Wyposażenie warsztatu

ponad rok temu  16.10.2017, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Czyszczenie suchym lodem – Ice Blaster

Jak sama nazwa wskazuje, Ice Blaster czyści suchym lodem

W branży motoryzacyjnej, między innymi, znajdą zastosowanie urządzenia służące do czyszczenia suchym lodem, które ma w swojej ofercie Kärcher. Z powodzeniem usuwają one zaschnięty olej, tłuszcz, kleje, smary czy silikon. Co ważne, sam proces nie powoduje ścierania ani korozji czyszczonego materiału. Metoda ta nadaje się do czyszczenia materiałów twardych, głównie metali.

Ice Blaster ma szerokie zastosowanie, jest przeznaczony do użytku w przemyśle samochodowym, drzewnym, spożywczym, tworzyw sztucznych czy w drukarniach, jak również podczas prac renowacyjnych, w tym renowacji aut zabytkowych. To urządzenie, które pozwala czyścić zwłaszcza tam, gdzie z różnych względów nie można skorzystać z wody (elektronika, elementy wrażliwe na wilgoć). Po czyszczeniu Ice Blasterem nie pozostają odpady (takie jak ścierniwo czy brudna woda), ponieważ cząsteczki suchego lodu ulegają sublimacji (przejście ze stanu stałego w stan gazowy – przyp. red.). Co ważne, granulki suchego lodu nie mają właściwości ścierniwa, więc nie rysują czyszczonej powierzchni metalowej, a zatem jej nie uszkadzają. Jest to szczególnie przydatne przy ściąganiu powłoki starego lakieru z karoserii samochodowej. Technologia czyszczenia suchym lodem doskonale sprawdzi się też podczas czyszczenia silników i innych części samochodowych. Urządzenie dzięki swoim właściwościom jest w stanie błyskawicznie usunąć np. zużytą powłokę antykorozyjną z podwozia.
Co ciekawe, technologia ta jest bardzo często stosowana także podczas produkcji samochodów, gdyż można z jej pomocą czyścić linie montażowe, bez konieczności przestojów. Porównując technologię suchego lodu z piaskowaniem, zauważymy, że przy piaskowaniu konieczne są przestoje, gdyż najpierw trzeba element wymontować, następnie w specjalnym miejscu wypiaskować, później osuszyć i wyczyścić z resztek ścierniwa, a na koniec znów zamontować. Czyszczenie suchym lodem jest o wiele prostsze i wydajniejsze.
Jak to działa? Zużycie lodu oraz ciśnienie wahają się pomiędzy 30-120 kg/h i 0,2-1,6 MPa (2 do 16 barów). Strumień granulatu suchego lodu (CO2) rozpędza się do prędkości dźwięku, a następnie, gdy granulki o temperaturze -79°C uderzają w zabrudzoną powierzchnię, energia kinetyczna sprawia, że zabrudzenie zostaje wykruszone, powstają w nim pęknięcia. Następnie pojawia się szok termiczny – różnica temperatur sprawia, że zabrudzenia kurczą się, a szczeliny powstałe w wyniku uderzeń cząsteczek suchego lodu powiększają. Na koniec cząsteczki lodu wnikają w te szczeliny, następuje proces sublimacji, równocześnie zwiększając swoją objętość ok. 400 razy, co powoduje „wysadzenie” brudu. 

Szerokie zastosowanie
Przemysł motoryzacyjny, odlewnie i produkcja form wtryskowych to pole do popisu dla tego urządzenia. Idealnie nadaje się do usuwania pozostałości sylikonu czy gumy, farb, lakierów, powłok ochronnych z form wtryskowych, narzędzi i linii produkcyjnych. W branży metalurgicznej i maszynowej Ice Blaster umożliwia codzienne i dogłębne czyszczenie maszyn produkcyjnych, robotów spawalniczych, przenośników taśmowych i lakierni. W drukarniach wyczyścimy nim maszyny drukarskie, cylindry i narzędzia, a w przemyśle drzewnym i elektrycznym sprawdzi się podczas czyszczenia maszyn do obróbki drewna, generatorów, turbin i szaf sterowniczych. Urządzenie poradzi sobie również w przemyśle tworzyw sztucznych i opakowań, usuwając sylikon, gumę, farbę, lakier i inne silnie przylegające zabrudzenia z form wtryskowych i linii produkcyjnych. W przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym posłuży do czyszczenia systemów przenośnikowych, napełniania i mieszalników, linii produkcyjnych, zbiorników i pieców. Skutecznie usuwa: zapieczony brud, tłuszcz i skrobię. Z usuwaniem kleju, wapna, pyłu i celulozy z urządzeń produkcyjnych Ice Blaster również sobie poradzi.

Więcej na: www.karcher.pl

GALERIA ZDJĘĆ

Urządzenie marki Kärcher znajdzie zastosowanie m.in. w motoryzacji, również w warsztatach samochodowych
Technologia czyszczenia suchym lodem doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia silników i innych części samochodowych
Ice Blaster pozwala czyścić zwłaszcza takie miejsce, w których nie można skorzystać z wody

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony