Choć wykorzystywane materiały są wysoce zaawansowane, to komponenty bolidów F1 często produkowane są na standardowych maszynach CNC. Kilka używanych tokarek ze stajni jednego z zespołów Formuły 1 jest obecnie wystawionych na aukcji przemysłowej.
Podzespoły bolidu Formuły 1 muszą być wytwarzane precyzyjnie i bezpiecznie w ramach produkcji zarówno prototypów, jak i małych serii. Szybkie tempo badań i rozwoju oraz coroczne zmiany przepisów przez FIA stanowią kolejne wyzwanie. Maszyny muszą być zatem maksymalnie elastyczne. Standardowe, a przy tym zaawansowane maszyny CNC są w stanie spełnić te wymagania. Choć podzespoły bywają spektakularne, to używane do ich wytwarzania maszyny są bardzo proste.
Do produkcji części takich jak tłoki, wały korbowe, wały przekładni, wały napędowe i piasty kół, wykorzystywane są tokarki CNC. Zastosowanie różnych narzędzi pozwala na obróbkę szerokiej gamy materiałów. A ponieważ wysokiej jakości maszyny używane przez zespół F1 są odpowiednio konserwowane i pielęgnowane, mogą pracować niezawodnie przez bardzo wiele lat. Gdy są one zastępowane przez nowsze urządzenia, trafiają na rynek maszyn używanych. Stajnia wyścigowa F1 w tym przypadku pełni bowiem również rolę warsztatu obróbki metali.
W przemysłowym domu aukcyjnym Surplex dostępne są obecnie tokarki i obrabiarki CNC z jednego z zespołów Formuły 1. Aukcja trwa tylko do 23 marca. Prawie 50 pozycji znajduje się w Redcar and Cleveland w hrabstwie North Yorkshire w Anglii. Pięć tokarek HARDINGE i HITACHI to wysokiej jakości maszyny znane z precyzji i solidności. Ofertę aukcyjną uzupełnia szeroka gama akcesoriów (uchwyty tulei zaciskowych, głowice wiertarskie, mikroprzełączniki, oprawki termokurczliwe, uchwyty szczękowe i imadła). Dzięki temu przedsiębiorstwa mają możliwość uzupełnienia swojej gamy urządzeń o elastyczne maszyny produkcyjne, a w gratisie otrzymują fascynującą przeszłość swoich nowych nabytków.
Komentarze (0)