Diagnostyka

Diagnostyka

ponad rok temu  23.05.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Oscyloskop w warsztacie. SUN PDL 8100 na testach

Piotr Loranc, ekspert techniczny Snap-on Equipment

Trzy różne sytuacje warsztatowe i jedno niedoceniane, a może trochę nawet nielubiane urządzenie warsztatowe – oscyloskop. Ekspert firmy Snap-on Equipment Piotr Loranc demonstruje wykorzystanie oscyloskopu do rozwiązania kilku przypadków warsztatowych, gdzie diagnostyka testerem nie dała odpowiedzi na pytanie o przyczynę usterki.

W tym przypadku korzystamy z urządzenia SUN PDL 8100. Jest to najnowszy tester diagnostyczny firmy Snap-on Equipment, wyposażony w oscyloskop.

Przypadek 1. Wypadanie zapłonu
To jeden z częstszych problemów, który oczywiście możemy zdiagnozować testerem diagnostycznym. Natomiast samo odczytanie usterki nie rozwiązuje problemu, jeśli nie znamy jej przyczyny. A w przypadku wypadania zapłonu może być ich wiele. Począwszy od układu zapłonowego, przez wtryskowy, po mechanikę silnika, jak kompresja czy rozrząd.
W starszych samochodach, gdzie mieliśmy kable do świec, wystarczyła sonda do wysokich napięć, która pokazywała, jak pracuje cewka oraz czy pojawia się iskra. W nowszych pojazdach, gdzie cewki są montowane na świecy, nie ma za co „złapać”. Dlatego do ustalenia faktycznej przyczyny użyjemy oscyloskopu.
Urządzenie SUN PDL 8100 ma w zestawie dedykowany adapter. Zieloną płytkę wystarczy przyłożyć do cewki oraz podpiąć masę. Tym samym jesteśmy gotowi do pomiaru z uzwojenia wtórnego, czyli napięcia, które wysyłane jest na świece. Oscyloskop pozwala na bardzo szybką diagnozę – cewka jest uszkodzona.
Wymiana cewki sprawiła, że informacja o błędzie wypadania zapłonu już się nie wyświetla. Natomiast pojawił się nowy kod błędu – nieprawidłowy skład mieszanki. Decyzja – kontrola wymienionej cewki, oczywiście przy użyciu oscyloskopu. Okazuje się, że przy oryginalnej cewce czas trwania iskry to ok. 5 ms. W zamontowanym zamienniku ten czas to ok. 3 ms. W ten sposób pozbyliśmy się wypadania zapłonu, ale pojawił się kolejny problem: czas zapłonu jest zbyt krótki, stąd spalanie jest nieprawidłowe.
Używając tylko testera diagnostycznego oraz przekładając cewki, jak robi to większość warsztatów, nie bylibyśmy w stanie znaleźć tej usterki. Żeby to zadziałało, na każdym kolektorze musielibyśmy mieć osobną sondę lambda. Oscyloskop pozwolił na szybką i trafną diagnozę.
Z oscyloskopem diagnoza jest szybka.

Przypadek 2. Nierówna praca silnika
Klient zgłasza usterkę nierównej pracy silnika. O nieprawidłową pracę podejrzewamy wtryskiwacze. Do pomiaru natężenia prądu pobieranego przez wtryskiwacz wykorzystujemy cęgi prądowe, które można dokupić do SUN PDL 8100. W naszym urządzeniu dostępna jest baza gotowych procedur pomiarowych przy użyciu oscyloskopu. Dokładnie jak w testerze, wybieramy markę, model, wersję silnikową i otrzymujemy komplet informacji wzorcowych na temat działania poszczególnych komponentów. Widzimy, jakich wartości należy się po tym pomiarze spodziewać – przy założeniu, że wtryskiwacz pracuje prawidłowo.
Cęgi prądowe podłączamy pod przewód zasilający wtryskiwacz. Nie ma potrzeby demontażu wtryskiwacza. Szybko przechodzimy do pomiaru.
Porównujemy wykres, jego kształt i wartości. Wszystko jest w porządku – maksymalny pobór prądu wynosi 12 A, czyli tak jak w podawanych wartościach referencyjnych dla tego auta. W taki sam sposób kontrolujemy kolejne wtryskiwacze.

Przypadek 3. Zmniejszona moc silnika
Kolejny warsztatowy przykład, gdzie za takim problemem może stać szereg przyczyn. Tester diagnostyczny nic nie podpowiada.
W tym przypadku opisaną wcześniej metodą sprawdziliśmy wszystkie wtryskiwacze. Okazało się, że pracują prawidłowo. Nasze podejrzenie pada na przepływomierz, który przecież nie zawsze powoduje zapisanie kodu błędu. Wykorzystujemy kolejne akcesorium – podłączamy nasze urządzenie pod piny przepływomierza. Mamy dwa przewody – sygnał i masę. Sprawdzamy częstotliwość pracy przepływomierza. Okazuje się, że wartość sygnału jest niższa od referencyjnej, podawanej przez bazy danych oscyloskopu. Wiemy już, że należy wymienić przepływomierz. Sterownik nie zapisał kodu błędu, ponieważ ta niższa wartość mieści się w określonym zakresie, natomiast jest zbyt niska do właściwej pracy. Diagnoza tej usterki bez użycia oscyloskopu także nie trwałaby krótko.

Jak to działa?
– Pomiary oscyloskopowe mogą być proste, szybkie i skuteczne, natomiast potrzebujemy odpowiedniego narzędzia, takiego jak nasz nowy SUN PDL 8100. To oscyloskop, ale również tester z unikatową funkcją inteligentnej diagnostyki, która prowadzi mechanika przez cały proces diagnozy. Zapraszamy do kontaktu i osobistych spotkań, wówczas pokażemy sposób działania tego urządzenia – zachęca ekspert Snap-on Equipment Piotr Loranc.
 

GALERIA ZDJĘĆ

Adapter podpięty do cewki pozwala na szybką diagnozę przy użyciu oscyloskopu
Wykres na ekranie urządzenia wyraźnie wskazuje na brak zapłonu
Pomiary oscyloskopowe pokazują maksymalny pobór prądu na poziomie 12 A – to wartości referencyjne dla tego auta
Cęgi prądowe pozwalają na pomiar natężenia prądu pobieranego przez wtryskiwacz. Nie ma potrzeby demontażu wtryskiwacza
SUN PDL 8100 to nie tylko oscyloskop, ale przede wszystkim bardzo sprawny tester diagnostyczny z funkcją inteligentnej diagnostyki
Pod piny przepływomierza podłączamy tester SUN PDL 8100
SUN PDL 8100 ma bogatą bazę gotowych procedur pomiarowych oscyloskopowych z sygnałami wzorcowymi i wartościami referencyjnymi dla konkretnego modelu auta

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony