Warto wiedzieć

ponad rok temu  21.04.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Dobry czas branży leasingowej

Związek Polskiego Leasingu informuje – pierwszy kwartał roku okazał się bardzo dobry dla branży leasingowej. Polscy leasingodawcy sfinansowali inwestycje o łącznej wartości 13 mld zł, co oznacza 23-proc. wzrost wartości nowych kontraktów w skali roku, notując wysokie wzrosty w zakresie finansowania udzielonego na zakup pojazdów osobowych, dostawczych i środków transportu ciężkiego.

- Pierwsze miesiące roku pokazały, że przedsiębiorcy realizujący inwestycje chętnie korzystają z finansowania udzielanego przez firmy leasingowe. Bardzo dobre wyniki branża odnotowała w zakresie finansowania pojazdów i środków transportu ciężkiego, odpowiadających łącznie za 75 % inwestycji w strukturze finansowania przedmiotów. 23-proc. dynamika rynku jest dobrym prognostykiem wyników polskich leasingodawców w 2016 r., choć znaczący spadek w segmencie maszyn i urządzeń w kontekście danych o spadku produkcji przemysłowej oraz prezentowanego badania koniunktury może sygnalizować ochłodzenie apetytu inwestycyjnego przedsiębiorstw – wyjaśnia Wojciech Rybak, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Sektorem, który zanotował największy, bo 52,3-proc. wzrost był transport ciężki (4,3 mld zł). Jeszcze lepszy wynik w zakresie wartości nowych kontraktów branża leasingowa wypracowała w obszarze pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony (5,3 mld zł), przy wysokiej, bo 33,6-proc. dynamice rynku. Analizując dane historycznie, wartość nowych kontraktów odnoszących się do pojazdów OSD w I kw. br., była nawet wyższa od wyników I kwartału 2014 r., kiedy na rynek oddziaływało „okienko kratkowe”. Obecnie pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony, w strukturze finansowania przedmiotów stanowią 41,4 proc.

Po I kw. br. w strefie spadków znalazł się obszar maszyn i urządzeń, liczony łącznie z IT
(-8,8%), głównie za sprawą niższego niż w ubiegłym roku, finansowania udzielonego na maszyny rolnicze i budowlane. Mimo ujemnej dynamiki, łączna wartość nowych kontraktów w segmencie maszyn i urządzeń (łącznie z IT) wyniosła 3,1 mld zł, co oznacza, że maszyny mają 24-proc. udział w strukturze przedmiotowej rynku. Dużo mniejszy wpływ na wyniki branży leasingowej w I kw. wywarł sektor nieruchomości, którego wartość w strukturze finansowania przedmiotów wynosi 0,6%.

Wyniki badania koniunktury branży leasingowej, zrealizowanego przez ZPL wśród osób odpowiedzialnych ze sprzedaż w firmach leasingowych pokazują, że w II kwartale 2016 r. ankietowane firmy oczekują poprawy w zakresie aktywności sprzedażowej. Jednocześnie spodziewają się stabilizacji poziomu zatrudnienia i stabilizacji jakości portfela leasingowego. Specjaliści branży, prognozując jak zmieni się wartość finansowanych aktywów w II kwartale br. w odniesieniu do właśnie zamkniętego kwartału, oczekują wyższego poziomu finansowania dla transportu ciężkiego oraz pojazdów OSD.

Związek Polskiego Leasingu to organizacja reprezentująca polski sektor przedsiębiorstw leasingowych, która zrzesza 29 firm leasingowych oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

GALERIA ZDJĘĆ

Dobry czas branży leasingowej
Dobry czas branży leasingowej
Dobry czas branży leasingowej

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony