Wydarzenia

5 miesięcy temu  11.09.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Bezpieczny zakup używanego auta

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez brytyjską Grupę Doradczą ds. Bezpiecznego Handlu Pojazdami – VSTAG, coraz częściej nierzetelni, ale także fałszywi handlarze oferują używane samochody nawet o połowę taniej, niż powinny kosztować. Jednocześnie okazuje się, że większość kupujących nie sprawdziłaby historii pochodzenia auta. Eksperci AAA Auto ostrzegają przed oszustwami i radzą, w jaki sposób kupić dobry używany samochód.

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wśród ponad 2000 nabywców samochodów używanych wykazało, że prawie połowa z nich (47%) z góry zapłaciłaby za samochód bezpośrednio ze swoich kont bankowych, aby tylko zapewnić sobie lepszą ofertę. Ponad 20% ankietowanych stwierdziło, że ze względu na rosnące obciążenia finansowe kupiliby używany samochód, gdyby ocenili, że to „dobry interes”, co tym samym czyni ich bardziej podatnymi na oszustwa ze strony sprzedawców. Przy czym tylko 37% ankietowanych stwierdziło, że przed zakupem sprawdziliby historię samochodu. Około 32% zadeklarowało zaś, że nie jest zadowolonych z dopłacania do zakupu auta u renomowanego dealera, ponieważ woli kupić tańsze, nawet jeśli pochodzi ono od nieznanego sprzedawcy.
– Po kupnie mieszkania lub domu, samochód jest prawdopodobnie największym pojedynczym zakupem, jakiego dokonujemy w życiu, dlatego przypominamy proste zasady, o których każdy powinien pamiętać, aby zminimalizować ryzyko – mówi Karolína Topolová, dyrektor generalna Aures Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto. – Jedna rada ma fundamentalne znaczenie: należy obejrzeć samochód w rzeczywistości, zanim za niego zapłacimy, a prośba ze strony sprzedającego o jakiekolwiek pieniądze z góry, zanim zobaczymy, że samochód istnieje, powinno stanowić poważne ostrzeżenie. Co więcej, warto korzystać z ofert renomowanych dealerów samochodów, którzy są ich właścicielami, a nie tylko pośrednikami, ponieważ biorą odpowiedzialność za jakość i gwarancję. Taki samochód można też wymienić na inny w ciągu kilku dni, można także otrzymać ubezpieczenie od awarii elektrycznych i mechanicznych, a co najważniejsze – udzielana jest dożywotnia gwarancja legalnego pochodzenie auta.

Eksperci AAA Auto wskazują na kilka prostych zasad, które należy zastosować przed zakupem pojazdu, aby upewnić się, że faktycznie istnieje, jest sprawny, a jego historia jest znana:

  • nie wysyłaj pieniędzy za samochód, którego nie widziałeś,
  • przed zapłaceniem pełnej kwoty obejrzyj auto,
  • jeśli musisz, wpłać tylko depozyt, który uważasz, że możesz stracić,
  • sprawdź, czy cena używanego samochodu jest zgodna z wartością rynkową,
  • zabierz samochód na jazdę próbną,
  • zawsze sprawdzaj historię używanego samochodu. 

Badanie VSTAG wykazało również, że oszustwa związane z kupowaniem używanych samochodów najczęściej dotykają młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat oraz mieszkańców Londynu. Jedna na 10 osób (15%) w stolicy Wielkiej Brytanii oraz 13% ankietowanych młodych ludzi padło ofiarą oszustwa.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ pektoer 1 2 miesiące temu Do poczytania - https://mobilekspert.pl/onas.p... Tak powinno wyglądać sprawdzenie samochodu przed kupnem. Robisz inaczej, mocno ryzykujesz, że trafisz kiepskie auto. Odradzam pochopne kupowanie aut.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony