Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  22.05.2018, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo w branży automotive

Zatrudniająca ok. pół miliona osób branża motoryzacyjna jest jednym z kół zamachowych rozwoju gospodarczego województwa śląskiego. Istotnymi elementami działalności przedsiębiorstw produkujących samochody i podzespoły są automatyzacja i robotyzacja. Jednocześnie coraz większą rolę w branży motoryzacyjnej odgrywa sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo. Zagadnienia te będą tematem konferencji Future Motive, zaplanowanej na 7-8 czerwca 2018 r. w Katowicach.

Uruchomienie w 1998 roku w Gliwicach zakładów Opla przyczyniło się do lawinowego rozwoju sektora Automotive na Śląsku. Swoje zakłady mają tu przedstawiciele globalnych marek takich jak Nexteer, Brembo, Magneti Marelli, Tenneco, czy Valeo. Ich produkty można znaleźć w pojazdach wytwarzanych przez największe światowe koncerny samochodowe. Wartość inwestycji firm motoryzacyjnych działających w Polsce liczona jest w miliardach złotych: z 40 fabryk samochodów i silników zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej 16 znajduje się w Polsce.

W trakcie Future Motive przedstawiciele najważniejszych firm sektora Automotive będą dyskutować na temat praktycznego zastosowania technologii w ich biznesie. Funkcjonowanie zakładów z branży Automotive uzależnione jest od dobrze wykwalifikowanej kadry. Coraz bardziej istotnym elementem staje się proces automatyzacji i robotyzacji produkcji. Specjaliści zwracają również uwagę na wzrost znaczenia sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa w bieżącej działalności branży motoryzacyjnej. O wszystkich tych zagadnieniach będą rozmawiać uczestnicy konferencji organizowanej przez Future Processing, firmę technologiczną z Gliwic. W ramach inicjatywy „IT KOCIOŁ” można będzie zgłosić wyzwania związane z wdrożeniem Industry 4.0, a zespół specjalistów przygotuje i zaprezentuje propozycje rozwiązań.

– Zaskakujące, ale dopiero teraz przecinają się drogi firm motoryzacyjnych i tworzących oprogramowanie. Okazuje się przy tym, że oprogramowanie może przynieść wiele korzyści branży Automotive, pozwalając sprawniej i oszczędniej prowadzić proces produkcji i przetwarzania danych wykorzystywanych przez firmy – mówi Agata Padalska, Key Account Manager Future Processing, pomysłodawczyni konferencji. – Postępująca automatyzacja zmienia sposób planowania produkcji, zarządzania nią oraz optymalizacji systemów produkcyjnych. Międzynarodowe korporacje i fabryki będące częścią globalnych koncernów motoryzacyjnych są pionierami w testowaniu i wdrażaniu technologii przemysłu 4.0. Zarządzający nimi codziennie stają w obliczu pytania, w jaki sposób wyznaczać kolejne progi optymalizacji, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej zwinności organizacji, bezpieczeństwa i jakości jakiej oczekują od nich klienci – dodaje.

Podczas Future Motive specjaliści z branży motoryzacyjnej, technologicznej i logistycznej będą rozmawiali także o wyzwaniach czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0). Tematyka wystąpień obejmie również m.in. projektowanie systemów IT dla przemysłu (ewolucja a nie rewolucja), sztuczną inteligencję wspierającą wizyjną kontrolę jakości. Prelegenci konferencji będą także mówili o plusach zlecania projektów informatycznych z firm produkcyjnych do wyspecjalizowanych firm programistycznych.

Wśród tematów wystąpień znajdują się również zagadnienia związane z poszerzoną rzeczywistością (ang. Augmented Reality – AR) oraz rolą człowieka w kontekście współpracy człowieka z maszyną,
w zmieniającej się rzeczywistości branży samochodowej.

Jednym z tematów konferencji będzie także finansowanie innowacyjnych pomysłów w sektorze motoryzacyjnym. Opowiedzą o tym specjaliści firmy doradczej KPMG. Zaprezentują oni założenia programu INNOMOTO dla sektora Automotive oraz korzyści dla przedsiębiorców płynące z przystąpienia do konkursu. Zespół Innowacji, Ulg i Dotacji KPMG wskaże ponadto jak przygotować wniosek mający szanse na uzyskanie dofinansowania unijnego. Prelekcja poruszy także zagadnienia ulgi podatkowej B+R, a także planowanych rozwiązań uzupełniających system zachęt do prowadzenia działalności innowacyjnej, takich jak Innovation box.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony