnymi wyjątkami), aby wyposażyć go w:
- przyrząd kontrolny – tachograf samochodowy i układ hamulcowy posiadający urządzenie przeciwblokujące (ABS) – przepis stosuje się tylko do samochodu ciężarowego kategorii C1 i C, autobusu kategorii D1 i D oraz ciągnika siodłowego z naczepą kategorii C+E,
- dodatkowe lusterka zewnętrzne prawe i lewe,
- dodatkowe lusterko wewnętrzne (o ile jest wymagane),
- ogrzewaną tylną szybę (dotyczy samochodu osobowego),
- apteczkę doraźnej pomocy,
- ogumione koło zapasowe.
Dopuszcza się wyposażenie pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy i egzaminowania w inne dodatkowe urządzenia powtarzające istniejące mechanizmy sterowania i kierowania pojazdem.
Druga grupa warunków dodatkowych dla pojazdów do nauki jazdy i egzaminowania to warunki szczegółowe zależne od kategorii prawa jazdy. Dalej przykładowo wymieniono szczegółowe warunki dla kilku kategorii prawa jazdy:
- motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A – masa własna ponad 175 kg, silnik spalinowy o mocy co najmniej 50 kW i pojemności skokowej co najmniej 595 cm3 albo silnik elektryczny o mocy co najmniej 50 kW i stosunku mocy do masy własnej co najmniej 0,25 kW/kg;
- samochód osobowy w zakresie prawa jazdy kategorii B – dmc nieprzekraczające 3,5 t, długość ponad 3,5 m, prędkość co najmniej 100 km/h;
- samochód ciężarowy w zakresie prawa jazdy kategorii C – dmc co najmniej 12 t, długość co najmniej 8 m, szerokość co najmniej 2,4 m, prędkość co najmniej 80 km/h, ręczna skrzynia biegów, skrzynia ładunkowa zamknięta o szerokości i wysokości co najmniej takiej samej jak kabina, rzeczywista masa całkowita co najmniej 10 t;
- autobus w zakresie kategorii D – przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, długość co najmniej 10 m, szerokość co najmniej 2,4 m, prędkość co najmniej 80 km/h.
Pojazd do nauki jazdy powinien być oznakowany kwadratową tablicą barwy niebieskiej z białą literą „L”. W warunkach niedostatecznej widoczności tablica powinna być oświetlona (nie dotyczy motocykla). Tablica motocykla powinna być wykonana z materiału odblaskowego. Przepisy określają również sposób umieszczenia tablicy na pojeździe – ma być umieszczona z przodu i z tyłu pojazdu (zespołu pojazdów) na wysokości 60÷180 cm od powierzchni jezdni (rys. 6), z zastrzeżeniem:
- samochód osobowy, czterokołowiec z nadwoziem – pionowo na dachu, prostopadle do osi podłużnej pojazdu (rys. 7),
- motocykl, motorower, czterokołowiec – z tyłu pojazdu (rys. 8).
Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy i egzaminowania określony w rozporządzeniu o zakresie i sposobie badań (§ 3 ust. 1 pkt 8) obejmuje:
- identyfikację pojazdu (pkt 0 działu I załącznika 1 do rozporządzenia),
- dodatkowe badanie techniczne tego pojazdu (pkt 5 działu I załącznika 2 do rozporządzenia).
Zgodnie z rozporządzeniem o zakresie i sposobie badań wynik tego badania dodatkowego będzie uznany za negatywny m.in. w następujących przypadkach:
- brak dodatkowego pedału hamulca roboczego,
- brak dodatkowych lusterek wstecznych,
- brak koła zapasowego i apteczki,
- nieogrzewana tylna szyba (w samochodzie osobowym),
- brak wymaganego oznakowania,
- brak innego szczegółowego, dodatkowego wyposażenia, w zależności od rodzaju pojazdu.
dr inż. Kazimierz Sitek
Literatura
1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 2022, z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 26.06.2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 776, z późn. zm.).
3. Strony internetowe motoryzacji.
4. Ustawa z 26.06.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1260, z późn. zm.).
Komentarze (0)