Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  10.08.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami

W ostatni weekend w Tarnowie odbyła się VI Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, będąca jednocześnie V Tarnowskim Rajdem Pojazdów Zabytkowych. W rajdzie, organizowanym przez Automobilklub Tarnowski, udział wzięły samochody wyprodukowane do końca 1992 r. Najstarszym pojazdem był Mc Laughlin H-45 z 1919 r. Głównym sponsorem rajdu była firma POLFILL, producent profesjonalnych produktów do renowacji m.in. karoserii.

Podobnie jak w roku ubiegłym baza rajdu zlokalizowana była w centrum miasta w hotelu Tarnovia. Trasa przebiegała malowniczymi drogami powiatu tarnowskiego i brzeskiego m.in. przez Zbylitowską Górę, Dębno, Brzesko, Wierzchosławice, Zawadę, Lisią Górę i Stare Żukowice. Podczas rajdu można było podziwiać pięknie odrestaurowane pojazdy, m.in. Willys’a Knight 70A Sedan z 1928 r., Citroena BL11 z 1950 r., Jaguara XKE E type v-12 z 1971 r., Porsche 356 BT5 z 1961 r., Volvo Amazon 121 z 1967 r., Triumph’a 2000 Roadster z 1949 r. czy BMW Isetta z 1960 r., a także wspomnianego już niemal stuletniego Mc Laughlin’a H-45 z 1919 r. z drewnianymi felgami.

- Na rajd przyjechali uczestnicy z Bielska Białej, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Lublina. Gościliśmy również załogę z Austrii. Cieszę się niezmiernie, że Tarnów mógł gościć tak piękne samochody. Automobilklub Tarnowski po raz drugi, po wielu latach przerwy, zorganizował Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych. To ogromna odpowiedzialność, a zarazem wielki zaszczyt kierować takiej rangi imprezą – powiedział Tomasz Oćwieja, Prezes Automobilklubu Tarnowskiego.

Oprócz aut biorących udział w rajdzie w piątek 4 sierpnia br. na Placu Kazimierza w Brzesku na uczestników czekał piknik motoryzacyjny zorganizowany z okazji 150-lecia powiatu brzeskiego. Natomiast w sobotę 5 sierpnia br. w Lisiej Górze, przy Urzędzie Gminy odbył się III Zlot Pojazdów Zabytkowych połączony z rundą MPPZ.

Uczestnicy rajdu brali udział się w różnych konkurencjach m.in. w próbie sprawnościowej kierowania pojazdem, czy próbie oceny techniki jazdy. Zawodnicy musieli także wykazać się wiedzą z prawa o ruchu drogowym oraz znajomością historii motoryzacji. Odbyły się też dwa konkursy elegancji, w których oceniano zabytkowe pojazdy, doceniając ich piękno i honorując pucharami ich właścicieli.

Po każdym dniu rajdu przedstawiane były rezultaty poszczególnych etapów. Ostateczne wyniki ogłoszono w sobotni wieczór. Zwycięzcami okazali się: w klasie pre-1945 Stanisław Waligóra z pilotem Jackiem Balickim; w klasie post-1945 Tomasz Kaczmarek z pilotką Wiktorią Kaczmarek; w klasie post-1960 Michał Bargiel z pilotem Łukaszem Nowakiem i w ostatniej klasie post-1970 Jakub Olszewski z pilotką Izabelą Olszewską. W dodatkowej klasie Youngtimer, dla najmłodszej grupy pojazdów zwyciężyła załoga: Jarosław i Krzysztof Dynak.

Również marka POLFILL, główny sponsor VI Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, ufundowała nagrodę dla najlepiej odrestaurowanego samochodu. W tej kategorii zwyciężył Chevrolet Corvette z 1967 r. i jego właściciel Marian Pudełko z Automobilklubu Beskidzkiego. Drugie miejsce zajął kierowca Jaguara XKE E-type V-12 z 1971 r. Jerzy Kękuś ze Stowarzyszenia Europejska Asocjacja Automobilerów. Trzecie miejsce w tej kategorii zdobył Jakub Olszewski z Federacji Zmotoryzowanych - kierowca i właściciel Porshe 928 typ S z 1981 r.

- Wybór tego „naj” był naprawdę trudny. Dobre utrzymanie zabytkowych pojazdów to niemałe wyzwanie. To bardzo dużo pracy, czasu i pieniędzy. To niesamowite, kiedy samochód, który ma 50, 60 a nawet blisko 100 lat wygląda jakby wczoraj wyjechał z fabryki – powiedziała Bożena Chrapisińska, Menedżer ds. Sprzedaży Detalicznej i Hurtowej marki POLFILL.

Sponsorem głównym VI Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych była marka POLFILL, która na polskim rynku istnieje od 2005 r. Jej wyroby - tj. szpachlówki, masy, podkłady, lakiery, zmywacze i rozcieńczalniki – przeznaczone do renowacji m.in. karoserii samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, łodzi oraz jachtów powstają na bazie wyselekcjonowanych surowców, co gwarantuje ich wysoką jakość. Łatwość nakładania, lekka obróbka, brak skurczów i powtarzalna jakość – to główne cechy oferowanych produktów.

Automobilklub Tarnowski w tym miejscu dziękuje wszystkim klubowiczom, sędziom, pomocnikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację VI Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych za trud i zaangażowanie, które pozwoliły zorganizować imprezę na najwyższym poziomie. Szczególne podziękowania składamy również firmie POLFILL bez której impreza nie odbyłaby się w tak atrakcyjnej formie. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie pozwoli w przyszłości na zorganizowanie rajdu na tak samo wysokim poziomie. Automobil Klub Tarnowski został założony w 2012 r. i jest zrzeszony w Polskim Związku Motoryzacyjnym. Klub w większości składa się z członków, będących miłośnikami pojazdów zabytkowych. Posiada w swoich szeregach również motocyklistów wyścigowych, sędziów sportowych, którzy niejednokrotnie wspomagają swoją obecnością imprezy rajdowe organizowane w Tarnowie i okolicy.

GALERIA ZDJĘĆ

Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami
Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami
Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami
Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami
Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami
Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami
Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami
Mistrzostwa Polska Pojazdów Zabytkowych za nami

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony