ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Wydarzenia

Prawo

ponad rok temu  13.02.2018, ~ Administrator   

Dieslegate: Stop VW nie składa broni. Będzie zażalenie

Fot. StopVW

- Od czasu rozprawy przeciwko Volkswagenowi w Sądzie Okręgowym minęły blisko trzy miesiące. Sędzia Joanna Bitner nie sporządziła do dzisiaj pisemnego uzasadnienia wyroku, który został ogłoszony. W związku z tym złożyliśmy do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o przyspieszenie sporządzenia uzasadnienia - informuje Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG.

Jak informowaliśmy wielokrotnie, Stowarzyszenie StopVVW złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy właścicieli samochodów marki Volkswagen przeciwko koncernowi. Chodzi oczywiście o tzw. aferę dieselgate, czyli oprogramowanie silnika zmniejszające dane o emisji zanieczyszczeń. Pod koniec listopada sędzie Joanna Bitner odrzuciła pozew, co skutkuje niepodjęciem sprawy przez polski wymiar sprawiedliwości. Sędzia zaznaczyła, że do ewentualnego przestępstwa oszustwa oprogramowania mogło dochodzić w Niemczech i to tamtejsze sądy powinny zająć się tego typu pozwami. Sam pozew określiła jako "wręcz niechlujny".

Pozew zbiorowy kilkudziesięciu właścicieli aut o odszkodowania od niemieckiego koncernu złożyło stowarzyszenie StopVW. Łączna wartość roszczeń osób przekroczyła 100 milionów złotych.

- W naszej ocenie, Volkswagen powinien ponieść konsekwencje masowego oszustwa, którego dopuścił się w Polsce. Dlatego twardo stoimy na stanowisku, że Polacy mają prawo do odszkodowania a producent zasłużył na surową karę - komentują dzisiaj przedstawiciele stowarzyszenia. - Ujawnione ostatnio oburzające praktyki testów wpływu tlenków azotu na ludziach oraz zwierzętach umacniają nas w przekonaniu, że mamy do czynienia z cynicznym procederem, mającym na celu maksymalizację zysków korporacji, bez względu na koszty środowiskowe czy zdrowotne. Nadmierna emisja tlenków azotu ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludzkie, co potwierdzają liczne badania. Przygotowujemy zażalenie na postanowienie sądu w przedmiocie odrzucenia pozwu w postępowaniu grupowym. Na podstawie analiz prawnych, przygotowanych przez wybitnych ekspertów i prawników oraz informacji, które uzyskaliśmy od partnerskich organizacji z innych krajów, wzmacniamy argumentację zawartą w pozwie.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ REX 1 ponad rok temu Ktoś powiedział tak - "Jakby głupota kwitła to Polska byłaby najpiękniejszym krajem świata", Volkswagen ma się coraz lepiej, klienci wybierają coraz częściej samochody grupy VW, a tu proszę odszkodowania się im zachciewa, żeby mogli sobie kupić nowego Volkswagena.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony