Części i regeneracja

miesiąc temu  14.04.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 1 minuta

Czujnik temperatury spalin - przyczyny usterek

Ten czujnik temperatury jest zlokalizowany w układzie wydechowym przed filtrem cząstek stałych. Jego zadaniem jest pomiar w tym miejscu temperatury spalin. W oparciu o kombinację sygnałów przesyłanych przez przepływomierz powietrza oraz czujniki temperatury i ciśnienia spalin sterownik silnika ECU może wyliczyć ilość sadzy zgromadzonej we filtrze cząstek stałych. Pomiary wykonywane przez czujnik temperatury spalin wykorzystywane są również do ochrony filtra cząstek stałych przed działaniem nadmiernych temperatur spalin.

Przyczyny usterek

Czujnik temperatury spalin pracuje w bardzo trudnych warunkach. Jest ciągle narażony na działanie bardzo wysokich temperatur, wody, zanieczyszczeń drogowych oraz nadmiernych drgań, które są najbardziej szkodliwym czynnikiem. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia czujnika lub jego okablowania, do sterownika silnika dostarczany jest nieprecyzyjny sygnał.

Niewłaściwe działanie czujnika temperatury spalin może powodować, że sterownik silnika - jako zabezpieczenie przed potencjalnymi dalszymi uszkodzeniami - będzie uruchamiał regenerację filtra cząstek stałych - w oparciu o przejechany dystans lub czas pracy jednostki napędowej.

Niemniej jednak, ta metoda nie sprawdza się na dłuższą metę i po z góry określanej liczbie cykli na desce rozdzielczej zapala się kontrolka filtra cząstek stałych, a następnie kontrolka świec żarowych. Jest to wyraźna informacja dla kierowcy o konieczności przeprowadzenia naprawy pojazdu.

Więcej informacji technicznych można znaleźć na stronie partsfinder.bilsteingroup.com

Artykuł nadesłany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony