Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  17.05.2019, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Dni otwarte RoTec Polska – technologia mycia i odtłuszczania przemysłowego oraz wyważania

Każdego dnia cykl szkoleń obejmował seminaria: z technologii mycia i odtłuszczania w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, z technologii mycia i odtłuszczania w przemyśle ogólnym, z mycia w myjkach ultradźwiękowych i czyszczenia suchym lodem

Przez dwa dni (11-12 kwietnia) w tyskiej siedzibie lidera w dziedzinie procesów czyszczenia i znanego dostawcy wyposażenia dla warsztatów regenerujących podzespoły samochodowe urządzono dla prawie dwustu profesjonalistów z branży lotniczej i automotive prezentacje i seminaria praktyczno-teoretyczne.

RoTec Polska jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce firm Schenck RoTec GmbH – producenta wyważarek – i Dürr Ecoclean GmbH – producenta myjni przemysłowych, dystrybutorem firmy Ultratecno – producenta myjek ultradźwiękowych, a od czterech miesięcy także urządzeń do czyszczenia suchym lodem firmy Cryonomic.
Podczas dni otwartych zaprezentowano wszystkie oferowane urządzenia do mycia i czyszczenia. Były nie tylko testy mycia. Pośród gości nie zabrakło firm, dla których wiedza z zakresu wyważania jest o tyle istotna, że stanowi o powodzeniu procesów produkcyjnych. Do Tychów przybyli przedstawiciele takich potentatów na rynku automotive jak FCA, którego fabryka korzysta z maszyn marki Schenck RoTec na czas wyważania wałów korbowych, czy firmy Valeo, a też BorgWarner Polska, której zakład w Rzeszowie posiada kilkanaście wyważarek do produkcji turbosprężarek tylko tej jednej marki. Wśród gości byli też np. reprezentanci firmy Turbo-Tec z Jaworzna, która regeneruje turbosprężarki i inne podzespoły samochodowe na teren prawie całej Europy. Tematykę tę, a zwłaszcza maszyny i urządzenia nieodzowne na czas tego typu operacji prezentowano w hali A.
Na zainteresowanych czekał pokaz absolutnych nowości: wyważarki Pasio 05 – rozwiązania skrojonego dla małych wirników (do 0,5 kg) oraz nowość – Pasio 50 SafeControl (do 50 kg), która pojawiła się na rynku w 2018 roku. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też przenośne urządzenie do wyważania i diagnostyki drgań w łożyskach – SmartBalancer. Tu wspomnijmy, że już od 2017 roku RoTec Polska rozszerzyło swoją ofertę o następujące nowe usługi, m.in. o wyważanie przekładni kinetycznych czy kół dwumasowych, a też przemysłowe mycie po tego typu operacjach. Tym zagadnieniom poświęcono oczywiście najwięcej miejsca, prezentując całą gamę rozwiązań: od maszyny TURBOclean evo II – wysokociśnieniowej myjki z obiegiem zamkniętym, która stanowi dedykowane rozwiązania dla komponentów turbosprężarek, przez serię piaskarek i myjek natryskowych z obrotowym koszem z serii ROT, aż po automatyczne urządzenia marki Ecoclean zarówno do wodnego mycia części (modele EcoCwave, EcoCcube i Universal 81W), jak i do mycia w rozpuszczalnikach – alkoholach modyfikowanych – myjka EcoCcompact.
Wszystko to dowodzi, że agenda spotkania była bardzo wszechstronna i kompletna. Jak zawsze niemal największe tłumy oblegały premierowe pokazy. Tak było w hali B, gdzie w sąsiedztwie pokazów myjek hiszpańskiej marki Ultratecno miała swą premierową odsłonę w ofercie firmy propozycja belgijskiej marki Cryonomic. Słów więcej o pierwszej z nich.
– Model ACM 500 marki Ultratecno to urządzenie po face liftingu, które cieszy się popularnością wśród zakładów regenerujących silniki czy turbosprężarki w sposób przemysłowy – wyjaśniał Robert Niemiec. – Tam, gdzie trudno usunąć nagary, przepalone oleje czy inne trudne zabrudzenia, dzięki licznym przemysłowym i innowacyjnym rozwiązaniom, poradzi sobie tylko tak solidne urządzenie.  
Jak długo trwa proces mycia ultradźwiękami? To zależy od rodzaju części oraz zanieczyszczenia. Od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, gdy wyczyścić trzeba blok silnika okrętowego, bo i tacy klienci (z pomorskich stoczni) dopytywali się o szczegóły maszyny.
Nieprzypadkowo też w sąsiedztwie prezentowano urządzenia do czyszczenia suchym lodem. Ich walorem jest fakt, że cały proces technologiczny odbywa się z wykorzystaniem niskiej temperatury i nie uszkadza powierzchni oraz nie pozostawia dodatkowych zanieczyszczeń.
– A skoro nie ingerujemy żadnymi detergentami, to można czyścić np. szafy elektryczne pod napięciem, ponieważ suchy lód zmienia się w… gaz – przybliżał walory rozwiązania Piotr Cimr, dyrektor RoTec Polska. Zagadnienia te szerzej omawiano podczas seminarium praktyczno-teoretycznego z technologii mycia przemysłowego.
Wspomnijmy wreszcie, że udział we wszystkich wydarzeniach był dla zaproszonych gości bezpłatny. Z naszych obserwacji wynika, że niemało uczestników wyjechało nie tylko bogatszych o wiedzę. Magnesem do wejścia w posiadanie najnowszych rozwiązań technologicznych była nowa oferta organizatora spotkania – leasing i pożyczka. Dzięki współpracy z firmą Idea Leasing przedstawiono zebranym bardzo korzystne oferty finansowania zakupów.

Tekst i fot. Rafał Dobrowolski

GALERIA ZDJĘĆ

Na Dni Otwarte RoTec Polska przybyło prawie dwustu gości z Polski i zagranicy

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony