Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) ponownie koncentruje niezależny rynek motoryzacyjny wokół ambitnego celu: przełamania stereotypów i uświadomienia kierowcom, że warto zaufać niezależnym serwisom samochodowym. Za pomocą kolejnej, już trzeciej edycji konkursu „Bezpieczny Warsztat” Stowarzyszenie pokazuje, że znakomicie zarządzane, oferujące wysoki standard usług warsztaty, będące bezpośrednią konkurencją dla ASO można znaleźć w całej Polsce.
Rynek niezależnych warsztatów to niemal 20 tysięcy punktów naprawczych podczas, gdy autoryzowanych serwisów różnych marek samochodów w Polsce znajdziemy około 1500. Decydując się zatem na skorzystanie z usług ASO, klient musi czasem pokonać nawet 100 km do najbliższego punktu napraw. Liczba niezależnych serwisów bezpośrednio przekłada się na zainteresowanie klientów. Szacuje się, że około 14 milionów kierowców oddaje swoje samochody w ręce mechaników pracujących w niezależnych warsztatach.
Bez wątpienia do tak szerokiego zainteresowania usługami niezależnych punktów przyczyniają się ogólnopolskie kampanie informacyjne. Jakie są główne cechy konkursu „Bezpieczny Warsztat”?
Odejście od powielanych schematów
W świadomości wielu kierowców zakorzenił się prosty schemat: ASO oznacza schludnie i profesjonalnie, natomiast niezależny warsztat to zupełne przeciwieństwo serwisu autoryzowanego. Konkurs „Bezpieczny Warsztat” łamie stereotypy krzywdzące niezależne punkty naprawcze. Inicjatywa ma za zadanie pokazać, że kierowcy darzą niezależne warsztaty coraz większym zaufaniem nie bez powodu – cechuje je bowiem odpowiednie podejście do klienta, wysoki standard świadczonych usług oraz wykwalifikowany personel.
Weryfikacji punktów naprawczych w konkursie „Bezpieczny Warsztat” dokonuje firma audytorska, co gwarantuje obiektywne kryteria i potwierdza profesjonalizm oceny pracy serwisów.
Z korzyścią dla wizerunku całej branży
Organizacja konkursu „Bezpieczny Warsztat” jest doskonałą okazją do tego, by przekaz informacyjny o niezależnym rynku motoryzacyjnym dotarł do szeroko rozumianej opinii publicznej. Co więcej, wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, dzięki czemu z inicjatywą zapoznają się przedstawiciele zarządów największych producentów i dystrybutorów części motoryzacyjnych, eksperci branżowi z Polski i zagranicy, reprezentanci europejskich organizacji CLEPA i FIGIEFA oraz przedstawiciele rządu i instytucji państwowych.
Efektywne realizowanie bieżących założeń przyświecających konkursowi jest natomiast możliwe m.in. dzięki podjęciu współpracy z patronami, którym nie jest obojętny rozwój warsztatów niezależnych.
Głównym partnerem inicjatywy już po raz trzeci został Castrol. O wsparciu udzielanym przez firmę niezależnym serwisom mówi Leszek Radzikowski, dyrektor ds. dystrybucji:
- Od lat rozwój warsztatów niezależnych to jeden z kluczowych punktów w strategii Castrol. Konkurs na najlepszy warsztat idealnie się w nią wpisuje, dlatego po raz kolejny jesteśmy jego partnerem. Aby wspierać warsztaty niezależne, proponujemy im program Castrol Service Plus. W Polsce przystąpiło do niego już ponad 4500 serwisów. Oferta jest dostępna dla każdego warsztatu, nawet niewielkiego, a każdy przystępujący do programu serwis może liczyć na atrakcyjne umowy rabatowe, udział w szkoleniach, możliwość otrzymania kombinezonów roboczych i materiałów marketingowych. Od tego roku wprowadzamy także nowy program szkoleń on-line dla pracowników warsztatów. Pozwala on nie tylko poszerzyć wiedzę na temat olejów silnikowych i przekładniowych oraz ich eksploatacji, lecz także uczy, jak powinien przebiegać kontakt z klientem, by zapewnić mu najwyższy poziom obsługi. Jesteśmy przekonani, że wszystkie te działania wpłyną na wzrost jakości usług oferowanych przez warsztaty niezależne.
Aspekt edukacyjny i wzrost świadomości społecznej
„Bezpieczny Warsztat” nie ma wydźwięku komercyjnego; skupiony jest przede wszystkim wokół realizacji funkcji edukacyjnej. Z materiałów informujących o konkursie dowiemy się m.in., że dzięki obowiązującym od kilku lat przepisom kierowcy mogą bez obaw o utratę gwarancji serwisować nowe samochody w niezależnych warsztatach.
Finał konkursu jest także punktem wyjścia do rozważań na temat kierunków rozwoju niezależnych serwisów. Zaprezentowane w zeszłym roku wyniki były bardzo optymistyczne: ze wszystkich warsztatów aspirujących do otrzymania tytułu „Bezpieczny Warsztat” ponad 97% dysponowało urządzeniami diagnostycznymi z aktualnym oprogramowaniem i tyle samo troszczyło się o środowisko, a aż 93% oferowało możliwość zamawiania części poprzez system internetowy.
- Decydując się na powołanie konkursu „Bezpieczny Warsztat” do życia przyświecały nam cele, które skrupulatnie realizujemy we wszystkich edycjach inicjatywy: budowa pozytywnego wizerunku niezależnych warsztatów oraz mobilizacja serwisów do ciągłego podnoszenia standardu świadczonych usług. Widzimy realne efekty podjętych przez nas działań nie tylko w dużych aglomeracjach, ale również, a może przede wszystkim, w mniejszych miejscowościach. Tak szerokie, ogólnopolskie dotarcie konkursu pokazuje siłę, która tkwi w rynku niezależnych serwisów w Polsce – wyjaśnia Alfred Franke, prezes SDCM.
Nabór warsztatów do 3 edycji konkursu zakończył się w połowie sierpnia. W najbliższym czasie w serwisach pojawią się profesjonalni audytorzy, którzy dokonają oceny funkcjonowania punktów naprawczych. Konkurs „Bezpieczny Warsztat” trwa od 5 czerwca do 8 listopada 2017 roku.
Komentarze (0)