Przy wyborze urządzenia wysokociśnieniowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry techniczne. Dwa najważniejsze to ciśnienie robocze (wyrażane w barach) i wydatek pompy (ilość przepływającej wody wyrażana w litrach na godzinę). Ciśnienie robocze określa siłę, z jaką strumień wody usuwa brud z czyszczonych powierzchni (zbyt wysokie ciśnienie może spowodować uszkodzenia). Natomiast wydatek tłoczenia wody wpływa na skuteczność spłukiwania brudu ze strumienia wysokociśnieniowego. Im większy wydatek, tym skuteczniejsze mycie.
Warto zwrócić uwagę na nową linię urządzeń Full Control marki Kärcher. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, na pistolecie myjki znajdują się piktogramy, które informują nas o wybranym ciśnieniu i odpowiednich zastosowaniach. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni przez zbyt wysokie ciśnienie wody.
Parametry techniczne to nie jedyny czynnik ułatwiający optymalny wybór urządzenia. Aby być w pełni zadowolonym z zakupu, warto wziąć pod uwagę standardowe wyposażenie dostarczane wraz z urządzeniem, a także możliwe dodatkowe akcesoria, które znacznie zwiększają zakres zastosowań urządzenia Kärcher.
Jak dokonać wyboru?
Jeśli urządzenia wysokociśnieniowe będą wykorzystywane okazjonalnie do czyszczenia małych obiektów, takich jak narzędzia, rowery lub typowe mycie samochodu osobowego, odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór modelu z klasy wydajności od K2 do K4. Takie urządzenia pracują z ciśnieniem roboczym do 120 barów i wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Ze względu na sporadyczne użytkowanie, zakup myjki o wyższych parametrach, a co za tym idzie, droższego urządzenia, nie jest ekonomicznie uzasadniony. Natomiast do weekendowego mycia samochodu czy do czyszczenia większych powierzchni, takich jak podjazdy, tarasy, elewacje czy ogrodzenia zalecany jest wybór urządzenia z ciśnieniem roboczym wynoszącym co najmniej 120 barów (klasa K5 i wyższa). Dodatkowe akcesoria, takie jak przedłużki czy szczotki, znacznie skracają czas i wysiłek potrzebny do czyszczenia. W przypadku regularnego czyszczenia dużych i mocno zabrudzonych powierzchni, warto sięgnąć po urządzenie z klasy wydajności K7, które pracuje z ciśnieniem roboczym rzędu 150 barów i ma maksymalnie duży wydatek tłoczenia. Takie urządzenia nie są najtańsze, ale spełnią potrzeby wymagającego użytkownika. Wybór urządzenia o takich parametrach gwarantuje długotrwałe użytkowanie i pełne zadowolenie z czystego otoczenia domowego.
Jak mówi przysłowie, błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Jednak warto zdobyć odpowiednią wiedzę i uniknąć błędów. Najczęściej popełniane przez użytkowników myjek ciśnieniowych błędy to:
- pozostawianie myjki z wodą w układzie ciśnieniowym (np. w pompie) w garażu na zimę. Niskie temperatury powodują zamarzanie wody, co prowadzi do uszkodzenia wewnętrznych elementów;
- niezrzucanie ciśnienia po zakończonym czyszczeniu. Myjka pozostaje wówczas pod ciśnieniem, co przyspiesza jej zużycie;
- używanie niewłaściwych środków czyszczących, co może powodować uszkodzenia;
- stosowanie zbyt krótkiego węża doprowadzającego wodę, co również może prowadzić do szybszego zużycia lub uszkodzenia urządzenia. Wąż powinien mieć co najmniej 7,5 metra długości;
- niestosowanie filtra. Drobiny piasku lub innych materiałów, które dostają się wraz z wodą, mogą przedostać się pod głowicę pompy myjki, a następnie do zaworów. Brak filtrów może przyspieszać zużycie wewnętrznych elementów.
Samochód: Mycie samochodu przy użyciu myjki ciśnieniowej to czysta przyjemność, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji różne przydatne akcesoria. Obrotowa szczotka z miękkimi włosiami doskonale nadaje się do czyszczenia powierzchni lakierowanych, szklanych, metalowych lub z tworzywa sztucznego. Dodatkową zaletą tej szczotki jest ruchomy przegub, który umożliwia dostosowanie kąta nachylenia szczotki do czyszczonej powierzchni. Specjalna szczotka do felg i kół, dzięki miękkim włosiom, nie rysuje powierzchni, równomiernie rozprowadza wodę i łatwo dociera do najmniejszych szczelin.
Źródło: Kärcher
Komentarze (0)