Paliwa i oleje

miesiąc temu  05.12.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Jak czytać etykiety na olejach silnikowych? Praktyczny przewodnik po oznaczeniach

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego to zadanie, które może przysporzyć trudności nawet doświadczonym kierowcom. Na etykietach produktów znajduje się wiele skrótów i oznaczeń, na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać skomplikowane. Jednak zrozumienie tych symboli jest kluczowe dla właściwego dopasowania oleju do potrzeb silnika.

Petronas, wprowadzając na rynek nową gamę olejów silnikowych Syntium X, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców, oferując produkty, które nie tylko spełniają najwyższe standardy, ale również ułatwiają wybór odpowiedniego oleju.

Co oznaczają symbole na etykiecie oleju silnikowego?

1. Klasa lepkości – klucz do ochrony silnika
Klasyfikacja klasy lepkości olejów silnikowych SAE (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, ang. Society of Automotive Engineers) to podstawowa norma lepkościowa. Oznaczenia takie jak 0W-20, 5W-30 czy 10W-40 to symbole klasy lepkości oleju, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej ochrony silnika w różnych warunkach temperaturowych. Pierwszy człon, z oznaczeniem „W” (skrót od winter, ang. zima), wskazuje klasę lepkości oleju w niskich temperaturach, natomiast drugi – w wysokich. Im mniejsza liczba występuje przy literze W, tym lepiej olej sprawdzi się w ujemnych temperaturach. Natomiast im większa jest liczba w drugim oznaczeniu, tym wyższa może być temperatura otoczenia, w której olej silnikowy zachowa odpowiednią lepkość.
Na przykład oleje Petronas Syntium X 5W-30 i 5W-40 mają taką samą klasę lepkości w ujemnej temperaturze. 5W oznacza zachowanie optymalnej lepkości do -30°C, natomiast liczba po myślniku różni się, co oznacza inne zachowanie w temperaturach „na plusie”. Lepkość „30” jest optymalna do temperatur sięgających 20°C, a „40” – do 35°C.

Wybór klas lepkości oraz innych parametrów opisanych na etykietach należy zawsze opierać na rekomendacjach producenta samochodu.

2. Specyfikacje ACEA i API, czyli standardy jakości
Oznaczenia ACEA (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) oraz API (American Petroleum Institute) to międzynarodowe standardy jakości olejów silnikowych, które informują o ich właściwościach ochronnych i wydajnościowych. Dany produkt otrzymuje oznaczenie po testach sprawdzających m.in. zużycie gładzi cylindrów i pierścieni, rozpraszanie zanieczyszczeń w trakcie eksploatacji czy odporność na korozję danego oleju.
Specyfikacja europejska (ACEA) dzieli oleje silnikowe dla samochodów osobowych na kategorie: A – do silników benzynowych i B – do silników Diesla, bez systemów oczyszczania spalin (takich jak m.in. DPF, SCR), oraz najczęściej spotykana obecnie kategoria C, opisująca różne kategorie olejów do silników Euro 5 i Euro 6, tzw. niskopopiołowe (low SAPS) do silników benzynowych z układami katalitycznymi i diesli z układami oczyszczania spalin, m.in. z DPF-ami, EGR-em i SCR.
Przykładowo, w najnowszej specyfikacji ACEA z 2023 r. w klasyfikacji A/B mamy następujące oleje: A3/B4, A5/B5, A7/B7, a w ACEA C od C2 do C7. Wybór konkretnej specyfikacji zależy od rodzaju silnika i wymagań wskazanych przez producenta samochodu.
W API olej oznacza się literą „C” dla silników Diesla oraz „S” dla jednostek benzynowych. Druga litera traktuje o klasie – im dalsza, tym lepsze/nowsze warunki spełnia produkt. Obecnie najwyższe klasy jakościowe to CK dla olejów do jednostek wysokoprężnych oraz SP dla olejów do silników benzynowych.

3. Oznaczenia OEM – specyfikacje własne
OEM (Original Equipment Manufacturer) to normy ustalone przez producentów samochodów, którzy prowadzą testy jakościowe płynów eksploatacyjnych. To gwarancja, że olej będzie kompatybilny z silnikiem konkretnego pojazdu. Zapisy typu VW 505,00/505,01 lub RN 0700/0710 oznaczają, że dany olej jest zalecany przez markę do konkretnych serii jednostek napędowych (np. do silników z pompowtryskiwaczami, np. 505.01, do diesli czy motorów benzynowych z danych roczników itd.).
Producenci samochodów określają, jakie klasy lepkości oraz jakości oleju sprawdzą się w ich modelach. Aby mieć pewność, że zakupiony olej spełni swoją funkcję, należy stosować się do ich zaleceń. Źle dobrany olej może doprowadzić do uszkodzenia silnika.
Zrozumienie oznaczeń na etykietach oleju jest kluczowe, aby dokonać właściwego wyboru. Petronas Syntium X to gama olejów, w której zadbano nie tylko o najwyższe standardy jakości, nowoczesne technologie i ekologiczne opakowania, ale także o przejrzystość i zrozumienie etykiet, tak by każdy użytkowników samochodu mógł sięgnąć po najlepszą opcję dla swojego pojazdu.

Poznaj pełną gamę produktów i wybierz odpowiedni olej: https://pl.pli-Petronas.com/pl/Petronas-syntium-x

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony