Paliwa i oleje

9 miesięcy temu  14.12.2020, ~ Administrator   

GLYSANTIN® – kompleksowa ochrona układu chłodzenia

Historia układu chłodzenia silnika spalinowego jest niemal równie stara jak historia motoryzacji. Przez dziesiątki lat inżynierowie, mechanicy, fizycy i chemicy zmagali się z nadmiernym przegrzewaniem się jednostek napędowych. Jednym z prekursorów w rozwoju i produkcji płynów chłodniczych jest GLYSANTIN® – marka z ponad 90-letnim doświadczeniem na rynku. Płyny GLYSANTIN® wyróżniają się indywidualnym podejściem do układów chłodzenia. W jaki sposób? Już wyjaśniamy.

Główną cechą odróżniającą płyny marki glysantin® od wielu uniwersalnych produktów konkurencji są aprobaty producenckie. Oznacza to, że płyny te opracowywane są wyłącznie we współpracy z producentami silników i pojazdów, co daje im wyjątkowe właściwości, idealnie dopasowane do danej marki i jednostki napędowej. glysantin® może również poszczycić się tym, że jest najczęściej stosowanym płynem na tzw. „pierwsze zalanie” przez znaczną większość wiodących producentów aut.

Aprobaty
Aprobaty producenckie dla płynów chłodniczych są o wiele bardziej rygorystyczne i wymagające niż szeroko spotykane i stosowane przez producentów normy ogólne. Uzyskanie takiej aprobaty jest procesem bardzo absorbującym, któremu trzeba poświęcić wiele czasu i pracy. Wpływa na to bardzo duża liczba testów, które determinują ostateczny skład i właściwości danego płynu. 

Droga do uzyskania aprobaty dla płynu do chłodnic jest długa i obejmuje: 

 • Kompleksowy pomiary właściwości fizycznych płynu chłodzącego, takich jak gęstość, temperatura wrzenia, temperatura krzepnięcia i kolor.
 • Pomiary właściwości chemicznych i składu płynu chłodzącego w odniesieniu do jego składników, takich jak krzemiany, fosforany i inne inhibitory.
 • Szczegółowe badanie właściwości elastomerów (polimerowe tworzywa sztuczne), takich jak twardość, wytrzymałość na rozdarcie, wydłużenie i zmiana objętości. Próby zarówno przed, jak i po przechowywaniu w płynie chłodzącym, w kontrolowanych warunkach.
 • Tysiące godzin badań laboratoryjnych ochrony antykorozyjnej dla różnych metali.
 • Badania statyczne silnika w warunkach sterowanych komputerowo.
 • Dynamiczne badania silników w pojazdach zarówno na drodze, w warunkach rzeczywistych, jak i na torach testowych, w warunkach symulowanych.

Korzyści
Wiemy już, co wyróżnia glysantin® na tle konkurencji i jak ciężkim i pracochłonnym procesem jest uzyskiwanie aprobat producenckich. A czy zdajemy sobie sprawę, że korzyści z posiadania aprobaty są tak naprawdę niezwykle opłacalne i bardzo ważne? Dlaczego – wyjaśniamy poniżej.
Przy pierwszym napełnieniu układu chłodzenia w trakcie produkcji pojazdu stosowane są jedynie oficjalnie zatwierdzone płyny do chłodnic, takie jak glysantin®. Napełnianie w okresie gwarancyjnym układu chłodzenia płynem do chłodnic bez oficjalnej aprobaty może spowodować utratę gwarancji producenta.
Płyny glysantin® są „szyte na miarę” danego producenta i konkretnych jednostek napędowych, dzięki czemu zapewniają maksymalną możliwą ochronę i wydajność. Marka GLYSANTIN® posiada obecnie oficjalne aprobaty od producentów zarówno tych bardzo popularnych pojazdów, (samochodów osobowych, ciężarówek oraz autobusów) np.: Volkswagen, Mercedes, BMW, MAN, SETRA, po marki luksusowe, produkujące unikatowe pojazdy takie jak: Porsche, Bentley, Tesla czy Lamborghini. Tak szeroka lista producentów stawia markę GLYSANTIN® na 1 miejscu pod względem uzyskanych aprobat – obecnie jest ich już ponad 60! Sprawdź w tabeli obok, który z płynów glysantin® jest przeznaczony specjalnie dla twojego pojazdu.

Przewaga nad konkurencją
Płyny glysantin® to znacznie więcej niż typowa ochrona silnika przed zamarzaniem. To najwyższej jakości płyny do chłodnic, dające potrójną ochronę układu chłodzenia przed korozją, przegrzaniem i zamarzaniem. GLYSANTIN® tworzy w układzie chłodzenia bardzo cienką, ale niezwykle odporną warstwę chroniącą przed korozją, która jest szczególnie niebezpieczna dla układu chłodzenia, ponieważ może prowadzić do nagłych i bardzo kosztownych awarii silnika. Chroni też przed przegrzaniem elementy wykonane m.in. z gumy i tworzyw sztucznych, takie jak obudowy chłodnic, czy zbiorniki wyrównawcze i opadowe. Ma również wpływ na podwyższanie się temperatury wrzenia – doskonale odprowadza ciepło nawet w trakcie pracy silnika przy dużym obciążeniu lub wysokich temperaturach otoczenia. Zapobiega to „zagotowaniu” chłodnicy i przegrzewaniu się silnika. Chroni również przez zamarzaniem, czego efektem mogą być uszkodzenia uszczelek, elementów silnika i układu chłodzenia, oraz tworzeniem się w nim niebezpiecznych osadów.

GLYSANTIN® - również do ciężkiego sprzętu... 
Aprobaty producentów pojazdów heavy duty jak m.in.: DAF, Solaris, Deutz, potwierdzają, że glysantin® zapewnia doskonałą ochronę przed kawitacją i przegrzaniem w najbardziej wymagających warunkach. Silniki przeznaczone do pracy przy dużych obciążeniach mają wysokie wymagania ze względu na długie godziny pracy nawet w najtrudniejszych warunkach. glysantin® chroni je zarówno przed korozją, jak i kawitacją.
I to właśnie ochrona przed kawitacją, czyli błyskawiczną i destrukcyjną dla układu chłodzenia przemianą cieczy w gaz za sprawą ciśnienia, jest szczególnie ważna ze względu na zwiększone wibracje charakteryzujące silniki typu heavy duty. Dzięki długotrwałej ochronie płyn glysantin® zapobiega uszkodzeniom i skraca przestoje.

...i nie tylkow silnikach pojazdów
Płyn glysantin® zapewnia długotrwałą ochronę silnikom w turbinach na farmach wiatrowych, gdzie szczególnie ważne są dłuższe okresy między przeglądami. Płyny glysantin® znajdują zastosowanie również w systemach chłodzenia silników morskich.

Marka GLYSANTIN® należy do BASF – jednego z największych i wiodących koncernów chemicznych na świecie. Pierwszy płyn chłodniczy GLYSANTIN® został opatentowany w Niemczech w 1929 roku. Od ponad 90 lat koncern produkuje płyny dostosowane do najnowszych wymogów producentów aut. Dzięki temu jest uważana za jedną z najstarszych oraz największych marek na rynku, które zajmują się produkcją płynów do układu chłodzenia. PPH Parys jest jedynym w Polsce licencjonowanym partnerem marki GLYSANTIN®. Dzięki temu może wytwarzać na oficjalnej licencji płyny zgodne z najwyższymi normami producenta. Oznacza to, że płyny GLYSANTIN® z dystrybucji PPH Parys są w 100% zgodne z płynami produkowanymi na rynek niemiecki. Płyny do chłodnic GLYSANTIN® wyprodukowane przez PPH Parys rozpoznasz nie tylko po doskonałej jakości, ale również po polskojęzycznej etykiecie.

Produkty

 • GLYSANTIN® G48® – został stworzony na bazie technologii hybrydowej. Zawiera mieszaninę nieorganicznych i organicznych inhibitorów korozji, które chronią układ chłodzenia. Płyn GLYSANTIN® G48® ma kolor niebiesko-zielony.
 • GLYSANTIN® G30® – nie zawiera krzemianów. Produkt wykorzystuje technologię kwasów organicznych (OAT), które chronią układ chłodzenia. Płyn ma kolor różowy.
 • Glysantin® G40® – należy do nowej generacji produktów GLYSANTIN®, stworzonych na bazie hybrydowej technologii kwasów organicznych i związków  krzemu (Si-OAT). Łączy w sobie zalety płynów do chłodnic zawierających krzemiany i wolnych od nich – gwarantuje doskonałą ochronę przed korozją i długą żywotność. Płyn GLYSANTIN® G40® ma kolor różowy.
 • GLYSANTIN® G65® – to płyn do chłodnic wykorzystujący siłę technologii kwasów organicznych dodatkowo wzmocnioną krzemianami i fosforanami. GLYSANTIN® G65® spełnia wymagania Grupy Volkswagen w odniesieniu do nowoczesnych silników i oferuje doskonałą ochronę przed korozją i osiągi w trakcie użytkowania nawet podczas najwyższych obciążeń termicznych. Płyn do chłodnic GLYSANTIN® G65® ma kolor różowy.

PPH Parys oferuje płyny GLYSANTIN® z polską etykietą w postaci koncentratu, jak i gotowej do użycia (Ready Mix) w pojemnościach: 1 l, 4 l, 20 l, 60 l, 210 l oraz 1000 l. Więcej informacji na temat płynów GLYSANTIN®, dokładne list ich aprobat, normy, specyfikacje oraz ogólne informacje dotyczące prawidłowego dbania o układ chłodzenia można znaleźć na stronie www.glysantin.pl.

B1 - prenumerata NW podstrony

GALERIA ZDJĘĆ

GLYSANTIN® G30®
Glysantin® G40®
GLYSANTIN® G48®
GLYSANTIN® G65®
GLYSANTIN® – kompleksowa ochrona układu chłodzenia

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony