Marcin Wodzyński, menedżer produktu firmy Aries Power Equipment
Po lekturze naszego cyklu wiedzą już Państwo dostatecznie dużo, by zakup osobistej elektrowni poprzedzić analizą istotnych parametrów. Pozostaje przybliżyć zagadnienia, których znajomość sprawi, że wymarzony sprzęt będzie zawsze gotów do pracy. Na nasze pytania odpowiada Marcin Wodzyński, menedżer produktu firmy Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora w Polsce Honda Power Equipment.
Na czym polega prawidłowa eksploatacja agregatów prądotwórczych?
Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego prawidłowa obsługa wymaga znajomości kilku podstawowych zasad. Postaram się przybliżyć kilka z nich, o których użytkownik nie powinien zapomnieć.
Na początek formalności. Przed uruchomieniem nowego agregatu zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi. W instrukcji obsługi znajdują się m.in. informacje dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, konieczności wykonania przeglądów gwarancyjnych, prawidłowego uruchamiania itp. Postępowanie zgodne z instrukcją obsługi to podstawa.
Na co dzień pamiętajmy o regułach, które powinny wejść w krew każdemu użytkownikowi agregatu prądotwórczego. Zasada pierwsza – agregat prądotwórczy należy zawsze włączać i wyłączać przy odłączonych odbiornikach. Włączanie i wyłączenia agregatu w czasie, gdy odbiorniki elektryczne są do niego podłączone, kończy się najczęściej uszkodzeniem stabilizacji napięcia agregatu. Może również dojść do uszkodzenia zasilanych odbiorników.
W opisanych wyżej sytuacjach pojawia się niebezpieczny dla prawidłowego działania prądnicy i zasilanych odbiorników mechanizm. W czasie wyłączania agregatu będącego pod obciążeniem spada prędkość obrotowa silnika. Wraz ze spadkiem prędkości obrotowej silnika zmniejszają się również generowane przez agregat częstotliwość i napięcie. W momencie wykrycia spadku napięcia układ stabilizacji za wszelką cenę chce podnieść napięcie do wartości znamionowej, czyli np. do 230 V. Niestety, spadek napięcia jest tak szybki i duży, że tzw. AVR nie jest w stanie zadziałać efektywnie. Jest mocno „przeciążony” i w tym momencie następuje jego uszkodzenie.
To nie wszystko. Może również dojść do sytuacji, w której towarzyszący spadkowi napięcia wzrost natężenia prądu uszkodzi zasilane odbiorniki elektryczne. W czasie włączania agregatu będącego pod obciążeniem sytuacja wygląda podobnie. Agregat „widzi” odbiornik, ale nie jest w stanie wygenerować z zerowych obrotów silnika napięcia o odpowiedniej wartości. Zanim silnik osiągnie wymagane obroty i wzbudzi się prądnica, nasz dzielny stabilizator napięcia będzie próbował zrobić coś z niczego – czyli stabilizować napięcie, które dopiero zaczyna się pojawiać. Nie zawsze wychodzi z tej próby „obronną ręką”.
Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasady numer jeden podczas eksploatacji agregatów trójfazowych pracujących w systemach zasilania rezerwowego, w których zasilane są odbiorniki jednofazowe. Pamiętać o niej powinni także korzystający z agregatu na placach budowy.
Agregatu prądotwórczego należy też używać w środowisku, które mieści się w parametrach podanych dla danego sprzętu. Niby drobiazg, ale i tu pewnie można popełnić kardynalną pomyłkę.
Dokładnie. Zasada numer dwa to miejsce pracy agregatu. Agregaty prądotwórcze przeznaczone są do pracy na zewnątrz, czyli na wolnym powietrzu. Możliwa jest praca w zamkniętych pomieszczeniach, ale za każdym razem związana jest ona z wykonaniem czerpni i wyrzutni powietrza oraz instalacją odprowadzenia spalin. Zabudowa zawsze wykonywana jest na odpowiedzialność właściciela. Nieprawidłowe warunki pracy agregatu powodują utratę gwarancji.
Taka sama sytuacja dotyczy zabudowy agregatów prądotwórczych np. w samochodach (mobilnych warsztatach). Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najbezpieczniejszym sposobem z punktu widzenia zapewnienia prawidłowych warunków pracy agregatu jest wykonanie tzw. stelażu. Na czas pracy wysuwamy agregat na zewnątrz pojazdu. Taką zabudowę w samochodzie, jak i adaptację pomieszczenia w budynku można zlecić wyspecjalizowanym firmom.
Trzecia zasada to prawidłowe przechowywanie agregatu w czasie dłuższych przerw w pracy. Należy pamiętać o usuwaniu paliwa ze zbiornika paliwa oraz jego wypalaniu z gaźnika. Paliwo podlega procesowi starzenia się, w czasie którego wytrąca się woda oraz inne dodatki, z których powstaje osad. Osad skutecznie zapycha układ paliwowy.
Czwarta zasada to świadomość, że każdy odbiornik ma swój prąd rozruchu. Oznacza to, że w czasie uruchamiania odbiornik elektryczny pobiera dodatkową moc, którą musi dostarczyć agregat prądotwórczy. Z tego powodu moc agregatu należy odpowiednio przewymiarować. Pamiętajmy o tym fakcie podczas eksploatacji agregatu. Nie podłączajmy do niego odbiorników, których moc rozruchowa znacznie przekracza jego moc maksymalną. Unikniemy niepotrzebnych wyłączeń oraz przeciążeń. Postępowanie zgodne z ww. zasadami w połączeniu z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi zapewni prawidłowe, bezpieczne i długoletnie użytkowanie agregatu prądotwórczego.
Komentarze (0)