Wydarzenia

Warto wiedzieć

ponad rok temu  24.05.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 6 minut

Bosch rozwija działalność w Polsce
Strona 1 z 2

Bosch osiągnął w Polsce w 2018 roku skonsolidowany obrót w wysokości 5,4 mld złotych (1,27 mld euro), co oznacza trzyprocentowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Obroty netto Grupy Bosch w Polsce, z uwzględnieniem sprzedaży spółek nieskonsolidowanych i sprzedaży wewnętrznej, wyniosły w 2018 roku 8,6 mld złotych (2 mld euro). 

Polska to ważny rynek dla Grupy Bosch - działamy w wielu branżach i w wielu z nich jesteśmy liderem. W Polsce nie tylko sprzedajemy, ale także tworzymy i produkujemy produkty z logo Bosch – podkreśla Rafał Rudziński, Prezes Robert Bosch Sp. z o.o. i reprezentant Grupy Bosch w Polsce. - W 2019 roku spodziewamy się dalszego pozytywnego rozwoju naszego biznesu, biorąc pod uwagę wyniki, jakie osiągnęliśmy w pierwszym kwartale tego roku.

W 2018 roku Bosch zainwestował w Polsce ponad 660 mln złotych (156 mln euro). Inwestycje dotyczyły przede wszystkim rozbudowy łódzkich zakładów produkcyjnych firmy BSH i centrów logistycznych we Wrocławiu i Łodzi – centrum logistyczne w Łodzi posiada m.in. magazyn o powierzchni 77 tys. metrów kwadratowych i własną linię kolejową. Bosch w 2018 roku inwestował także w rozbudowę warszawskiego Centrum Kompetencyjnego IT, w którym zatrudnionych jest już około 300 osób.

Globalne innowacje Bosch współtworzone w Polsce

Podstawą rozwoju koncernu są innowacje, które poprawiają jakość życia ludzi na całym świecie. W Polsce Bosch prowadzi prace badawczo-rozwojowe w trzech ośrodkach. W fabryce układów hamulcowych w Mirkowie koło Wrocławia kilkudziesięciu inżynierów pracuje m.in. nad doskonaleniem konstrukcji zbiorników płynu hamulcowego. W łódzkim ośrodku firmy BSH eksperci pracują nad rozwiązaniami w zakresie pralnictwa i suszarnictwa, a w Rzeszowie nad rozwojem drobnego AGD.

Bosch jest w grupie firm, które wytyczają kierunek zmian technologicznych na świecie. Dlatego w obszarach takich jak mobilność, przemysł, dobra użytkowe, energetyka i techniczne wyposażenie budynków, firma już dziś wdraża i oferuje rozwiązania Internetu Rzeczy (IoT), które zwiększają komfort użytkowników i poprawiają efektywność systemów. Wiele z tych przełomowych koncepcji jest współtworzonych w Polsce – m.in. w warszawskim Centrum Kompetencji IT (Bosch IT Competence Center) prawie 300 osób pracuje w globalnych projektach, rozwijając oprogramowanie w obszarze zarządzania procesem, zarządzania danymi produktu, cyberbezpieczeństwa, Przemysłu 4.0 czy zarządzania relacjami z klientami. 

Centrum Kompetencyjne IT w Warszawie to jeden z najważniejszych ośrodków rozwoju oprogramowania dla globalnych projektów Bosch. Wspieramy w tym obszarze kluczowe inicjatywy koncernu. Nasi cenieni specjaliści – programiści i liderzy projektów, współtworzą świat przyszłości – mówi Rafał Rudziński.

W 2018 roku Centrum zwiększyło zatrudnienie o prawie 30%. W 2019 roku planowane jest powiększenie zespołu o kolejnych 90 ekspertów.

W 2018 roku działalność w Polsce rozpoczął dział Robert Bosch Engineering and Business Solutions (RBEI), który otworzył w Warszawie swoje europejskie centrum usług. Celem polskiego zespołu spółki jest wsparcie jej działalności w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, a także rozwój oferty usług w takich obszarach jak testy oprogramowania czy budowa maszyn.

Duży potencjał w obszarze Przemysłu 4.0

Grupa Bosch widzi ogromny potencjał w zastosowaniu IoT w obszarze produkcji fabrycznej w Polsce. Spółka Bosch Rexroth oferuje szerokie portfolio rozwiązań Przemysłu 4.0, obejmujące wszystkie etapy inwestycji – od audytu pozwalającego określić potrzeby zakładu, do finalnych wdrożeń. „W Polsce mamy wysoki poziom produkcji fabrycznej w wielu branżach. Przemysł 4.0 to szansa na modernizację zakładów budowanych w latach 90-tych lub jeszcze wcześniej, ale też na optymalizację procesów w fabrykach, które powstają dzisiaj." – dodaje Rafał Rudziński.

Wyniki w poszczególnych obszarach biznesowych

2018 rok był kolejnym rokiem wzrostu dla działu Części Samochodowych należącego do sektora Mobility Solutions. W 2018 roku dział dalej rozwijał sieć autoryzowanych warsztatów samochodowych Bosch Car Service, która obecnie zrzesza już ponad 400 autoryzowanych warsztatów i jest największą w Polsce siecią związaną z producentem części zamiennych. Jednocześnie poprzez program Bosch eXtra i platformę wiedzy motoryzacyjnej Klub Eksperta rozwijana była współpraca z rynkiem niezależnych warsztatów samochodowych. 2018 był również kolejnym rokiem wzrostu sprzedaży w fabryce układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia. Fabryka inwestowała w rozwój nowej linii produkcyjnej układów hamulcowych nowej generacji (iBooster) oraz wzmocnienie działu badań i rozwoju, który obecnie zatrudnia już blisko 60 inżynierów.

Wzrost odnotował również sektor Consumer Goods, do którego należą dział Elektronarzędzi oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. W roku 2018 dział Elektronarzędzi umacniał pozycję lidera sprzedaży elektronarzędzi w Polsce wprowadzając innowacyjne produkty oraz nowoczesną formułę serwisu posprzedażowego. Rozszerzona gwarancja full service, serwis online 24h czy możliwość zlecania usług naprawy przez internet to rozwiązania, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez klientów w Polsce.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony