Warto wiedzieć

Artykuł sponsorowany

miesiąc temu  23.02.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Domki narzędziowe drewniane, stalowe, z tworzyw sztucznych. Poznaj ich zalety i wady

Domek narzędziowy jest niezbędny, gdy chce się zaprowadzić porządek w domu i garażu. Dzięki postawieniu go na działce zyskuje się miejsce na wszystko, co potrzebne do majsterkowania. W domku narzędziowym warto składować również wszelkie akcesoria ogrodowe. A jaki wybrać?

Rodzaje domków narzędziowych

Wybór domku narzędziowego to nie jest łatwe zadanie. Lepiej nie zostawiać go przypadkowi, a dobrze przemyśleć sprawę. Ważne jest przede wszystkim to, jakie będzie miał walory użytkowe. Tutaj ogromną rolę odgrywa metraż, ale nie tylko. Warto uwzględnić również kwestie wizualne. Szopka na narzędzia jest częścią architektury ogrodowej. Musi więc dobrze się prezentować i pasować do domu i ogrodu. Spośród czego można wybierać? Ogrodowe domki narzędziowe dzieli się z uwagi na materiał, z jakiego zostały wykonane. Kupić można szopkę drewnianą, metalową i z tworzyw sztucznych. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Jakie?

Domki narzędziowe drewniane

Drewno to naturalny materiał. Prezentuje się pięknie, zwłaszcza w otoczeniu zieleni. Właśnie dlatego drewniane domki ogrodowe cieszą się dużą popularnością. Co więcej, dzięki temu, że można je wykończyć według własnego gustu i nawiązując do pozostałych elementów ogrodu, bez wysiłku stają się jego częścią.

Niestety zalety te są jednocześnie wadami. Drewno, z którego robi się domki narzędziowe to z reguły sosna. Plusem takiego materiału jest to, że pięknie wygląda, jest naturalny, doskonale wpisuje się w ogród, jest przyjazny środowisku. Wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia.

Drewno jest narażone na niszczące działanie wilgoci i szkodników. Właśnie dlatego zakupione w stanie surowym będzie wymagało impregnacji. Można użyć w tym celu bezbarwnego lakieru, który podkreśla strukturę drewna i wydobywa jego naturalny odcień, a można postawić na kolor, aby nadać domkowi narzędziowemu pożądanego stylu i wpasować go w otoczenie. Warto wiedzieć, że pomalowany nawet wodoodporną farbą, będzie wymagać regularnej konserwacji.

Gotowe domki narzędziowe z drewna występują w wielu kształtach i wielkościach, a także stylach. Wszystko po to, by dało się je dopasować do każdego ogrodu. Wybierać można spośród szopek na narzędzia w stylu klasycznym ze spadzistym dachem, jak i o bardziej nowoczesnej bryle.

Domki narzędziowe wykonane z drewna są stosunkowo drogie, ale wytrzymałe i z pewnością warte swojej ceny. Odpowiednio zadbane posłużą przez lata.

Stalowe domki narzędziowe

Metal jest kolejnym po drewnie materiałem, z którego wykonuje się domki narzędziowe. Jest to przede wszystkim propozycja dla osób, które szukają trwałego rozwiązania. Bywa, że materiałem, z jakiego jest zbudowany, jest aluminium, ale zdecydowanie większą popularnością cieszy się stal.

Szukając metalowego domku na narzędzia, warto przede wszystkim skupić się na tym, by materiał był odporny na korozję. Stal nierdzewna wydaje się najlepszą z opcji.

Metalowe domki na narzędzia są doceniane za wytrzymałość. Niestraszne im trudne warunki pogodowe. Warto jednak wiedzieć, że blacha mocno nagrzewa się od słońca. Jeśli więc stawiać stalowe domki w ogrodzie, to najlepiej w cieniu. W przeciwnym wypadku w lecie trudno będzie wejść do środka.

Stalowe domki na narzędzia łatwiej zabezpieczyć przed włamaniem. Zamocowane w nich zamki trudniej wyłamać. To dość ważne, gdy planuje się w domku ogrodowym przechowywać kosztowne elektronarzędzia czy rowery.

Wadą stalowych domków na narzędzia jest to, że pasują głównie do minimalistycznych, nowoczesnych ogrodów. Zdecydowanie lepiej jest je postawić w najmniej widocznym miejscu, ewentualnie można postarać się je ukryć za roślinnością.

Domki narzędziowe z tworzyw sztucznych

Największą zaletą domków na narzędzia wykonanych z tworzyw sztucznych jest to, że nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych. Oczywiście warto je raz na jakiś czas umyć. Można do tego użyć myjki ciśnieniowej.

Za domkiem na narzędzia z plastiku lub innego tworzywa przemawia również to, że jest odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne, jak deszcz i śnieg. Ogromne znaczenie ma jakość tworzywa, bowiem nie każde będzie dobrze znosić promieniowanie UV. Wówczas może dochodzić nie tylko do nagrzewania, ale i odkształcania, a słońce może doprowadzić do blaknięcia kolorów.

Warto wiedzieć, że plastikowe domki narzędziowe często nie wymagają skomplikowanego składania i są łatwe w transporcie. Zazwyczaj składa się je z kilku podstawowych elementów, które w prosty sposób można połączyć nawet samodzielnie. Niestety to również wada, bowiem w domku z tworzywa sztucznego nie można dokonać żadnej modyfikacji. Nie da się powiesić półki czy wkręcić wieszaka.

Wątpliwości wzbudzają walory estetyczne. Domki narzędziowe z tworzyw sztucznych trudno wpasować w przestrzeń ogrodu. Nie jest to materiał naturalny. Warto więc szukać modeli, których wygląd imituje drewno lub mają kolor wpisujący się w otoczenie ogrodu.

Domek na narzędzia – z jakiego materiału?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który materiał na domek ogrodowy będzie najlepszy. Właśnie dlatego zarówno drewniane, stalowe, jak i te wykonane z tworzywa sztucznego cieszą się uznaniem. Warto wziąć pod uwagę zalety i wady każdego z materiałów, by podjąć ostateczną decyzję. Bezobsługowy będzie plastikowy domek na narzędzia, metalowy lepiej ochroni przed kradzieżą, a drewniany lepiej wpisze się w otoczenie ogrodu. To jednak znaczne uproszczenie. Ostateczna decyzja powinna zależeć od tego, co jest najważniejsze dla konkretnego użytkownika.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony