Części i regeneracja

miesiąc temu  19.05.2020, ~ Administrator   

Honda – problemy z uszczelnieniem tylnego łożyska

Fot. 1. W starszych pojazdach materiał wahacza ulega degradacji, a co za tym idzie – o-ring nie jest w stanie zapewnić dostatecznej izolacji

Strona 1 z 2

Omawiamy problemy dotyczące tylnej piasty R174.62, produkcji SNR, montowanej w samochodzie Honda Accord.

Technika uszczelnień stosowanych w pojazdach samochodowych rozwija się bardzo dynamicznie. Przykładem tego mogą być złącza elektryczne, w których stosuje się niemal „kosmiczne” rozwiązania uszczelnień. Uszczelnienia jako takie mają do spełnienia dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą z nich jest zabezpieczenie środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniami, jakie emituje pojazd. Drugą – zabezpieczenie newralgicznych elementów pojazdu przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska, w jakim się porusza. Dzięki temu może on realizować zadania, dla jakich został przewidziany, w sposób bezawaryjny. Uszkodzenie uszczelnień wywiera zazwyczaj niekorzystny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i pojazd. Przykładem negatywnego wpływu awarii uszczelnienia w pojeździe jest opisana poniżej sytuacja.

Rozwiązanie technologiczne łączące obudowę, łożysko dwurzędowe i piastę (generacja 3) jest najczęściej stosowane w tylnym zawieszeniu. Możemy się z nim zetknąć w modelu Hondy Accord CL, CM (produkowanym w latach 2003-2008). Często spotykanym problemem w tego typu pojazdach jest ingerencja wilgoci do wnętrza łożyska piasty. Zazwyczaj występuje ona w samochodach kilkunastoletnich. Aby wyjaśnić genezę problemu, należy przyjrzeć się konstrukcji łożyska oraz poznać sposób jego zamocowania i uszczelnienia. Miejscem, które najbardziej narażone jest na ingerencję wilgoci, jest uszczelnienie wewnętrzne (tj. od strony mocowania do wahacza), a raczej jego brak. Jedyną przeszkodą dla wody pozostaje enkoder ASB (Active Sensor Bearing). Według założeń producenta połączenie pomiędzy obudową łożyska zespolonego a gniazdem tylnego wahacza powinno być uszczelnione za pomocą o-ringu (znajdującego się w zestawie z piastą). Niestety, w starszych egzemplarzach pojazdów materiał wahacza ulega degradacji (powstają wżery na wewnętrznej przylgni o-ringu), a co za tym idzie - o-ring nie jest w stanie zapewnić dostatecznej izolacji (fot. 1). Do wnętrza obudowy wahacza dostaje się wilgoć, która penetruje wnętrze łożyska i doprowadza do powstania korozji (fot. 2).

Gniazdo łożyska w wahaczu ma jeszcze jeden otwór, który także musi być odpowiednio zabezpieczony, jest to miejsce mocowania czujnika ASB. Kiedy jest ono nieszczelne lub czujnik jest zdemontowany, wilgoć może swobodnie dostać się do wnętrza obudowy, a następnie łożyska.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. 2. Do wnętrza obudowy wahacza dostaje się wilgoć, która penetruje wnętrze łożyska i doprowadza do powstania korozji

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony