Akumulator i bateria to szczególne produkty. W przypadku tego pierwszego zarówno sprzedaż, jak i unieszkodliwianie podlegają dodatkowym uregulowaniom. Nie można go po prostu wyrzucić. Rodzi się pytanie, co zrobić, kiedy się zużyje, i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć przykrych konsekwencji jego niepoprawnej utylizacji?
Mimo że samochody oraz ich silniki stają się coraz bardziej zaawansowane, to nadal w dużej mierze polegają na pracy akumulatora. Z kolei ten – niezależnie od tego, czy mówimy o akumulatorze obsługowym, czy nowszym, bezobsługowym – w wyniku powtarzających się cykli ładowania i rozładowywania po pewnym czasie będzie wymagał wymiany. To samo dotyczy baterii, których używamy w pilocie do telewizora, myszy do komputera itd.
Zużyty akumulator, bateria – problem dla środowiska
Baterie zawierają szereg metali ciężkich, takich jak ołów, kadm i rtęć, które w momencie przedostania się do naszego organizmu wywołują choroby nerek i dysfunkcje różnych układów, np. pokarmowego i nerwowego. Zużyty akumulator wykonany jest w znacznej części z ołowiu, pierwiastka silnie trującego. Oprócz tego w jego skład wchodzą kwas siarkowy o silnym stężeniu oraz tworzywa sztuczne. Zawarte w akumulatorze metale ciężkie oraz kwas siarkowy, w przypadku nienależytego postępowania, wpływają bardzo negatywnie na żywe organizmy, roślinność oraz glebę. Wyciekający ze zużytego akumulatora kwas może spowodować poważne oparzenia u ludzi i zwierząt. Dlatego tego rodzaju odpady są szczególnym towarem, którego po zużyciu nie można wyrzucić do kosza. Produkty te niepoddane recyklingowi stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Należy pamiętać, że każdego roku na świecie produkuje się 5,6 mln ton baterii i akumulatorów. Do ich produkcji zużywa się 3,4 mln ton ołowiu, czyli blisko 70% światowej produkcji tego surowca. Dlatego tak istotny jest recykling akumulatorów oraz baterii, który pozwala skutecznie zredukować liczbę toksycznych odpadów zanieczyszczających środowisko i umożliwia odzyskanie znacznej części surowców.
Niedozwolone jest składowanie zużytych akumulatorów i baterii, ponieważ często dochodzi do wycieku elektrolitu na podłoże. Jak wspominaliśmy, skutkuje to zanieczyszczeniem środowiska oraz narażeniem osób trzecich na niebezpieczeństwo. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie takich odpadów i wyeliminowanie ich ze środowiska poprzez dostarczenie do punktu zbiórki akumulatorów i baterii.
Dobre praktyki
Zapamiętajmy kilka ważnych zasad, dzięki którym łatwiej będzie zadbać o środowisko i nasze zdrowie:
- stosujmy się do zaleceń producenta dotyczących ładowania baterii,
- separujmy akumulatory i baterie od innych odpadów,
- nigdy nie zdejmujmy obudowy baterii bądź akumulatora,
- przekazujmy zużyte akumulatory i baterie do punktów zbiórki.
Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronach www.bio-service.pl i www.facebook.com/bioservicewarsztat. Pomagamy dać odpadom drugie życie. Racjonalnie wykorzystujmy zasoby środowiska i nie narażajmy go na duże szkody, wyrzucając akumulatory i baterie.
Komentarze (0)