Diagnostyka

Diagnostyka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Urządzenia do pomiaru geometrii
ustawienia kół i osi pojazdów do 3,5 t

Część III. Przyrządy komputerowe.

Drugą grupę urządzeń do pomiaru i kontroli geometrii ustawienia kół pojazdów do 3,5 t stanowią przyrządy komputerowe, w których konstrukcji zastosowano technikę mikroprocesorową.

Urządzenia te są coraz bardziej popularne wśród ich użytkowników. Urządzenia komputerowe różnią się od urządzeń optyczno-mechanicznych możliwościami pomiarowymi, sposobem przesyłania i przetwarzania danych, a także samym sposobem obsługi. Grupę przyrządów komputerowych cechuje duża dokładność pomiarowa. Automatyzacja wszystkich czynności wpływa na znacznie większą szybkość pomiaru w porównaniu z grupą urządzeń optyczno-mechanicznych. Zastosowany w urządzeniu program komputerowy prowadzi diagnostę podczas całego cyklu pomiarowego, co wpływa na łatwość ich obsługi. Z góry narzucony sposób postępowania nie wymaga od diagnosty dobrego opanowania samej metodologii pomiaru. Ponadto przyrząd cały czas czuwa nad poprawnością wykonania wielu czynności pomiarowych, co uniemożliwia obsługującemu popełnienie błędów w obsłudze. Popełnione nieświadomie przez diagnostę błędy pomiarowe są wyświetlane na ekranie monitora. Coraz bardziej rozbudowane programy komputerowe stosowane w tego typu przyrządach umożliwiają pomiar tylko pojedynczych parametrów w oderwaniu od pełnego cyklu pomiarowego. Ponadto obsługowe programy regulacyjne prezentują zbiorcze obrazy wszystkich parametrów danej osi, dzięki czemu możliwa jest obserwacja zmian parametrów wzajemnie od siebie zależnych. W przyrządach komputerowych, dzięki zastosowaniu bazy danych parametrów wzorcowych większości pojazdów, widoczne są, poza wynikami rzeczywistymi pomiaru, również wartości wzorcowe dla danego pojazdu. W bazie danych parametrów wzorcowych pojazdów znajdują się również graficzne obrazy punktów regulacyjnych pojazdów, a także zalecane sposoby obciążenia pojazdów w trakcie wykonywania pomiarów. Program komputerowy daje również możliwość wydruku protokołu pomiaru oraz prowadzenia bazy danych wszystkich wykonywanych usług w tym zakresie. W urządzeniach komputerowych diagnosta może sterować pracą programu bezpośrednio z klawiatury lub zdalnie za pomocą pilota, co w istotny sposób wpływa na wygodę obsługi przyrządu. Dodatkową zaletą przyrządów komputerowych jest ponadto możliwość współpracy z obrotnicami elektronicznymi. Zastosowanie obrotnic elektronicznych zwiększa dokładność pomiarów kątowych i skraca czas obsługi.

W urządzeniach komputerowych do pomiaru używa się czterech zespołów pomiarowych. Bardzo ważnym parametrem opisującym możliwości urządzenia komputerowego jest liczba czujników położenia. Dla urządzenia czterogłowicowego może być ich sześć (dwa czujniki w każdej przedniej głowicy pomiarowej i po jednym w tylnych głowicach pomiarowych) lub osiem (po dwa czujniki w każdej z czterech głowic pomiarowych). Zastosowanie ośmiu czujników położenia umożliwia wykonanie pomiaru większej liczby parametrów (zarówno w stopniach, jak i milimetrach), szczególnie dotyczących ustawienia kół tylnych i osi samochodu.
W zależności od rodzaju zastosowanych w głowicach pomiarowych czujników położenia mierzących kąty poziome wszystkie komputerowe urządzenia do pomiaru geometrii ustawienia kół można podzielić na dwie grupy.
<824_bok_ciemny.jpg>
Pierwszą grupę stanowią urządzenia, w których do pomiaru kątów poziomych wykorzystuje się czujniki rezystancyjne. W tych przyrządach informacja o wzajemnym położeniu względem siebie czujników kątów poziomych przekazywana jest za pomocą elastycznych cięgien (linek pomiarowych) łączących wszystkie czujniki rezystancyjne. W ten sposób badany pojazd opasany jest linkami pomiarowymi ze wszystkich stron.

W drugiej grupie urządzeń do pomiarów kątów poziomych wykorzystuje się czujniki optyczne. W tego typu konstrukcjach informacja o wzajemnym położeniu względem siebie czujników kątów poziomych jest przekazywana przez zastosowanie promienia podczerwonego emitowanego przez tzw. kamery CCD. Dzięki temu, analogicznie do poprzedniego rozwiązania konstrukcyjnego z cięgnami wokół badanego pojazdu, tworzona jest za pomocą promieni podczerwonych jakby “elektryczna rama”.
Urządzenia komputerowe, w których stosuje się linki pomiarowe, umożliwiają wykonywanie pomiarów pewnych parametrów z wykorzystaniem tylko dwóch przednich głowic pomiarowych. Funkcji tej pozbawione są przyrządy, w których stosuje się kamery CCD i na kołach pojazdu zawsze muszą znajdować się cztery głowice pomiarowe. We wszystkich urządzeniach komputerowych do pomiarów kątów pionowych stosuje się najczęściej czujniki grawitacyjne lub rzadziej kamery CCD. W urządzeniach komputerowych stosuje się dwa rodzaje zasilania głowic pomiarowych: przewodowe lub bezprzewodowe z wykorzystaniem akumulatorów.
W przypadku zasilania akumulatorowego, po zawieszeniu głowic pomiarowych na stanowisku odkładczym następuje automatyczne sprawdzanie stanu naładowania akumulatorów i rozpoczyna się proces ich doładowywania. Głowice pomiarowe zasilane akumulatorowo są wyposażone w sygnalizację rozładowania akumulatorów i umożliwiają w trybie awaryjnym pracę z wykorzystaniem przewodów zasilających.


Kolejną cechą konstrukcyjną komputerowych urządzeń do pomiaru geometrii ustawienia kół jest sposób komunikacji (przesyłania danych) pomiędzy poszczególnymi głowicami pomiarowymi oraz między głowicami pomiarowymi a centralną jednostką sterującą. We współczesnych urządzeniach komputerowych stosowane są trzy rodzaje transmisji danych pomiarowych:
- za pomocą przewodów,
- z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego,
- za pomocą fal radiowych.
Przykładem urządzenia komputerowego z elastycznymi linkami pomiarowymi i transmisją danych za pomocą przewodów jest oferowany przez Precyzję-BIT przyrząd GTI Geomaster. Jest on proponowany w dwóch wersjach, uproszczonej - na wózku oraz standardowej – na metalowej szafce.
Przykładem urządzenia komputerowego z elastycznymi linkami pomiarowymi i z radiową transmisją danych jest przyrząd GTI Geomaster Radio. W rozwiązaniu tym, w porównaniu z poprzednim przyrządem, wyeliminowane zostało zasilanie
i transmisja kablowa danych między zespołami pomiarowymi za pomocą przewodów. Cała transmisja danych pomiędzy zespołami a centralną jednostką komputerową odbywa się drogą radiową, a zespoły pomiarowe są zasilane akumulatorowo.

Najbardziej zaawansowanym urządzeniem komputerowym z opisanych rozwiązań konstrukcyjnych jest przyrząd PROGEO. W urządzeniu tym do pomiarów kątów poziomych zastosowano zamiast elastycznych linek pomiarowych kamery CCD, a transmisja danych odbywa się drogą radiową. Wybór konkretnego komputerowego urządzenia do pomiaru geometrii ustawienia kół i zastosowanego w nim rozwiązania konstrukcyjnego powinien być uwarunkowany – poza względami ekonomicznymi – również specyfiką pracy w danym warsztacie i umiejętnościami praktycznymi obsługujących przyrząd diagnostów.

mgr Andrzej Kowalewski

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony