Części i regeneracja

7 miesięcy temu  11.09.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Fakty i mity o filtrach powietrza

W zasadzie każdy użytkownik pojazdu wie, co to jest filtr powietrza, prawie każdy pamięta o konieczności jego regularnej wymiany, a nieliczni widzą w nim nawet pewien tuningowy potencjał. Na forach internetowych i w komentarzach pod filmikami warsztatowymi pełno jest związanych z tym tematem pytań i jeszcze więcej odpowiedzi. PZL Sędziszów omawia najciekawsze z nich.

Czy brudny filtr może zostać wessany do układu dolotowego?
Tak, to prawda. Takie sytuacje zdarzają się głównie w doładowanych silnikach dużej mocy w pojazdach dostawczych i ciężarowych. Jeśli filtr traci drożność, ponieważ wypełnił się już zanieczyszczeniami, jest stopniowo „zasysany” do układu dolotowego. Na początku odkształca się nieco, a ostatecznie rozrywa i wpada do wnętrza silnika – jego fragmenty mogą dostać się nawet do komór spalania.

Czy wymiana klasycznego filtra na stożkowy zwiększa moc silnika?
I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jak zamocowany będzie filtr stożkowy. Jeśli ktoś zdemontuje jedynie obudowę seryjnego filtra i w to miejsce zamontuje filtr stożkowy, efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Chodzi o to, że filtr będzie zasysał gorące powietrze spod maski, a ono zawiera niestety znacznie mniej tlenu niż powietrze zimne dostarczane przez seryjny układ dolotowy. Aby wymiana seryjnego filtra na stożkowy przyniosła oczekiwany efekt, należy zamocować nowy filtr w taki sposób, aby zagwarantować mu możliwość zasysania zimnego powietrza, np. spod atrapy chłodnicy lub spod zderzaka.

Czy filtr powietrza może się zapalić?
Tak, zdarzają się takie przypadki, na szczęście bardzo rzadko. Przyczyną może być wystrzał w układzie dolotowym w autach ze starą, mieszalnikową instalacją gazową albo jakieś anomalie w pracy silnika. Aby zminimalizować to ryzyko, wybrane filtry PZL Filters są wykonane ze specjalnej włókniny, która wykazuje właściwości samogasnące.

Jak często wymieniać filtr powietrza?
Bardzo trudno określić to jednoznacznie. Producenci samochodów sugerują zwykle interwał 15 lub 30 tys. km, ewentualnie rok (w zależności od tego, co wypadnie szybciej). Niestety, każdy samochód eksploatowany jest w innych warunkach zapylenia, z innymi prędkościami, więc filtr zapełnia się w sposób indywidualny. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto jak najczęściej zaglądać do filtra powietrza i w razie potrzeby wymieniać go niezależnie od harmonogramu przeglądów. Taka procedura przyniesie dodatkową korzyść – kierowca będzie mógł precyzyjnie, dla swoich warunków eksploatacji określić optymalny interwał między wymianami.

Czy stan filtra może wpływać na osiągi silnika?
Tak, im bardziej zanieczyszczony filtr, tym większe opory przepływu powietrza i mniej tlenu w układzie dolotowym. Powoduje to zwykle odpowiednie zmniejszenie dawek paliwa, co przekłada się na spadek mocy. Niestety nie odczujemy spadku zużycia paliwa, ponieważ do utrzymania zwyczajowego tempa jazdy kierowca odruchowo nieco mocniej naciska na pedał gazu. Najlepszym dowodem na to, że stan filtra powietrza ma znaczenie dla pracy silnika, jest fakt, że wszyscy monterzy instalacji gazowych wykonują strojenie nowych instalacji wyłącznie z nowym filtrem powietrza.

Czy każdy filtr działa tak samo?
Niestety nie. Filtry możemy oceniać w kilku kategoriach. Najważniejsze to precyzja wykonania (dopasowanie do kasety filtra), opory przepływu, chłonność filtra i skuteczność filtrowania.
W przypadku filtrów PZL Filters najlepsze przechwytują w ciągu roku nawet 0,5 kg zanieczyszczeń, a ich chłonność wynosi 0,3 kg na m2. Tak dobre wyniki to efekt zastosowania najlepszych zachodnich materiałów filtracyjnych i odpowiednia gęstość plis (czyli popularnej harmonijki, w którą ułożony jest materiał filtracyjny).

Czy można jeździć bez filtra powietrza?
Tak, ale drastycznie skróci to żywotność silnika. Zapylone powietrze dość szybko uszkodzi delikatne czujniki przepływu (np. przepływomierze), a w następnej kolejności spowoduje rysy na tulejach cylindrowych. Przecież to, co zbiera się na filtrze powietrza, najczęściej ma formę piasku. Nikt chyba nie chciałby czegoś takiego wsypać do układu dolotowego.

– Im nowszy model samochodu, tym ważniejsza jest rola filtra powietrza i droższe konsekwencje zaniedbania jego wymiany. Nie warto zatem oszczędzać na filtrach, ponieważ przy dzisiejszych cenach części i usług warsztatowych pozostają one najtańszą grupą asortymentową – podsumowuje Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony