W nowym Camaro znajdą zastosowanie lekkie, węglowo-ceramiczne hamulce Brembo.
Dzięki zmianom w podwoziu Z/28 może osiągnąć przeciążenie boczne do 1,08 g. Nie bez znaczenia jest też redukcja masy (silnik Z/28 jest o ok. 136 kg lżejszy od motoru ZL1) oraz zwiększenie siły hamowania, zdolnej do wytworzenia podczas hamowania przeciążenia na poziomie 1,5 g.
Taką skuteczność hamowania uzyskano dzięki systemowi hamulcowemu Brembo, przeznaczonemu dla luksusowych samochodów o wysokich osiągach. Camaro Z/28 pozostaje jedynym w swojej kategorii pojazdem z tarczami węglowo-ceramicznymi (394 x 36 mm z przodu i 390 x 32 mm z tyłu).
Do rozwoju hamulców węglowo-ceramicznych Brembo przyczyniło się doświadczenie firmy zdobyte w Formule 1. Elementy te pojawiają się teraz w zwykłych samochodach seryjnych. Ważą one o połowę mniej niż tarcze tradycyjne, wykonane z odlewu żeliwnego, a zarazem pozwalają na skuteczniejsze hamowanie, a co za tym idzie – poprawę bezpieczeństwa jazdy. Podczas hamowania współczynnik tarcia jest wyższy o 10% w porównaniu z tarczami konwencjonalnymi, a temperatura pracy układu – o 5% niższa.
Monoblokowe zaciski – sześciotłoczkowe z przodu i czterotłoczkowe z tyłu – zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby uzyskać jak największą redukcję masy i zmniejszenie oporów. Ponieważ są to najsztywniejsze z dostępnych zacisków, odporne na zniekształcenia termiczne i wysoki moment obrotowy, zachowują one wysoką skuteczność nawet w najbardziej wymagających warunkach.
Brembo dostarcza podzespoły układu hamulcowego do samochodów marki Camaro od roku 2009. Znalazły się one m.in. w Camaro SS, Camaro Convertible oraz Camaro ZL1 (580 KM).
Komentarze (0)