Warto wiedzieć

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

GPS/gprs
System lokalizacji pojazdów GPS/gprs a obniżenie kosztów w firmach

Nowoczesne technologie
Systemy GPS/gprs są na bieżąco modernizowane i dostosowywane do nowych potrzeb i zadań w flotach samochodowych, jak i pojedynczych pojazdach Największą zaletą systemów GPS/gprs jest możliwość śledzenia pojazdu w czasie rzeczywistym, śledzenia pracy silnika, prędkości, czasu postoju itp. W zależności od potrzeb danej firmy system monitorowania może być skonfigurowany w taki sposób, że będzie przekazywał w formie alarmów te informacje, które są dla przedsiębiorstwa najbardziej istotne ze względu na redukcję kosztów przy wykorzystaniu środków transportu. Dla przykładu, system może wysłać drogą SMS komunikat na telefon komórkowy do osoby zarządzającej flotą o przekroczeniu prędkości przez kierowcę. Wszyscy wiedzą, że zużycie paliwa w przypadku takich prędkości, zwłaszcza w samochodach o niewielkiej mocy silnika, znacznie wzrasta. Jest czas na reakcję i poinformowanie kierowcy o zmianie charakteru jazdy. Jest to korzyść wymierna i policzalna. Można przyjąć, że zużycie paliwa w samochodach flotowych po zastosowaniu systemu monitoringu spada od 0,5 do 1,5 litra na 100 przejechanych kilometrów w zależności od pojazdu. Są jednak korzyści, których nie da się w prosty sposób przeliczyć, ale są na tyle istotne, że trzeba o nich wspomnieć. Na bazie przeprowadzonych informacji w firmach korzystających z systemu monitoringu GPS/gprs uległy znacznemu ograniczeniu lub całkowitemu zanikowi takie zjawiska, jak:
- “podbieranie” paliwa;
- rozjazdy prywatne, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych;
- nieracjonalne przejazdy do punktu docelowego;
- niewłaściwie planowanie trasy przejazdu;
- jazda z nadmierną prędkością;
- zbyt długie przestoje, niemające odzwierciedlenia w raportowanych terminach i kontaktach z klientami.
Poniżej opiszemy wymienione punkty.

“Podbieranie paliwa”
Do zainstalowanego w pojeździe urządzenia GPS możemy podłączyć szereg urządzeń peryferyjnych. Jednym z takich urządzeń jest bardzo precyzyjna ultradźwiękowa sonda paliwowa.
Dzięki zainstalowanej w zbiorniku paliwa sondzie, która kształtem przypomina pręt, możemy otrzymać informację w czasie rzeczywistym o każdym tankowaniu, ubytku czy dolaniu nawet niewielkiej ilości paliwa lub innego czynnika. W przypadku, gdy dochodzi do dolania niewielkiej ilości jakieś substancji przy zbiorniku, który nie jest pusty, możemy domniemać, iż użytkownik dolewa nie paliwo, a na przykład olej opałowy lub inną szkodliwą dla silnika substancję.

Rozjazdy prywatne
Nikt nie lubi być monitorowany. Właściciel firmy czy też zarząd ma pełne prawo do zmonitorowania swoich samochodów w pełnym zakresie. Pracownicy wykorzystujący samochody służbowe w celach prywatnych jednak najczęściej nie chcą, by ktokolwiek wiedział, gdzie poruszają się prywatnie. Osiągnięty efekt jest dla firmy niezwykle cenny. Pracownicy zaczynają częściej korzystać ze swoich pojazdów prywatnych, a w samochodach służbowych obniżają się dzięki temu przebiegi miesięczne, roczne itd. Obniżenie przebiegu ma wymierny wpływ na częstotliwość przeglądów technicznych, wymiany części eksploatacyjnych – klocki, oleje, filtry, ogumienie etc. Dochodzimy tym samym do ogólnego przebiegu pojazdu w dniu jego zbycia. Wiadomo, im mniejszy przebieg, tym większa możliwość uzyskania korzystnej ceny przy sprzedaży auta.

Nieracjonalne przejazdy do punktu docelowego i niewłaściwe planowanie trasy
Pracownicy mający świadomość o monitorowaniu pojazdów przez nich użytkowanych, dokładniej planują trasy przejazdu, biorąc pod uwagę pomiędzy punktem startu a punktem docelowym punkty pośrednie. Firma zyskuje przez to oszczędności w paliwie, ograniczenie przebiegu, jak również rzecz bardzo istotną, czyli zwiększenie wydajności pracy, np. handlowca, obsługi technicznej itp.

Jazda z nadmierną prędkością
Jest to w zasadzie pierwszy element, który zostaje wyeliminowany po zastosowaniu urządzeń GPS. Po przeprowadzonych obserwacjach na uwagę zasługuje fakt, iż nie tylko firma zyskuje oszczędności w zużyciu paliwa, ale również obniża się szkodowość we flotach samochodowych zarówno dużych, jak i tych mniejszych. Koszty związane ze szkodami komunikacyjnymi sięgają często nie tylko korzystania z płatnych pojazdów zastępczych. Dochodzi tutaj również dezorganizacja pracy, czasowe wykluczenie pracownika ze swoich obowiązków (likwidacja szkody, pożyczanie – oddawanie pojazdu, ewentualne problemy zdrowotne po kolizji).
Ważną też rzeczą jest poprawienie kultury jazdy kierowców. Co przy pojazdach obrendowanych reklamą może odnieść tylko pozytywny efekt.


Zbyt długie przestoje
Eliminowane są również zbyt długie przestoje pojazdu w godzinach pracy. Takie zjawiska jak “herbatka u znajomego”, czy kilka godzin w restauracji na trasie odchodzą do lamusa. Poprawienie wydajności i efektywności pracy korzystnie wpływa nie tylko na finanse firmy, ale również na budowanie odpowiedzialnego i stabilnego zespołu pracowników, którzy są filarem każdej firmy i dbają o jej rozwój. Jak to się odbywa? Wszystkie dane przesyłane są serwer administratora systemu, do którego firma ma dostęp w zakresie swoich pojazdów. Dane pozycji i prędkości pojazdu przeliczane są i podawane przez satelitę. Wbudowany modem w urządzeniu wysyła informację pakietową transmisją danych właśnie na wspomniany wcześniej serwer. Wiele z rozwiązań umożliwia prześledzenie historii pojazdu zapisanej w pamięci. Nadzór nad pojazdami jest możliwy z pozycji lokalnie zainstalowanej aplikacji oraz poprzez swobodny dostęp do szczegółowych raportów oraz wielu funkcji z dowolnego miejsca na świecie poprzez strony www lub zainstalowane aplikacje. Oznacza to, że można monitorować pojazdy np. za pomocą laptopa czy nawet właściwego telefonu komórkowego (konieczna przeglądarka internetowa) będąc w Chinach. Standardowo monitorowane są następujące informacje: pozycja GPS, prędkość, kierunek, przebieg auta, stan alarmów, czujników, praca silnika, stan paliwa, tankowania, ubytki paliwa, temperatura, godziny i miejsca postoju pojazdu, włączenia/wyłączenia stacyjki, czas przejazdu.

Przykładowe dane jakie można uzyskać dzięki rozwiązaniom GPS/gprs www.gps.xt.pl
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony