Diagnostyka

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Akademia Elektroniki i Diagnostyki Samochodowej

W numerze 7-8/2007 „Nowoczesnego Warsztatu” ukazała się obszerna relacja z konkursu na najlepszego elektronika-diagnostę, przeprowadzonego podczas targów organizowanych przez firmę Stenmot z grupy kapitałowej AD. Prezes firmy Konrad Cybulak wyszedł z kolejną ciekawą inicjatywą, jaką jest Akademia Elektroniki i Diagnostyki Samochodowej. Otóż okazało się, że mechanicy, bazując na dotychczasowej wiedzy i posługując się testerami diagnostycznymi, potrzebują czasami skonsultowania się z kimś, kto mógłby wyjaśnić podstawy teoretyczne funkcjonowania podzespołów elektronicznych i elektromechanicznych w samochodzie. Spotkał mnie zaszczyt poprowadzenia i skoordynowania działań Akademii (mam wrażenie, że również ze względu na publikowane artykuły w „Nowoczesnym Warsztacie”).



Inż. Józef Abram wyjaśnia działanie modułu.

Cykliczne, sobotnie spotkania (raz w miesiącu) mają na celu przedstawienie tematów z pogranicza elektroniki i mechaniki. Spotkania odbywać się będą we Wrocławiu aż do następnych targów Stenmot i uczestnicy szkoleń w ramach Akademii zwiększą swoje szanse na znalezienie się w finale kolejnej edycji konkursu. Udział w sobotnich szkoleniach dla klientów Stenmotu jest bezpłatny, a dla osób spoza - odpłatny (jeżeli będą wolne miejsca - maksymalnie 15 osób).

Już odbyło się (27 października 2007 r.) pierwsze spotkanie „Czy układ zapłonowy nie ma już przyszłości?” na którym:
- mgr inż. Józef Abram omówił budowę, podzespoły i historię układu zapłonowego;
- mgr inż. Stefan Myszkowski omówił zapłon mieszanki w systemie wtrysku bezpośredniego;
- ja zaś omówiłem sprawdzanie przewodów i cewek oraz usterki tranzystorów mocy.

W szkoleniu wziął udział m.in. zdobywca I miejsca w konkursie na najlepszego elektronika-diagnostę Mariusz Kilian, który uatrakcyjnił spotkanie, przedstawiając ciekawe oscylogramy z uszkodzonych podzespołów układu zapłonowego. Jako ciekawostkę podam, że swój udział w kilku spotkaniach zapowiedział także zdobywca II miejsca Ireneusz Prochenka, który będzie przyjeżdżał aż ze Szczecina.

Program Akademii przedstawia się następująco:

1. Czy układ zapłonowy nie ma już przyszłości? (10.2007 r.)
2. Oscyloskop elektroniczny jako podstawowe narzędzie pracy diagnosty. (11.2007 r.)
3. Systemy wtrysku benzyny - od jednopunktowego do wtrysku bezpośredniego. (12.2007 r.)
4. Pompy w silnikach Diesla - zastosowanie przyrządów pomiarowych. (1.2008 r.)
5. System Common Rail - co jeszcze można zmienić? (2.2008 r.)
6. Systemy samodiagnozy przed i po 2001r. (3.2008 r.)
7. Sieci światłowodowe i magistrala CAN w samochodzie. (4.2008 r.)
8. System ABS, ASR, ESP i hamulce elektrohydrauliczne. (5.2008 r.)

W dwóch następnych spotkaniach wykłady poprowadzi mgr inż. Marek Burdka, członek jury w konkursie na najlepszego elektronika-diagnostę. Przed laty, wspólnie z inżynierami Józefem Abramem i Markiem Burdką, konstruowałem przyrządy diagnostyczne dla PAE „Radiotechnika”. Pierwsze spotkanie zostało pozytywnie ocenione przez uczestników - taką ocenę uzyskałem w kilku rozmowach telefonicznych. Mam nadzieję, że następne zdobędą podobną ocenę.

mgr inż. Ryszard Hołownia






B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony