Na jubileuszu gdańskiej samochodówki przemawiał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
To wyróżniająca się placówka nie tylko w regionie, ale w kraju. Przyczynia się do edukacji uczniów nie tylko we własnych murach, ale daleko poza nimi, organizując m.in. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej. Gdańska samochodówka przez 60 lat funkcjonowania wykształciła blisko 13 tysięcy fachowców. Wielu z nich pracuje dziś w renomowanych firmach i najlepszych serwisach samochodowych w kraju.
O poziomie nauczania w tej szkole wiele mówi chociażby fakt z ostatnich tygodni. Absolwent ZSS w Gdańsku, pracujący w zawodzie mechanika u jednego z dilerów samochodowych w Trójmieście, Tomasz Sosik został niedawno Mistrzem Świata Ekspertów Technicznych Grupy PSA. – Wszyscy, a szczególnie wychowawczyni Renata Marczuk, jesteśmy dumni z sukcesu naszego ucznia – mówi Barbara Dembek-Bochniak, nauczycielka z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku.
Technikum samochodowe w Gdańsku, na bazie którego powstał zespół szkół samochodowych, rozpoczęło działalność w 1958 roku. Powstało po połączeniu trzech klas o profilu eksploatacja i naprawa samochodów z zasadniczą szkołą zawodową przy ul. Sobieskiego. Osiem lat później placówka przeniosła się na ulicę Elbląską 54/64, gdzie funkcjonuje do dzisiaj. To już 60 lat.
– Trudno sobie wyobrazić Gdańsk bez samochodówki. Każde miasto ma kilka flagowych okrętów: wyróżniających się liceów, techników, a samochodówka była, od kiedy pamiętam, jest dziś i pewnie będzie także w przyszłości bardzo wyróżniającą się szkołą – mówił podczas uroczystości w auli Akademii Muzycznej w Gdańsku prezydent tego miasta Paweł Adamowicz.
Na jubileuszowej uroczystości spotkali się przedstawiciele władz miasta i województwa, nauczyciele i kierownictwo szkoły, a także uczniowie i absolwenci. Właściwie – kilka pokoleń absolwentów.
– Chciałem podziękować nauczycielom za to, że nas ukształtowali jako ludzi, bez względu na to, czy jesteśmy dziś mechanikami, biznesmenami czy pracownikami firm – mówił ze sceny Tadeusz Zdunek, przedsiębiorca motoryzacyjny z Gdańska, dealer kilku marek samochodowych.
Przy okazji gratulacji z urzędu miasta i urzędu marszałkowskiego przypomniano o dotacji w wysokości 12 milionów złotych na wyposażenie szkoły i tutejszych warsztatów. Dobrych informacji podczas jubileuszowej uroczystości było więcej. Przedstawiciele BMW Group Polska przywieźli list intencyjny potwierdzający nawiązanie szerokiej współpracy pomiędzy koncernem a gdańską placówką. – Nasze działania będą skierowane do kadry dydaktycznej, ale przede wszystkim będą dedykowane uczniom. Chcemy podzielić się naszą wiedzą, przekazywać nasze doświadczenia dotyczące nowoczesnej technologii w naszych samochodach – mówiła Ewa Czerwińska z BMW Group Polska. Firma ta w tym roku rozpoczyna ogólnopolski program współpracy ze szkołami i uczelniami technicznymi.
Msza święta pod przewodnictwem biskupa, część artystyczna, bal absolwentów, ale przede wszystkim spotkania, często wzruszające, kolegów ze szkolnych ławek – tak świętowano. Wiele wspomnień wróciło po lekturze jubileuszowej publikacji. Na 555 stronach, w dwóch tomach „Kronik Gdańskiej Samochodówki”, opracowanych przez Barbarę Dembek-Bochniak, pojawiły się prawie wszystkie treści i około 2000 zdjęć z przechowywanych w szkole kronik szkolnych, szczegółowy opis ostatniego dziesięciolecia oraz spisy pracowników i absolwentów okraszone portretami nauczycieli i zdjęciami klasowymi. Nakład książki rozszedł się błyskawicznie. W styczniu pojawi się drugie wydanie.
Szkoła nas wyróżniła. Dziękujemy!
– Żeby szkoła taka jak nasza mogła chwalić się dobrze wykształconymi fachowcami, potrzebni są ludzie, którzy z sercem zajmą się jej rozwojem – mówił podczas uroczystości Mirosław Sreberski, dyrektor ZSS w Gdańsku. – Dlatego przed pięciu laty zdecydowaliśmy, że osobom, które miały znaczący wpływ na działalność Zespołu Szkół Samochodowych, będziemy w ramach podziękowania przyznawać Honorowe Odznaki Absolwenta.
Wyróżnienie to otrzymał m.in. Sebastian Klauz, dyrektor wydawnictwa Goldman, wydawca „Nowoczesnego Warsztatu”. Bardzo dziękujemy!
Komentarze (0)