Jak wynika z przeprowadzonej przez Dekrę ankiety, znaczna większość kierujących samochodami jest gotowa w razie konieczności przekazać prowadzenie pojazdu systemom elektronicznym.
3/4 ankietowanych (73%) uważa, że to dobrze, gdy rozwiązania techniczne (np. asystent nagłego hamowania) niwelują błędy popełnione przez kierowcę. Tylko co czwarty ankietowany (26%) obawia się, gdy rozwiązania techniczne przejmują funkcje zarezerwowane dotychczas dla kierowcy. Wątpliwości te szczególnie mocno zakorzenione są wśród kobiet (34%) i młodych kierowców samochodów w wieku do 25 lat (35%). 60% ankietowanych pozytywnie ocenia elektroniczne systemy towarzyszące kierowcy, jako wpływające na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zdaniem 35% badanych systemy towarzyszące kierowcy są „czasem całkiem użyteczne”, ale „często nie są konieczne”. Tylko 5% odrzuca systemy elektroniczne jako „denerwujące i niebezpieczne”.
Kierowcy nie chcieliby jednocześnie pokrywać zbyt wysokich kosztów związanych z zastosowaniem systemów elektronicznych. Niespełna co trzeci ankietowany (31%) zainwestowałby 5% od sumy kupna pojazdu w systemy towarzyszące kierowcy. Trochę więcej niż co trzeci ankietowany (36%) byłby gotów zapłacić za nie 10%, a poziom 15% ceny zakupu pojazdu byłby akceptowalny dla 17% osób.
Ankieta przeprowadzona została pośród 1150 kierowców.
Komentarze (0)