Profesjonalnej klasy klucz udarowy jest jednym z najprzydatniejszych warsztatowych narzędzi. Sprzęt ten zapewnia możliwość niemal natychmiastowego realizowania wszelkiego rodzaju zadań związanych z odkręcaniem lub dokręcaniem śrub oraz nakrętek. Wystarczy tylko nacisnąć spust, a urządzenie poradzi sobie nawet z najbardziej zapieczonymi połączeniami gwintowymi. Jednak, aby klucz udarowy był w stanie niezawodnie pełnić swoją funkcję, niezbędne jest zakupienie dobrego modelu.
Do czego przyda się klucz udarowy?
Klucz udarowy to przyrząd będący w stanie generować wysoki moment obrotowy i bezpośrednio przenosić go na podłączone do niego akcesorium. Moc tego urządzenia generowana jest przy pomocy wydajnego silnika elektrycznego lub pneumatycznego, dzięki czemu jego obsługa nie powoduje zmęczenia korzystającej z niego osoby.
To właśnie dlatego klucz udarowy stanowi nieodłączne wyposażenie wszelkiej maści warsztatów samochodowych oraz firm zajmujących się serwisowaniem maszyn budowlanych. Sprzęt ten pozwala pracującym w nich osobom na sprawne odkręcanie oraz dokręcanie śrub i nakrętek o praktycznie dowolnym rozmiarze.
Co więcej, profesjonalny klucz udarowy jest w stanie wygenerować moment obrotowy przekraczający pułap 1 000 Nm, umożliwiając szybkie rozprawienie się nawet z najbardziej zapieczonymi połączeniami gwintowymi. Dobrym tego przykładem może być popularny wśród fachowców akumulatorowy klucz udarowy DeWalt DCF899P2. Zastosowany w nim bezszczotkowy silnik elektryczny może zapewnić maksymalny moment rozruchowy dochodzący do 1625 Nm, pozwalając tym samym na prowadzenie prac serwisowych nawet największych maszyn przemysłowych i budowlanych.
Jaki klucz udarowy wybrać do pracy w warsztacie?
Do podstawowych prac warsztatowych warto wybrać klucz udarowy mogący wygenerować między 400 a 500 Nm. Jest to złoty środek pomiędzy mocą, wagą narzędzia, a jego gabarytami, który jednocześnie będzie w stanie dać sobie radę z wieloma codziennymi zadaniami. Taki klucz udarowy poradzi sobie z odkręceniem kół w samochodzie, rozkręcaniem elementów jego nadwozia, a także drobnymi pracami z elementami zawieszenia.
Z kolei do bardziej wymagających zadań warto celować w przedział narzędzi będących w stanie zapewnić znacznie większy moment obrotowy. Są one nieco większe i cięższe, ale nadrabiają to uniwersalnością i zdolnością do wykonywania praktycznie wszystkich prac podczas serwisu samochodów osobowych.
Ciekawym rozwiązaniem jest także klucz udarowy DeWalt DCF512D1 typu grzechotka. Narzędzie to swoją konstrukcją oraz gabarytami przypomina tradycyjną grzechotkę, pozwalając tym samym operować nim w trudnodostępnych miejscach. Sprzęt ten idealnie sprawdzi się podczas wymiany komponentów w komorze silnika, znacząco zwiększając produktywność operującego nim pracownika.
Jeśli jednak klucz udarowy ma być w stanie poradzić sobie również z naprawami ciężkich pojazdów dostawczych, a także maszyn rolniczych lub przemysłowych, to warto postawić na narzędzia o większej mocy. Rolę tę z pewnością będzie w stanie spełnić klucz udarowy akumulatorowy DeWalt DCF899P2. Dzięki zdolności do generowania potężnego momentu obrotowego wynoszącego 1625 Nm podczas odkręcania oraz 950 Nm podczas dokręcania będzie nim można naprawić praktycznie każdą maszynę – nawet w warunkach polowych.
Klucz udarowy akumulatorowy czy pneumatyczny?
Kupując klucz udarowy, należy także rozważyć sposób, w jaki będzie on zasilany. Obecnie w ofercie dobrych sklepów narzędziowych można spotkać głównie warianty urządzeń zasilanych pneumatycznie oraz akumulatorowo.
Klucze udarowe napędzane sprężonym powietrzem mają stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu są poręczne i łatwe w obsłudze. Wymagają one jednak stałego, przewodowego dostępu do zbiornika pneumatycznego oraz wydajnego kompresora, co zmusza do stosowania ich tylko w określonych częściach zakładu, tym samym mocno ograniczając ich użyteczność.
Z drugiej strony spektrum znajdują się klucze udarowe akumulatorowe. Narzędzia te są nieco większe od pneumatycznych rywali, ale dzięki temu są w stanie generować większy moment obrotowy. Jednak ich największą zaletą jest możliwość pracy w dowolnym miejscu, którą zawdzięczają podłączanym do nich akumulatorom. Jest to szczególnie korzystne, jeśli firma planuje wykorzystywać narzędzia także poza warsztatem lub chce oferować swoim klientom możliwość przeprowadzania napraw polowych.
Komentarze (0)