Chemia w warsztacie

ponad rok temu  09.06.2022, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Czyszczenie wnętrza kabiny pasażerskiej i bagażnika

Ważnym etapem czyszczenia wnętrza pojazdu jest odkurzanie

Wakacyjne wyjazdy samochodem, a szczególnie te z dziećmi, wiążą się najczęściej z koniecznością gruntowanego czyszczenia wnętrza po powrocie. Kurz, ślady po obuwiu, tłuste plamy z jedzenia na tekstylnej tapicerce czy ślady kremu do opalania na skórzanym fotelu nie powinny dziwić. Z tymi rodzajami zabrudzeń, które są szczególnie trudne do samodzielnego usunięcia, właściciele aut udają się do salonów auto detailingu. Jak profesjonaliści radzą sobie z takimi zanieczyszczeniami?

– Najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w pełną paletę środków chemicznych, które w prosty sposób umożliwią pozbycie się brudu i plam ze wszystkich powierzchni wewnątrz auta – wyjaśnia Krzysztof Wyszyński, product manager Würth Polska.
Na wyposażeniu specjalisty od auto detailingu, obok środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni, znajdują się profesjonalne akcesoria i narzędzia. W przypadku czyszczenia wnętrza pojazdu mowa np. o ściereczkach mikroaktywnych. Tego typu produkty można stosować na mokro do usuwania tłustego i trwałego brudu lub na sucho, wtedy dobrze przyciągają kurz. Poza ściereczkami na pewno przydadzą się również pędzelki do detailingu i szczotki. Ich model dostosowujmy do materiału, jaki czyścimy lub zabezpieczamy, bo np. elementy gumowe lub skórzane mogą zostać uszkodzone, jeśli zastosujemy narzędzia ze zbyt sztywnym włosiem. Dobierając asortyment do salonu, nie starajmy się stawiać tylko na uniwersalne produkty. Są materiały, takie jak skóra, które wymagają środków chemicznych specjalnie do nich dostosowanych. Poza tym takie specyfiki, poza ułatwieniem i przyspieszeniem pracy, dadzą lepsze efekty.
Samo czyszczenie wnętrza rozpoczynamy oczywiście od zwykłego sprzątania. Usuwamy wszystko, co można wyjąć z samochodu. Mowa tu np. o dywanikach czy gadżetach typu uchwyt na telefon. Takie przedmioty utrudniają dostęp do czyszczonych powierzchni. Przygotowanym w ten sposób wnętrzem zajmujemy się w określonej kolejności. Profesjonaliści radzą zacząć od pozbycia się kurzu, pyłu i wszelkich innych drobin, które mogą osadzać się na powierzchniach w trakcie ich mycia. Oczywiście przyda się odkurzacz. Trzeba zauważyć, że choć niewielkie odkurzacze samochodowe do trzymania w ręku mają swoich zwolenników, to jednak profesjonalistom poleca się większe, choć dalej kompaktowe produkty bezprzewodowe wyposażone w akumulator. Dzięki paskowi można je zawiesić na ramieniu, co pozwala na pracę w ruchu. Z kolei wykorzystanie mocowanej na wcisk dyszy przystawnej do samochodów pozwoli szybko i wygodnie odkurzyć pojazd wraz z bagażnikiem.

Mycie i odplamianie
Następnie warto przyjrzeć się wnętrzu i podzielić pracę według materiałów wykorzystanych w konstrukcji kabiny. To ułatwia działania, ponieważ do czyszczenia i konserwacji tych powierzchni stosuje się różne środki chemiczne. Można wyszczególnić m.in. plastiki, części gumowe wraz z uszczelkami, elementy ze skóry i alcantary czy tekstylne fragmenty tapicerki. Ogólną zasadą, którą poleca się przy stosowaniu specjalistycznej chemii do poszczególnych materiałów, jest, by w pierwszej kolejności sprawdzić działanie specyfiku w niewidocznym miejscu danej powierzchni. Wówczas upewniamy się, że preparat nie zniszczy lub nie zostawi trwałych śladów na czyszczonym lub konserwowanym elemencie.
Preparatem o dość wszechstronnym zastosowaniu jest środek do czyszczenia wnętrza pojazdu w formie aktywnej piany. Szukając produktu tego typu, zwracajmy uwagę na to, czy ma właściwości antystatyczne. Efekt ten utrudnia osiadanie kurzu, dzięki czemu czyste wnętrze dłużej cieszy oko. Pianę aktywną zwykle wykorzystuje się do czyszczenia elementów lakierowanych, części z tworzyw sztucznych czy tapicerki. Nada się w równym stopniu do konsoli i podsufitki pojazdu. Takiego specyfiku, podobnie jak wszystkich innych środków chemicznych, powinno się używać zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle wystarczy nanieść preparat na ściereczkę, a następnie wytrzeć nią brudną powierzchnię. Plamy usuwa się ruchami okrężnymi od zewnątrz do wewnątrz. Dzięki temu nie rozciera się ich na większej powierzchni. Jeśli mamy do czynienia z poważniejszymi zabrudzeniami, na które pianka aktywna nie działa, wtedy pozostanie nam pranie z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia do odplamiania. Warto pamiętać, by w warsztacie mieć dmuchawy, które znacznie przyspieszą suszenie, dzięki temu klient będzie mógł szybciej odebrać samochód.
Nieco więcej uwagi wymagają powierzchnie wykonane ze skóry licowej lub alcantary. Na wyposażeniu salonu auto detailingu powinien znaleźć się środek do czyszczenia skóry, który nie zawiera rozpuszczalników. Należy dokładnie zapoznać się z etykietą takiego produktu, żeby oszczędzić sobie przykrych niespodzianek przy stosowaniu. Pamiętajmy, że zamsz nie jest tym samym co skóra licowa, więc zwykle takie specyfiki nie powinny być stosowane do tego typu materiału. Natomiast przy alcantarze unikajmy środków powodujących, że czyszczona powierzchnia silnie namoknie. Specjalistyczne preparaty pomogą uporać się nawet z takimi plamami jak te po musztardzie, keczupie czy kremie do opalania. Dzięki nim nie tylko usuniemy brud, ale i odświeżymy wygląd skórzanej tapicerki.

Wyczyszczone elementy warto zabezpieczyć
Tak jak w przypadku karoserii, tak i we wnętrzu samochodu po czyszczeniu przychodzi czas na dokładne zabezpieczenie powierzchni. Poprawnie wykonana konserwacja pomoże utrzymać pojazd w dobrym stanie wizualnym oraz pozwoli zachować trwałość jego elementów. Podobnie jak w przypadku mycia, tak w kwestii konserwacji rynek oferuje różne produkty. Gumowe dywaniki, okładziny pedałów, uszczelki we wnętrzu pojazdu oraz inne tego typu elementy można zabezpieczyć środkiem do konserwacji kauczuku. Taki preparat w sprayu odświeża kolory, pozostawia części gumowe elastycznymi oraz, jeśli jest dobrej jakości, nie reaguje z elementami lakierowanymi i chromowanymi.
Kierowcy zwracają szczególną uwagę na stan skórzanej tapicerki, dlatego profesjonaliści powinni umieć ją zabezpieczyć. Do gładkiej skóry poleca się specjalistyczne środki do konserwacji, które nie zawierają rozpuszczalników, a są emulsjami złożonymi ze specjalnie dobranych wosków i silikonów. Pozwalają nie tylko zabezpieczyć powierzchnię, ale i nadają skórze atrakcyjny blask. Przed zastosowaniem takiego produktu dokładnie zapoznajmy się z etykietą i instrukcją jego obsługi. Konserwacja polega często na nałożeniu preparatu na powierzchnię, odczekaniu do jego wyschnięcia i delikatnym wypolerowaniu danego miejsca.
Inny specyfik powinien być zastosowany do tworzyw sztucznych w kokpicie. Tutaj polecane są specjalistyczne preparaty zawierające olej jojoba i wosk carnauba. Eliminują skrzypienia, odświeżają kolory i chronią przed kruszeniem się tworzywa czy powstawaniem na nim białych przebarwień. Nie zapominajmy o ich zapachu, bo ten pozostanie w pojeździe jakiś czas po zastosowaniu. Gdy będzie ładny, to klient na pewno przychylniej odniesie się do wykonanej usługi i znowu powierzy nam auto.

GALERIA ZDJĘĆ

Gumowe dywaniki, okładziny pedałów, uszczelki we wnętrzu pojazdu i inne tego typu elementy można zabezpieczyć środkiem do konserwacji kauczuku
Preparat do wnętrz samochodu w formie aktywnej piany pozwala na czyszczenie wielu powierzchni, w tym tych wykonanych z tworzyw sztucznych
Profesjonalny pistolet przeznaczony do czyszczenia powierzchni w pojeździe

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony