Wydarzenia

Wydarzenia

ponad rok temu  11.09.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Wodór zmieni świat (nie tylko motoryzacji) na lepsze?

Jedynym produktem ubocznym reakcji, w której wodorowe ogniwa paliwowe wytwarzają prąd, jest idealnie czysta woda. Toyota Mirai wytwarza jej około 70 ml/km, czyli 7 l/100 km.

Jakie rozwiązania technologiczne w największym stopniu zmieniają świat na lepsze? Magazyn Fortune po raz trzeci opracował ranking „Change the World”. W pierwszej dziesiątce docenionych przedsiębiorstw znalazła się jedna firma z branży motoryzacyjnej. Docenione przez autorów rankingu zostało zaangażowanie tej firmy w rozwój nowej, perspektywicznej gałęzi gospodarki. Chodzi o Toyotę i zastosowanie technologii wodorowych ogniw paliwowych w motoryzacji.

Czytaj także:
Samochód wyda 7 litrów czystej wody na 100 km

Toyota Mirai, pierwszy zbudowany od podstaw, seryjny samochód na ogniwa paliwowe, tylko w tym roku uzyskał sprzedaż ponad 1100 egzemplarzy. Nowatorski sedan jest już dostępny w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, zaś jego wprowadzeniem na rynek interesują się także m.in. Kanada, Australia, Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jednocześnie Toyota wspiera budowę stacji tankowania wodoru, ściśle współpracując z producentami tego gazu oraz z władzami publicznymi w wielu miejscach na świecie.

W jego pierwszej edycji tego rankingu z 2015 roku Toyota zajęła 3. miejsce za sukces samochodów hybrydowych. Badanie jest przeprowadzane zgodnie z dewizą „doing well by doing good” (robić dobre interesy dzięki czynieniu dobra). Znajdują w nim swoje miejsce najwięksi innowatorzy, którzy przyczyniają się do postępu poprzez rozwiązywanie najpilniejszych problemów świata, a pomoc społeczeństwu i ochrona środowiska są fundamentem ich strategii rozwoju.

Wysokie 8. miejsce eksperci przyznali producentowi Mirai za wodorową strategię, która ma spowodować znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla. Podkreślili sukces sprzedażowy Mirai, który w ciągu zaledwie 2 lat kupiło na świecie już ponad 2000 osób, a do końca 2017 roku łączna sprzedaż modelu osiągnie wynik 4000 aut. Analitycy docenili także zaangażowanie Toyoty w rozbudowę infrastruktury wodorowej, która przyczyni się do rozpowszechnienia technologii ogniw paliwowych w wielu różnych dziedzinach gospodarki. W swoim komentarzu autorzy rankingu zwrócili uwagę, że to Toyota wprowadziła do głównego nurtu motoryzacji ekologiczne technologie i spowodowała, że kierowcy przyzwyczaili się do samochodów z niekonwencjonalnym napędem. Co więcej, Toyota pracuje nad bateriami z elektrolitem w stałym stanie skupienia, „świętym gralem”, który radykalnie zwiększy zasięg i bezpieczeństwo samochodów elektrycznych. - Toyota zamierza skomercjalizować tę technologię w ciągu najbliższych kilku lat – czytamy w komentarzu Fortune.

„Magazyn Fortune uznał Toyotę za jednego z głównych promotorów postępu na świecie, z czego nasza firma jest bardzo dumna” – powiedział Jim Lentz, CEO toyota Motor North America. – „Jako jeden z największych globalnych producentów samochodów, Toyota ma wyjątkowe możliwości kształtowania motoryzacji przyszłości. Mirai, samochód na wodorowe ogniwa paliwowe, to sposób na pozytywną zmianę i na przyszłość zorientowaną na równowagę między potrzebami ludzkości i ochroną środowiska”.

Ranking „Change the World” powstał we współpracy z FSG, Shared Value Initiative i profesorem Michaelem E. Porterem z Harvard Business School. FSG jest firmą konsultingową non-profit, wspierającą podmioty dążące do pozytywnych zmian na świecie. Shared Value Initiative to światowe stowarzyszenie organizacji poszukujących biznesowych rozwiązań problemów społecznych. Ranking opiera się na ocenie przedsiębiorstw pod względem 3 kryteriów: mierzalnego wpływu społecznego, wyników biznesowych i stopnia innowacyjności.

Pełny ranking „Change the World” jest dostępny na stronie magazynu Fortune.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony