Wydarzenia

2 dni temu  01.07.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 4 minuty

Automobile Sapiens - era inteligentnych samochodów

Naukowcy z Obserwatorium Motoryzacji i Mobilności uniwersytetu Luiss Business School w Rzymie opublikowali wyniki badań nad rolą i stopniem wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w motoryzacji. Raport "Nowa era samochodu: Automobile Sapiens – Sztuczna inteligencja i jej wpływ na świat motoryzacji" sugeruje, że do 2030 roku AI stanie się centralną technologią w motoryzacji, a Inteligentne Samochody codziennością. Toyota jest partnerem L’Osservatorio Auto e Mobilità oraz uczestnikiem debaty o przyszłości sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej.

Zespół badawczy rzymskiego L’Osservatorio Auto e Mobilità przeanalizował techniczne, legislacyjne, ekonomiczne, społeczne i etyczne implikacje powszechnego wykorzystania systemów autonomicznej jazdy oraz innych zastosowań sztucznej inteligencji w samochodach. Raport zapowiada nadejście nowej ery Inteligentnych Samochodów, których funkcjonowanie będzie zdefiniowane przez sztuczną inteligencję. Pojazdy tego typu są już w użyciu, ale według autorów raportu ich udział w rynku wzrośnie z 3,4% w 2021 roku do 90% w 2030 roku. Będzie to prawdziwa rewolucja, która zasadniczo zmieni zarówno doświadczenie użytkowników, jak i modele biznesowe branży motoryzacyjnej.

Prezentacji raportu towarzyszyła debata, w której uczestniczył Paolo Moroni, dyrektor Toyota Motor Italia ds. marki Lexus oraz Technologii Informacyjnych i Transformacji Cyfrowej. Tematem dyskusji były możliwości oraz ryzyka związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w samochodach oraz w całej działalności sektora motoryzacyjnego. Przedstawiciel Toyoty zaprezentował najważniejsze inicjatywy, które marka realizuje w tej dziedzinie.

Technologie sztucznej inteligencji

Toyota jako lider innowacyjności w branży motoryzacyjnej stosuje systemy sztucznej inteligencji w wielu obszarach swojej działalności. Marka koncentruje się na systemach wsparcia kierowcy i automatycznego prowadzenia oraz tworzeniu warunków, w których ludzie, autonomiczne pojazdy i roboty będą mogły tworzyć wspólny ekosystem z korzyścią dla każdego mieszkańca i całych społeczności, na wzór inteligentnego miasta Woven City w Japonii.

Fitma systematycznie rozszerza możliwości systemów bezpieczeństwa czynnego, które standardowo wprowadziła do wszystkich modeli już w 2018 roku, w coraz większym stopniu opierając nowe funkcje na sztucznej inteligencji. Podobnie dzieje się w przypadku systemów wspierających oszczędną jazdę oraz systemów multimedialnych z inteligentnym asystentem głosowym.

Aktualnie oferowane wersje technologii bezpieczeństwa czynnego Toyota T-MATE wyprzedzają wymogi regulacyjne, osiągając poziom zdolnego do pełnej autonomii asystenta jazdy, zachowując jednak centralne miejsce dla kierowcy i jego przyjemności z prowadzenia. Toyota T-Mate obejmuje systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense oraz systemy wspomagające jazdę i parkowanie.

W praktyce obecne systemy wspomagania jazdy Toyota T-MATE są wyposażone w umiejętności pozwalające na autonomiczną jazdę pojazdu, zarówno w normalnych warunkach, jak i w sytuacjach awaryjnych, jednak celowo są udostępniane jako systemy wsparcia kierowcy, aby nie odbierać ludziom przyjemności z prowadzenia. Ma to na celu także optymalizację zarządzania pracą napędu hybrydowego czy elektrycznego pod kątem zużycia energii.

W najbliższej przyszłości ważnym zastosowaniem AI będzie nowy system operacyjny AreneOS dla samochodów elektrycznych BEV trzeciej generacji Toyoty i Lexusa, które zaczną wchodzić na rynek w 2027 roku. System Arene będzie zdolny do zarządzania samochodem w pełnym zakresie, zarówno elektroniką kontrolującą układ jezdny, jak i multimediami oraz aplikacjami dla użytkownika. W połączeniu z systemem "steer-by-wire", Arene da możliwość daleko idącej personalizacji właściwości jezdnych samochodu, w tym pracy napędu, zawieszenia czy wirtualnej manualnej skrzyni biegów.

Prognozy wzrostu roli AI w motoryzacji

Według autorów raportu, sztuczna inteligencja staje się głównym źródłem inwestycji cyfrowych w przemyśle motoryzacyjnym. Szacuje się, że do 2030 roku osiągną one wartość ponad 70 miliardów dolarów. Wartość generowana przez producentów samochodów dzięki AI ma wynieść ponad 200 miliardów dolarów do 2025 roku dla wszystkich segmentów łańcucha wartości.

Formy sztucznej inteligencji są już obecne w samochodach od dłuższego czasu: korzysta z niej 20-30% przemysłu motoryzacyjnego, a przewiduje się, że do 2030 roku będzie to 100%. Dzięki nowej generacji pojazdów, AI stanie się źródłem 15-20% wartości generowanej przez branżę.

W oparciu o najbardziej renomowane naukowe definicje AI, badanie Obserwatorium definiuje Inteligentny Samochód jako pojazd zdolny do interakcji z użytkownikiem i otoczeniem, przetwarzania informacji, uczenia się i działania autonomicznie w sposób podobny do ludzkiego. Jego możliwości będą się opierać na zaawansowanym oprogramowaniu i coraz mocniejszych jednostkach obliczeniowych, zarówno na pokładzie samochodu, jak i w chmurze. Systemy łączności w chmurze zwiększą nie tylko zdolność samochodów do podejmowania decyzji, ale także możliwości personalizacji auta zgodnie z potrzebami użytkownika. Wzrośnie także rola pojazdu jako urządzenia zbierania danych, zdolnego do wzmacniania innych systemów sztucznej inteligencji. Ta cecha stawia samochód w centralnym miejscu całej rewolucji AI. Według raportu, typowy Inteligentny Samochód będzie wyposażony w system drive-by-wire, rozpoznawanie twarzy pasażerów, funkcje aktywowane gestami i ruchami ciała, interaktywnego asystenta głosowego, biometryczną klimatyzację oraz zdolność interakcji z infrastrukturą drogową.

Fot. Toyota

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony