Paliwa i oleje

2 godziny temu  04.07.2025, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Adaptacja automatycznych skrzyń biegów po wymianie oleju

Olej świeży i przepracowany, odebrany z automatycznej skrzyni biegów. Fot. archiwum warsztat.pl

Adaptacja automatycznych skrzyń biegów po wymianie oleju jest ważną usługą po wykonanej usłudze wymiany oleju. Niezależnie od tego, czy usługa została wykonana metodą dynamiczną czy statyczną, powinna zostać zakończona kalibracją, o czym niestety nie wszyscy wiedzą. Należy to do kluczowych czynności serwisowych. Jej powinięcie moze skutkować różnymi nieprawidłowościami w działaniu skrzyni automatycznej, jak opóźnienia w zmianie biegów, szarpanie, ale też przyspieszone zużycie podzespołów.

Adaptacja automatycznej skrzyni biegów

Automatyczne skrzynie biegów w pewnym sensie dostosowują się do stylu kierowcy i warunków pracy. Wpływają na to dane dotyczące ciśnienia w układzie, temperatury czy czasów załączania sprzęgieł. Pozwala to zoptymalizować pracę układu. Wymieniony olej, a wraz z tym usunięte zaniesczyszczenia, mogę zmieniać tarcie w sprzęgłach. Należy na nowo przeprowdzić proces ustawiania bazowych parametrów pracy skrzyni.

Problemy po pominięciu kalibracji i adaptacji

Nieprzeprowadzenie procesu adaptacji skrzyni po wymianie oleju może dawać różnorakie skutki, mniej i bardziej poważne. Najczęstszym objawem jest szarpanie, szczególnie przy niższych prędkościach i ruszaniu, a także opóźnienia w zmianie biegów, co będzie szczególnie niebezpieczne i niewygodne przy wyprzedzaniu. Nieskalibrowana skrzynia może też bez uzuadnionej potrzeby utrzymywać wysokie obroty silnika, zwiększając zużycie paliwa. Niewłaścicie obciążenia przyspieszą zużycie niektórych elementów (tarcz ciernych, sprzęgieł), a w skrajnych przypadkach sterownik skrzyni zgłosi błędy skutkujące przejściem auta w tryb awaryjny.

Kalibracja i adaptacji skrzyni biegów

Proces ten wymaga użycia specjalistycznego oprogramowania diagnostycznego (np. VCDS dla VAG, ISTA dla BMW, XENTRY dla Mercedes-Benz, Diagbox dla PSA, itd.), ale nie jest procedurą skoplikowaną. Zgodne postępowanie z instrukcajmi pozwoli sprawnie wykonać tę czynność serwisową. Powinna ona być zakończona jazdą testową. Jazda adaptacyjna powinna odbyć się na dystansie nawet kilkudziesięciu kilometrów w różnych warunkach (miasto, trasa, różne obciążenia). Czasami to urządzenie diagnostyczne wskaże schemat jazdy adaptacyjnej.

Podsumowanie

Stosunkowo prosta procedura, jaką jest kalibracja i adaptacja automatycznej skrzyni biegów po wymianie oleju, jest nieodłącznym elementem tej czynności serwisowej. Ważna jest z punktu widzenia płynnej pracy skrzyni biegów. To także okazja do tego, by w oczach klientów zaprezentować swój warsztat jako miejsce profesjonalnych, kompleksowych usług świadczonych przez fachowców dbających o każdy detal.

Redakcja

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony