Odpady powstające w warsztacie powinny być odpowiednio zagospodarowane. Choć ich recykling kosztuje, to podpisując umowę z Bio Service, można liczyć nie tylko na pomoc w prawidłowym prowadzeniu gospodarki odpadami, ale i na zwrot nakładów poniesionych na ich utylizację.
W myśl przepisów ustawy o odpadach przez wytwórcę odpadów rozumie się każdego, kogo działalność powoduje powstanie odpadów. Sam odpad natomiast definiujemy jako każdą substancję lub przedmiot, którego posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do pozbycia się we właściwy sposób jest zobowiązany. Odpadem warsztatowym będzie na przykład pozostawiony po wymianie olej, płyn, akumulator, filtr, opona, żarówka, pusty pojemnik itd. Odpady powstające w warsztacie powinny być właściwie zagospodarowane. Ustawodawca narzuca na serwisy odpowiednie postępowanie w tym zakresie. Po pierwsze, wymagana jest umowa z firmą odbierającą odpady, która posiada zaplecze logistyczne oraz pozwolenia na przewóz i utylizację. Po drugie, warsztat musi posiadać konieczną dokumentację: pozwolenia na wytwarzanie odpadów, karty odpadów, karty ewidencji, sprawozdania (warto pamiętać, że sprawozdania z ilości odpadów wytworzonych za 2017 rok należy do 15 marca 2018 roku złożyć do właściwego urzędu marszałkowskiego). Trzecim warunkiem jest segregacja odpadów oraz odpowiednie miejsce do ich składowania.
Projekt Bio Service, wychodząc naprzeciw prawnym wymaganiom, przygotował kompleksową ofertę dla warsztatów. Firmy, które w ramach tego projektu współpracują z serwisami, mają zezwolenia i odpowiednie zaplecze logistyczne. Wydadzą właściwe dokumenty w momencie odbioru odpadów, pomogą w ich wypełnieniu, wstawią pojemniki i wskażą odpowiednie miejsce do ich składowania na terenie warsztatu. Zgodnie z przepisami w przypadku części odpadów powstających w warsztacie za ich utylizację płaci serwis. W praktyce wygląda to tak, że po odebraniu odpadów, oprócz obowiązkowej Karty Przekazania Odpadów (osobnej na każdy kod odpadu), klient otrzymuje również fakturę za recykling, której wysokość zależy od wagi oraz ceny odzysku. Każdy kod odpadu ma swoją „cenę utylizacyjną”. Załączona tabela przedstawia najczęściej spotykane w warsztacie kody odpadów oraz kwoty, jakie trzeba zapłacić za ich utylizację. Stawki obowiązują na terenie całej Polski, ale dotyczą tylko tych klientów, którzy podpisali umowę w ramach projektu Bio Service.
Warto wiedzieć, że Bio Service wraz z Inter Cars zwracają środki poniesione na utylizację w postaci doładowania MultiKarty Premia CASH. Można je wykorzystać od razu na zakupy produktów oferowanych przez Inter Cars (a jednocześnie wyszczególnionych jako rodzaj odpadu w przedstawionej tabeli). Dodatkowo informujemy, że od grudnia 2017 roku wprowadzamy zasadę refinansowania wyłącznie odbiorów odpadów zgłoszonych przez program BS BIO.
Szczegóły dostępne na stronach: www.bio-service.pl i www.facebook.com/bioservicewarsztat
Komentarze (0)