Na rynku pojawiły się podróbki testerów diagnostycznych firmy Autocom. Od szwedzkiego oryginału różni je niemal wszystko: wygląd, ergonomia użytkowania, a przede wszystkim funkcjonalność oprogramowania i możliwość jego aktualizacji. Niestety, cena jest na tyle kusząca, że w Polsce na ofertę oszustów zdążyło nabrać się już kilka osób.
Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed podróbkami jest kupowanie testerów Autocom wyłącznie w pewnym źródle, np. u autoryzowanych sprzedawców. Jednym z nich jest firma WSOP. Jeśli podczas zakupu macie Państwo wątpliwości – zadzwońcie do nas.
Już na początku 2011 roku w całej Europie odkrywano podrobione egzemplarze testerów, były to jednak pojedyncze przypadki. Niestety, ostatnie dwa lata przyniosły wzrost liczby oferowanych podróbek. Kopie testerów można dziś kupić na wielu stronach internetowych, a na pierwszy rzut oka trudno sprawdzić, czy dany produkt jest oryginalny, czy też jest on podróbką. Dla klientów jest to ogromny problem, bowiem naraża ich na kupowanie urządzeń przede wszystkim wadliwych, ale też niezgodnych z prawem.
Mówiąc nieco żartobliwie, proces podrabiania schlebia producentowi, bo potwierdza jego ciężką pracę. Podrabiane są wyłącznie produkty bardzo popularne wśród klientów. Niestety, w przypadku testerów diagnostycznych falsyfikat jest wyłącznie marną imitacją oryginału. Diagnoskop jest bardzo zaawansowanym urządzeniem, który trudno podrobić. Być może obudowa, okablowanie i inne detale będą podobne do oryginału i w ten sposób mogą zmylić kupującego. Prawdziwy problem to oprogramowanie i możliwości diagnostyczne. Tego nie sposób podrobić, bo nie da się ot tak skopiować całej wiedzy i doświadczenia, które producentowi udało się zgromadzić w ciągu długich lat ciężkiej pracy.
Podróbki mają bardzo uproszczone (żeby nie napisać „prostackie”) oprogramowanie, niczym nieprzypominające oryginału. Trudno także mówić o jakiejkolwiek zaawansowanej diagnostyce pojazdów przy jego użyciu. Nie ma także mowy o aktualizacji oprogramowania. Stwarza to zagrożenie nie tylko dla warsztatu, który korzysta z takiej podróbki, ale też dla kierowcy, który zakupił usługę wykonaną takim testerem.
- Znamy przypadki kilku klientów, którzy mieli problem z aktywacją zakupionej podróbki – mówi Paweł Wegiera, specjalista ds. elektroniki w firmie WSOP. - Po podłączeniu do Internetu urządzenie zostało zablokowane, stając się bezużytecznym gadżetem. Klient zakupił tester nie mając świadomości, że jest to podróbka. W dobrej wierze zadzwonił do nas i szukał wsparcia. Jednak proces aktywacji weryfikuje numer seryjny każdego urządzenia, a tym samym legalność pochodzenia. W ten sposób podróbka zostaje zablokowana, a klient nie jest w stanie jej aktywować.
Na pierwszy rzut oka podróbki wyglądają jak oryginały, co stwarza problemy w ich odróżnieniu. Jak ustrzec się oszustwa?
Oryginalne urządzenia posiadają oznaczenia modelu, typu, logo producenta oraz logo Original Data nadrukowane bezpośrednio na obudowę. Kopie z kolei posiadają podobne oznaczenia w formie nadruku na przezroczystej folii naklejonej na obudowę.
Na podróbkach można odnaleźć charakterystyczny szkic samochodu widzianego z profilu (kolorowa linia, która układa się w kształt pojazdu), a także logo ISS oraz ISI, których nie odnajdziemy na urządzeniach oryginalnych.
Oryginały posiadają specyficzne, gumowe osłony na brzegach urządzenia, których nie ma na kopiach. Jeśli porównamy oba urządzenia – oryginał i kopię – możemy zobaczyć, że różni się także sposób podłączenia przewodu 16-pinowego do VCI oraz inna jest antena Bluetooth.
Podrabiane są zarówno: oprogramowanie (CARS Autocom i Trucks Autocom), jak i urządzenia (CDP).
Pamiętaj, że kupując oryginalne produkty Autocom otrzymujesz dożywotnią gwarancję (pod warunkiem posiadania ważnej licencji), a także dostęp do wszystkich wspólnych kompetencji Autocom i oryginalnych części zamiennych. Zachowując ciągłość wykupionej aktualizacji klient z automatu otrzymuje również na ten sam okres gwarancję na urządzenie.
Skutki prawne
Wszystkie przypadki użycia podrabianych produktów stanowią przestępstwo przeciwko prawu i naruszają prawa autorskie, podlegając karze na mocy prawa szwedzkiego oraz międzynarodowego.
Jeśli przez przypadek kupiłeś produkt Autocom, który okazał się fałszywy, zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z producentem (autocom.se) lub z firmą WSOP (telefonicznie lub mailem: info@wsop.pl).
Więcej na stronie wsop.pl
Zdjęcie przedstawia podróbkę testera Autocom
Komentarze (0)