Marek Jasiok, dyrektor zarządzający BBB Industries Poland Sp. z o.o. i Jarek Kaflak, sales manager BBB Industries Poland Sp. z o.o.
Rynek regeneracji na naszym kontynencie rośnie, ale nadal brakuje mu do tego w USA. Ma jednak ogromny potencjał, więc amerykańska grupa BBB żywo się nim interesuje. Automechanikę we Frankfurcie wykorzystaliśmy po to, by o historii, ofercie i planach firmy porozmawiać z Jarkiem Kaflakiem, sales managerem BBB Industries Poland Sp. z o.o., i Markiem Jasiokiem, dyrektorem zarządzającym BBB Industries Poland Sp. z o.o.
BBB to amerykańska firma na rynku regeneracji istniejąca od 20 lat. Tylko w USA regeneruje 10 milionów zacisków hamulcowych rocznie. W Europie w latach 2019-2020 przejęła hiszpańskie Metalcaucho, natomiast w 2023 r. polską firmę z Nakła Śląskiego – InterTurbo.
– W naszej grupie jest 12 firm zajmujących się regeneracją, w tym Cautex, Alfa e-Parts i włoski Redline – zajmujący się częściami silnikowymi do aut azjatyckich. Natomiast TerrePower to podmiot wyspecjalizowany w produkcji i regeneracji paneli słonecznych – wyjaśniał Jarek Kaflak.
Patrząc na bogactwo doświadczonych marek w koszyku BBB Industries, widać ogólny trend amerykańskiej firmy – regeneracja to przyszłość. Społeczeństwa całego świata są coraz bardziej zorientowane na dłuższe stosowanie przedmiotów użytku codziennego, do których można zaliczyć samochody. Poza tym lęk przed elektromobilnością naturalnie wydłuża stosowanie samochodów starszej daty, a to możliwe jest właśnie dzięki regeneracji podzespołów. I w to celuje BBB Industries.
– Naszym celem jest zdobycie rynku regeneracji i dostarczanie jakościowych zregenerowanych produktów zarówno w systemie kaucyjnym, jak i nowych. Regenerujemy zaciski hamulcowe, turbosprężarki, panele słoneczne, a w planach mamy regenerację alternatorów i rozruszników, układów kierowniczych, zbiorników AdBlue oraz baterii z samochodów elektrycznych. Chcemy być liderem rynku regeneracji w Europie, a każda z tych marek wnosi swoje doświadczenie do naszego portfolio – zaznaczał Marek Jasiok.
Śląski hub produkcyjny
Ważnym punktem na mapie BBB jest Zabrze i znajdująca się tam baza produkcyjna, która niedługo zostanie rozbudowana.
– Wraz z przejęciem Inter Turbo z Nakła Śląskiego przejęliśmy potencjał produkcyjny firmy, który obecnie zwiększamy. Pod tą marką prowadzimy produkcję i dystrybucję produktów z Polski. Działamy na dwie zmiany, od poniedziałku do piątku. W związku z rozwojem potrzebujemy kadr – wyliczał Jarek Kaflak.
I w tym temacie BBB Industries Poland Sp. z o.o. postępuje innowacyjnie. Zamiast sprowadzać wysoko wykwalifikowanych pracowników – których de facto i tak nie ma na rynku – inwestuje w personel o mniejszych umiejętnościach.
– Wzorem naszego meksykańskiego zakładu stawiamy na personel o niższych kwalifikacjach, ale chętny do nauki. W naszym zakładzie w Meksyku produkcja jest podzielona na bardzo proste procesy, z którymi właściwie każdy sprawny manualnie pracownik jest w stanie sobie poradzić. Wystarczy zamiłowanie do techniki i nauki – podkreślał Marek Jasiok.
Trzeba przyznać, że to dobra recepta na zbudowanie potencjału w zakresie HR w krótkim czasie. Takim podejściem można też pozyskać wierne i odpowiedzialne osoby, które być może nigdy nie widziały siebie w branży automotive z uwagi na przekonanie o braku kwalifikacji. Poza tym w otoczeniu BBB Industries funkcjonują konkurenci na rynku pracownika.
– Aby ich ubiec, stawiamy na taką specyfikę pracowników i szkolenia. Oferujemy także benefity dla kadr – zaznaczał Marek Jasiok.
Rozsądna sieć dystrybucyjna
Produkty z grupy BBB Industries dostarczane są do sieci handlowych firm Auto Partner Gdańsk i Inter Cars. Największym powodem do dumy są referencje kaucyjne pod marką Inter Turbo oferowane przez Inter Cars. Współpraca z wielkimi sieciami jest kosztowna, ale przyspiesza budowę marki oraz wpływa na jej rozpoznawalność. Pozwala też uniknąć kosztów związanych z budowaniem sprzedaży na własną rękę. Plany BBB Industries są szerokie.
– W każdym kraju Europy, od Finlandii po Grecję, BBB Industries stara się mieć minimum jednego dystrybutora – mówi Jarek Kaflak, sales manager BBB Industries Poland Sp. z o.o. – Chcemy stać się liderem europejskiego rynku.
Zero obaw o przyszłość
Obserwując zamieszanie na rynku nowych samochodów i presję na pojazdy elektryczne, pojawiają się obawy, że rynek turbosprężarek wkrótce się skończy. Zupełnie innego zdania są przedstawiciele BBB Industries.
– Naszym zdaniem przed nami co najmniej 25 lat rynku samochodów spalinowych. Poza tym świat to nie tylko Unia Europejska. Jednak już dziś spora część naszej oferty jest przeznaczona dla elektryków, więc nie mamy obaw o przyszłość. Zaciski hamulcowe w pojazdach spalinowych i elektrycznych są niemal takie same. Już teraz mamy w ofercie zaciski do samochodów marki Tesla. W dalszej przyszłości będziemy chcieli regenerować baterie takich pojazdów – przekonywał Jarek Kaflak.
Trudno nie zgodzić się z takim podejściem. Wiele wskazuje, że elektromobilność szybko nie stanie się naszą codziennością. Łatwo też zauważyć, że BBB Industries nie zamierza ograniczać się do Starego Kontynentu czy Ameryki Północnej. Firma pamięta o obu rynkach – „spalinowym” i „elektrycznym”.
Jak będzie wyglądała regeneracja ogniw elektrycznych? Okazuje się, że w równie ciekawy sposób jak organizacja produkcji w Zabrzu.
– Planujemy uruchomić regenerację baterii w zależności od oczekiwanej przez klienta pojemności. Jeżeli nie będzie go stać na odzyskanie sprawności akumulatora na poziomie 80-100%, zaoferujemy mu 60-70%, aby potem – jeśli się na to zdecyduje i zapłaci – podnieść zasięg do najwyższego osiągalnego pułapu. W ten sposób może ruszyć rynek elektryków „z drugiej ręki” – przekonywał Marek Jasiok.
Wydaje się, że to jeden z lepszych pomysłów na uruchomienie rynku wtórnego „elektryków”. Dealerzy i handlarze samochodami w całej Europie są wręcz zasypywani używanymi e-pojazdami, których nikt nie chce. Obawy klientów co do dalszej eksploatacji baterii to najpoważniejszy hamulec w tej dziedzinie. Nawet atrakcyjne ceny nie kuszą, gdy zamiast kilkuset kilometrów zasięgu... nie ma gwarancji na jakikolwiek przyzwoity dystans. Regeneracja baterii jest wyjściem z tego impasu, może zrobić dla elektromobilności więcej, niż się wydaje.
Plany BBB są bardzo ambitne, zatem życzymy ich spełnienia. Obecna oferta i plany w zakresie elektromobilności to strzał w dziesiątkę.
Komentarze (0)