Pomysł na Akademię Renowacji zrodził się z pasji do motoryzacji. Głównym pomysłodawcą inicjatywy jest Adam Niedźwiecki, a redakcja „Nowoczesnego Warsztatu” będzie ją wspierać. W przedsięwzięciu wezmą udział czołowi przedstawiciele branży blacharskiej, lakierniczej oraz wyposażenia warsztatów. Liczymy również na zainteresowanie ze strony szkół.
Czym jest Akademia Renowacji? Motywem przewodnim projektu jest renowacja pojazdów zabytkowych i youngtimerów – nie tylko samochodów i motocykli, ale również ciągników rolniczych i pojazdów militarnych, a w przyszłości nawet szynowych. Faktem jest, że Polska plasuje się w czołówce pod względem liczby odrestaurowanych pojazdów, a naszymi klientami są najwięksi kolekcjonerzy z całej Europy. Tak dobrą pozycję zawdzięczamy wyjątkowej jakości naprawom i fachowcom, którzy w większości są samoukami. Niestety, tych ostatnich w Polsce wciąż brakuje...
Pokazy, wykłady, konkurs
Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie Akademia Renowacji, w ramach której będziemy starali się wpłynąć na wzrost zainteresowania tym fachem, a w rezultacie – na większą liczbę pasjonatów. Do zadań Akademii należeć będzie ponadto umożliwienie szkołom nawiązania kontaktu z firmami, ułatwienie startu kariery zawodowej oraz wskazanie nowych możliwości rozwoju.
Zaczynamy od „Żywego Warsztatu” na targach Retro Motor Show (4-6 listopada 2016 r., Poznań). Będzie to powierzchnia, na której prezentować będziemy na żywo takie procesy, jak: przygotowanie powierzchni (m.in. cynowanie, szlifowanie), czyszczenie elementów metalowych (szkiełkowanie), lakierowanie, zabezpieczanie lakieru, naprawy blacharskie, dorabianie elementów, procesy galwaniczne stosowane w renowacji oraz naprawy mechaniczne silnika.
Podczas targów odbędzie się również konkurs, do udziału w którym zapraszamy szkoły techniczne. Spośród zgłoszeń (na które czekamy do końca października br.) wyłonimy pięć szkół, którym powierzymy do odrestaurowania zabytkowy motocykl. Prace zostaną ocenione, a najlepsi uczestnicy – nagrodzeni. Niezbędnymi częściami, materiałami oraz pomocą techniczną służyć będą nasi partnerzy – firmy, z których produktów i usług korzystają blacharze i lakiernicy na całym świecie. Uczestnicy mogą liczyć również na wsparcie merytoryczne. Finał konkursu odbędzie się podczas poznańskich targów Motor Show 2017.
Mobilne Centrum Renowacji to nasze kolejne przedsięwzięcie, które będzie miało formułę cyklu wykładów i pokazów w szkołach o profilu samochodowym i rolniczym. Więcej informacji już wkrótce.
Sponsorzy Akademii Renowacji: Muzeum Motoryzacji Kopras Zbigniew, Novol, „Nowoczesny Warsztat”, Warsztat.pl
Retro Motor Show
Jak już wspomnieliśmy, Akademię Renowacji zainaugurujemy podczas targów Retro Motor Show. To wydarzenie, na którym niewątpliwie warto być! W Poznaniu będzie można nie tylko zobaczyć z bliska perły motoryzacji, ale również zapoznać się z ofertą warsztatów, których pracownicy przywracają klasycznym autom ich dawny blask. Renowacja takich zabytków to proces skomplikowany i złożony – wszystkie elementy naprawianego auta powinny być jak najbardziej zbliżone do oryginału, a taki efekt uzyskują tylko pasjonaci. Oczywiście z pomocą odpowiednich narzędzi i części, z których ofertą również będzie można zapoznać się na targach.
W programie nie zabrakło licznych pokazów, konferencji, warsztatów, a nawet aukcji pojazdów zabytkowych i klasycznych, giełdy i wielu innych. Warto śledzić stronę www.retromotor.pl, na której systematycznie pojawiają się informacje o kolejnych atrakcjach. Do zobaczenia w Poznaniu!
Komentarze (0)