Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  20.04.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Pół tysiąca uczestników OTWS w Poznaniu. W tym roku z Kicksterem

Kickster był w tym roku gościem specjalnym OTWS. Pamiątkowe zdjęcie z ulubionym youtuberem to jedna z wielu atrakcji dla młodych uczniów

Tak dużego finału Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej jeszcze nie było. Na listę uczestników zapisało się ok. 480 uczniów szkół samochodowych z całego kraju. Spotkaliśmy się w Poznaniu, wyłoniliśmy najlepszych, przekazaliśmy nagrody. Jednak wygrali wszyscy uczestnicy – doświadczenie, aktualną wiedzę techniczną, pierwsze kontakty zawodowe. Jako współorganizatorzy tego wydarzenia dziękujemy zaangażowanym.

Nie będziemy ukrywać – spodziewaliśmy się rekordu, bo liczba uczestników z roku na rok rośnie. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej i Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku dbają o to, by na turniej do Poznania warto było przyjechać. Nagrody dostarczone przez sponsorów przydadzą się w warsztatach, które być może już wkrótce otworzą tegoroczni zwycięzcy. Wyposażenie warsztatowe trafia także do najlepszych szkół i opiekunów – to chyba jeszcze większa wartość, bo dzięki uczestnictwu w OTWS realnie podnosi się poziom kształcenia praktycznego w polskich szkołach samochodowych. Sponsorzy chętnie w tym uczestniczą.

– Wierzymy, że młodym ludziom warto dawać szanse. Młodzież jest zdolna, poszukuje szans zdobywania wiedzy. Firma Texa zajmuje się głównie diagnostyką. Jest to obszar dynamicznie rozwijający się. Zawód mechanika musi nadążać za rozwojem motoryzacji, a jak wiemy, nie dzieje się tam mało – mówi Barbara Masłowska, dyrektor Texa Poland.

Paweł Mastalerek z firmy Castrol dodaje: – Warto inwestować w młodych ludzi, bo są to przyszli mechanicy, którzy wkrótce trafią na rynek. Jeżeli od najmłodszych lat będą znali markę Castrol, będą wiedzieli coś więcej o technologii, cechach produktów, łatwiej będzie im używać naszych produktów. 

Najpierw test teoretyczny, a potem zadania praktyczne dla najlepszych. Formuła turnieju jest znana od lat, ale w ostatnim czasie dzięki wprowadzeniu elektronicznego systemu zliczania odpowiedzi stała się dużo bardziej atrakcyjna dla uczestników. Po każdej kategorii testu teoretycznego znaliśmy laureatów, którzy szybko odbierali pierwsze nagrody. Uczniowie mierzyli się z pytaniami z takich kategorii jak: środki smarne, blacharstwo, silnik spalinowy, diagnostyka czy serwis ogumienia, ale też z przepisami związanymi z badaniem technicznym pojazdów.

W teście teoretycznym brał udział także gość specjalny turnieju, Sebastian Kraszewski, czyli popularny w internecie Kickster. – Pytania były bardzo trudne i naprawdę trzeba mieć wiedzę specjalistyczną. Jest tu bardzo fajny klimat. Fajnie, że tylu młodych ludzi interesuje się motoryzacją w sposób tak specjalistyczny. To dobrze rokuje – zaznaczał podczas turnieju.

Do tego elementu turnieju można było się doskonale przygotować. Partnerzy OTWS, którzy zasponsorowali nagrody, poza pytaniami stworzyli też lekcje przygotowawcze dla uczniów. To bezcenne źródło wiedzy, bo pozyskane od fachowców na co dzień współpracujących z warsztatami samochodowymi. Czy można gdzieś dostać bardziej aktualną i przydatną w tym fachu wiedzę? Chyba nie. Co ważne, do tych szkoleń zawsze można wrócić – nadal są dostępne na stronie www.otws.pl.

– Jak organizatorzy jesteśmy bardzo dumni, że liczba uczestników rośnie. Wielkie podziękowania należą się sponsorom, grupie ludzi, która to wszystko przygotowała, ale także nauczycielom. Widzimy ich ogromne zaangażowanie, co roku przywożą nowych uczniów – mówi nam Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, a zarazem szef firmy Sosnowski, jednego ze sponsorów turnieju. Podkreśla też dużą rolę edukacyjną OTWS-u. – Pytania do każdej z kategorii opracowuje ekspert w danej dziedzinie. Dziś szkoła nie ma możliwości reagować tak szybko jak rynek. Nie ma możliwości, by za wszystkimi zmianami w motoryzacji nadążać bez aktywności pozaszkolnych, dlatego udział w tego typu turniejach jest tak ważny. Zawsze jak są zmiany, a tych w motoryzacji nie brakuje, są wygrani, ale są też przegrani. Jestem przekonany, że ci uczniowie tutaj będą należeć do wygranych.

Można śmiało powiedzieć, że listę zwycięzców zdominowali uczniowie z Radzynia Podlaskiego. Do tej szkoły uczęszcza zarówno zwycięzca w kategorii techników Mateusz Próchniewicz, jak i szkół branżowych – Łukasz Listorz. Zespół Szkół Ponadpodstawowych z Radzynia Podlaskiego wygrał też w rankingu szkół. Pełną listę zwycięzców znajdziecie na www.otws.sosnowski.pl.

A my już dziś zapraszamy do udziału w 30., jubileuszowej, edycji OTWS. Spotkamy się 5 kwietnia w Poznaniu. Szczegółów wypatrujcie tuż po nowym roku na www.otws.pl.

GALERIA ZDJĘĆ

Najbardziej ekscytujący moment – oczekiwanie na ogłoszenie listy zwycięzców oraz wręczanie nagród dla uczniów i nauczycieli
– To nie jest mój sukces, tylko moich uczniów. Przygotowania to dość żmudna sprawa. Zaczęliśmy już we wrześniu, wyłoniła się grupa i mocno pracowaliśmy – mówi laureat OTWS 2023 w kategorii nauczyciel, Piotr Boś z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie
Test teoretyczny to pierwszy etap OTWS. Przystąpić może do niego maksymalnie 10 uczniów z każdej szkoły samochodowej w Polsce
– Bardzo fajny konkurs, pozwalający na sprawdzenie wiedzy. Korzystałem z dostępnych szkoleń, liczę na powtórzenie sukcesu z ubiegłego roku, jakim było wejście do finału – mówił nam tuż przed turniejem jeden z uczestników, Jakub Szlingert z Gorzowa Wielkopolskiego
Pytania dotyczyły bardzo wielu dziedzin motoryzacji. Łatwo nie było
Pół tysiąca uczestników OTWS w Poznaniu. W tym roku z Kicksterem

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony