Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie warsztatu

4 miesiące temu  29.07.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Czy można być zawsze być gotowym na awarię?

Awarie na drodze zdarzają się kierowcom wcale nierzadko, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, gdy często podróżują autem na dalekich trasach. Jak wynika z badania*, przeprowadzonego w maju na zlecenie firmy OSRAM przez Instytut ARC Rynek i Opinia problemy z akumulatorem i oponami są jednymi z najczęstszych, jakie przydarzają się zmotoryzowanym Polakom.

Wyładowanie akumulatora w samochodzie lub konieczność awaryjnego uruchomienia to sytuacje, które zdarzyły się co najmniej raz aż 74 proc. respondentów badania. 2/3 polskich kierowców doświadczyło z kolei przebitej opony (68 proc.) lub nieszczelności powodującej uchodzenie powietrza z koła (63 proc.). Z pewnością są to stresujące i nieprzewidziane sytuacje, w których nikt z nas nie chciałby się znaleźć w trakcie urlopowych wojaży i choć nie da się z góry przewidzieć trudnych sytuacji na drodze, można zawczasu przygotować się na to, co nieprzewidziane, by szybciej wyjść z opresji, jeśli już taka awaria się przydarzy. 

Szybki rozruch pojazdu

By szybko uruchomić samochód podczas kłopotów z akumulatorem niezastąpiony może okazać się booster samochodowy. Taki gadżet znajduje się w stałym wyposażeniu tylko u 13 proc. kierowców, ale aż 31 proc. uznaje go jako bardzo przydatny i istotny dla bezpieczeństwa produkt. Booster inaczej zwany jump starterem to przenośne urządzenie, które pomaga nie tylko przy rozruchu pojazdu, lecz także może doładować telefon czy tablet. Produkty serii OSRAM BATTERYstart są w stanie uruchomić silniki o pojemności nawet do 8 l (w przypadku silników benzynowych) oraz 4 l (w przypadku Diesli). Część modeli ma także wbudowaną latarkę, co znacznie ułatwia podłączanie urządzenia w ciemnych miejscach czy po zmroku. Wszystkie boostery są bezpieczne w użytkowaniu, producent zastosował zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów, zwarciem i skokami napięcia.

Wsparcie dla opon

Przenośny kompresor to gadżet o wielu zastosowaniach, który warto na stałe umieścić w bagażniku samochodu. Według badań, dziś użytkuje go 37 proc. kierowców, a 41 proc. respondentów uważa, że powinno się go mieć dla własnego bezpieczeństwa. 

Firma OSRAM opracowała do tej pory kilka typów kompresorów TYREinflate, odpowiadających różnym potrzebom kierowców. OSRAM OTIR 2000 to niewielkie, bezprzewodowe urządzenie, które pozwala napompować opony w samochodzie, motocyklu czy rowerze. Z kolei kompresor OSRAM OTIR4000 napompuje 13-calową oponę w niecałe cztery minuty, a 15-calową w sześć minut. Wbudowany akumulator litowo-jonowy pozwala na użycie go w każdym miejscu, a podświetlany i czytelny wyświetlacz dodatkowo ułatwi pracę również po zmroku. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest także lampka LED oraz zawór upustowy, przy pomocy którego można łatwo zmniejszyć ciśnienie. Kompresor OTIR6000 również ma wbudowany akumulator litowo-jonowy i całkowicie napompuje oponę już w ciągu 2 minut. OTIR6000 został wyposażony w duży, cyfrowy wyświetlacz z możliwością łatwego ustawienia wymaganego ciśnienia powietrza w oponie, a także funkcję „auto-stop”, która samoczynnie kończy proces pompowania po osiągnięciu zadanej wartości. Dzięki zestawowi dołączanych adapterów, kompresorami OSRAM można napompować opony motocyklowe, rowerowe, te od przyczep, a nawet dziecięcych wózków. Istotną zaletą, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, jest także możliwość wykorzystania urządzeń tej serii do napełnienia powietrzem wszelkiego sprzętu sportowego – pontonów, piłek, basenów, materacy czy wodnych zabawek.

Do ostrzegania

Co w sytuacji, kiedy awaria przydarzy się na drodze po zmroku? Oczywiście w takiej sytuacji konieczne będzie użycie obowiązkowego wyposażenia w postaci trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej (tę posiada aż 71 proc. badanych kierowców) jednak na rynku istnieją również dodatkowe akcesoria jeszcze bardziej zwiększające nasze bezpieczeństwo podczas trudnych sytuacji na drodze. 

Zdarzenie można zasygnalizować innym kierowcom np. przy pomocy produktów serii OSRAM LEDguardian, które ostrzegą innych użytkowników drogi o potencjalnym niebezpieczeństwie, ułatwią także interwencję służbom drogowym.

LEDguardian ROAD FLARE Signal V16 to przenośna, sygnalizacyjna lampa LED, która może pełnić rolę dodatkowego światła ostrzegawczego. Dzięki wbudowanym magnesom można ją łatwo przymocować do samochodu. Dzięki dwunastu trwałym LED o strumieniu świetlnym do 140 lm i bursztynowej barwie do 2000 K, kierowca może zarówno w dzień jak i w nocy zasygnalizować i dodatkowo zwrócić uwagę na niebezpieczną sytuację na drodze. Pomarańczowe światło ostrzegawcze 360° jest widoczne nawet z dużej odległości. Zgodnie z klasą ochrony IP 54 urządzenie jest odporne na wnikanie wody, kurzu i uderzenia.

Oprócz wyżej wspomnianej lampy, w portfolio firmy OSRAM znajdują się także modele LEDguardian ROAD FLARE, oraz LEDguardian ROAD FLARE Signal TA20. Ta ostatnia ma średnicę 83 mm, a główną jej funkcją jest emitowanie migającego, pomarańczowego światła. Dzięki wbudowanym w podstawę lampy magnesom, można ją łatwo przymocować do samochodu. Urządzenie składa się z 12 diod świecących światłem o temperaturze barwowej 2000 K, o łącznym strumieniu świetlnym 140 lm i jest zasilane baterią 9 V.

* Badanie na zlecenie firmy OSRAM przeprowadził w maju 2024 roku Instytut ARC Rynek i Opinia na ogólnopolskiej grupie kierowców samochodów osobowych. 

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony