Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim był gospodarzem międzynarodowej konferencji zatytułowanej „Dobre Praktyki w Kształceniu Zawodowym”. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo - szkoła ta od dłuższego czasu jest aktywnym uczestnikiem chociażby „Akademii Renowacji”, inicjatywy, nad którą patronujemy od samego jej początku. Gościem był m.in. Adam Niedzwiedzki z Akademii NOVOL, który opowiadał o „nowych perspektywach w zawodzie lakiernika”.
Nie zabrakło również p. Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Dyrektorów Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.
W wydarzeniu uczestniczyli pracodawcy i nauczyciele Szkół Zawodowych z całej Polski. Celem było przekazanie dobrych praktyk współpracy przedsiębiorców ze szkołami zawodowymi. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia Fabryki Narzędzi Chirurgicznych B. Braun Aesculap Chifa Sp. z o.o. oraz zapoznania się z prowadzonym kształceniem dualnym w zawodzie ślusarz.
W części merytorycznej konferencji przedsiębiorcy zaprezentowali funkcjonowanie własnych firm i przedstawienie możliwości kształcenia uczniów w zawodach poszukiwanych na rynku pracy. W roli prelegentów wystąpili:
- Zdzisław Miś - Dyrektor Aesculap Chifa Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim „Rola pracodawcy w kształceniu dualnym ślusarzy”.
- Adam Niedźwiecki - Akademia NOVOL „Nowe perspektywy w zawodzie lakiernik”.
- Kateryna Korolova - Mistrzyni Europy i Świata we Fryzjerstwie Damskim „Pracodawca – kreator nowoczesnego kształcenia bez granic w branży fryzjerskiej”.
Podsumowania konferencji dokonała Małgorzata Kiec, Dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie. Skupiono się również na budowie nowego obiektu służącego praktycznej nauce zawodu przy budynku ZSP w Radzyniu Podlaskim. O tym mówił Wicestarosta powiatu radzyńskiego Jan Gil.
Nie mogło zabraknąć oczywiście szkolenia dla uczniów. Ci, którzy są zaangażowani w szkolne koło samochodowe i „Akademię Renowacji” mogli zapoznać się z systemami oczyszczania spalin stosowanych w samochodach ciężarowych. Tę część spotkania poprowadził Robert Mrozek, Technical Consultant/Trainer, Truck Division z firmy Ferdinand Bilstein Polska Sp. z o.o.
To przykład tego, że Akademia Renowacji "żyje" przez cały rok, nie tylko wtedy, gdy odbywa się prezentacja odrestaurowanych eksponatów w poznańskich halach targowych.
Komentarze (1)