Grubość ścianki ma znaczenie, czyli fakty i mity o miedzianych przewodach hamulcowych
Strona 3 z 3

Podsumowując, zjawisko to, nawet gdy zachodzi w niewielkim stopniu, zarówno dla miedzi jak i stali węglowej czy nierdzewnej, a nawet ocynkowanej ma taki sam przebieg („Informator – metale niezależne 2007, wydanie VII, str. 53). Zatem jeśli przewody stalowe spełniają warunki techniczne, to tym bardziej przewody miedziane nie powodują znaczących zmian w tej materii, odznaczając się podobnym zachowaniem w takim połączeniu.

Miedziane przewody hamulcowe są bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż stalowe – PRAWDA

Pod wpływem warunków atmosferycznych (np. wilgoci) i innych niesprzyjających warunków (np. działania soli drogowej) powierzchnia przewodów miedzianych utlenia się. Powstały w ten sposób nalot tworzy warstwę ochronną, która zabezpiecza przewody przed dalszą korozją.

Miedziane przewody hamulcowe są łatwiejsze w montażu – PRAWDA

Mechanicy, którzy przy naprawach, bądź wymianach układów hamulcowych używają przewodów miedzianych, podkreślają, że są one łatwiejsze w montażu od przewodów stalowych. Spowodowane jest to większą plastycznością miedzi, dzięki czemu przewody z tego materiału mogą być poddawane wielokrotnemu kształtowaniu w celu lepszego dopasowania i zamontowania w pojeździe.

Stalowe przewody hamulcowe można zastąpić przewodami miedzianymi – PRAWDA

Po obaleniu mitów, które krążą wokół przewodów hamulcowych, wykazujemy, że w układzie hamulcowym można stosować przewody miedziane. Są one pełnoprawnym zamiennikiem przewodów stalowych pod warunkiem spełnienia wszystkich wymienionych wyżej aspektów i wymogów technicznych. W związku z tym trzeba pamiętać, by nie lekceważyć opisanych kwestii i zwracać uwagę na to, co się kupuje.

Na co zwrócić uwagę kupując miedziane przewody hamulcowe:

 • średnica zewnętrzna przewodu miedzianego powinna wynosić 4,75 mm,
 • ścianka przewodu nie może być mniejsza niż 0,90 mm,
 • należy sprawdzić, czy producent ma certyfikaty świadczące o jakości,
 • należy sprawdzić, czy przewody są odpowiednio oznaczone (np. nadruk komputerowy na całej długość, gdzie mieści się nazwa firmy, numer partii producenta itp.).
- Wszystkie produkty takie, jak przewody, rurki, złączki, Przedsiębiorstwa „WP” produkowane są z zachowaniem standardów i wymogów, jakie stawiane są tym elementom.  Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były najwyższej jakości i spełniały zalecane normy. Dlatego też zachęcamy do korzystania z oryginalnych produktów Przedsiębiorstwa „WP”, dzięki czemu będą Państwo spokojni o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich podczas korzystania z hamulców w użytkowanym pojeździe - mówi Witold Pniewski, założyciel i dyrektor Przedsiębiorstwa „WP”

Opracował: Damian Sołtysiak, Specjalista ds. Sprzedaży Przedsiębiorstwa „WP”

Więcej informacji na stronach Przedsiębiorstwa WP.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 14
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Zenek 3 ponad rok temuocena: 100%  Pewnie i sponsorowany. Ale warto wiedzieć czy mechanik zamontuje nam przewody od chłodziarki czy hamulcowe.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Bloodbro 2 ponad rok temu Warto dodać, ze samochody z Niemiec, które przyjeżdzają do polski na wymianę przewodów muszą miec założone przewody stalowe, gdyż inaczej przeglądu nie przejdą.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Egon 1 ponad rok temuocena: 25%  Nasze przewody są najlepsze, bo są nasze. Inne są złe, niedobre i niebezpieczne. ARTYKUŁ SPONSOROWANY.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony