Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Cieniowanie

– nieodzowny element lakierowania renowacyjnego

Cieniowanie jest to lakierowanie sąsiedniego elementu celem wyeliminowania różnic kolorystycznych.

Prowadząc szkolenie lub będąc u klienta w zakładzie, często spotykam się z pytaniem: „Czy trzeba cieniować?”. Zacznijmy więc najpierw od definicji samego procesu cieniowania i tego, jaka jest intencja tego procesu. Cieniowanie jest to lakierowanie sąsiedniego elementu celem wyeliminowania różnic kolorystycznych. Jednak wtedy może nasunąć się pytanie, dlaczego takie różnice kolorystyczne mogą powstać? Lakiernicy często przed przygotowaniem lakieru, widząc kilka wariantów danego koloru, odczuwają pewnego rodzaju frustrację. Pierwszą ich myślą jest zazwyczaj: “Nie pasuje kolor”, „Będą problemy” i szczerze mówiąc może być w tym trochę prawdy. Dlaczego i skąd biorą się te rozbieżności? Patrząc na historię motoryzacji, wraz z jej ewolucją dynamicznie rozwijał się przemysł chemiczny i powstawało wiele firm produkujących produkty dla motoryzacji, między innymi lakiery. Mając tak dużą dostępność produktów i nieustannie szukając oszczędności w procesie produkcji, nietrudno o problemy. Źródłem powstawania rozbieżności kolorystycznych jest w pierwszym etapie lakierowanie fabryczne, a następnie lakierowanie renowacyjne w zakładzie lakierniczym. Wymieńmy więc w pierwszej kolejności czynniki wpływające na różnice przy lakierowaniu fabrycznym. Są to między innymi:
- różni dostawcy lakieru,
- lakierowanie w różnych zakładach,
- stosowanie różnych rodzajów lakierów,
- zanieczyszczenia instalacji,
- odstępstwa od parametrów technicznych podczas lakierowania,
- różne metody nakładania.

Te wszystkie czynniki mogą wpływać na to, że w dwóch identycznych pojazdach tego samego producenta i tego samego modelu, o tym samym numerze lakieru, występuje różnica kolorystyczna. W takiej sytuacji korzystanie z jednego wariantu koloru oraz pominięcie cieniowania jest niemożliwe. To jeszcze nie wszystko. Podczas lakierowania renowacyjnego możemy również znaleźć wiele czynników, które powodują problemy z odwzorowaniem:
- nieaktualne oprogramowanie (stara formuła koloru),
- nieprawidłowy sposób doboru odcienia,
- niewłaściwe komponenty,
- nieprawidłowe mieszanie,
- odważanie małych ilości,
- niesprawna waga,
- nieodpowiednie przechowywanie komponentów,
- nieprawidłowe parametry urządzeń,
- błędy podczas aplikacji.

Wracając do samego procesu, trzeba nadmienić, iż nie ma jednej sprawdzonej techniki, gdyż – tak jak przy lakierowaniu – jest wiele czynników wpływających na efekt końcowy. Na przykład, na szkoleniach technicznych Standox staramy się zwracać na to uwagę i indywidualnie dopasowywać technikę, mając na uwadze umiejętności lakiernika, posiadany sprzęt oraz rodzaj naprawy. I chociaż zdajemy sobie sprawę, że nie mamy na niektóre rzeczy wpływu lub jest on ograniczony, to powinniśmy jednak przyjąć, że proces cieniowania jest nieodzownym elementem lakierowania renowacyjnego. Natomiast unikanie cieniowania jest nieuzasadnione ekonomicznie i wpływa na wydłużenie całego procesu lakierowania, co w efekcie zmniejsza przepustowość naszego zakładu.

Dariusz Niedźwiedź
Przedstawiciel Techniczny
Standox
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony