Wybór odzieży roboczej zależy z reguły od rodzaju wykonywanej pracy i stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik. Istnieje kilka podstawowych zasad pozwalających uwzględnić najważniejsze aspekty i wymogi, jakie powinna spełniać taka odzież.
Odzież robocza jest stosowana w sytuacji, gdy własna odzież pracownika mogłaby ulec zniszczeniu lub silnemu zabrudzeniu w trakcie wykonywania pracy albo też gdy wymogi techniczne lub higieniczne powodują, że nie należy nosić własnej odzieży (tak jest np. w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym).
Przy doborze odzieży dla pracowników dobrze dokonać analizy danego stanowiska pracy. Z reguły naprawy pojazdów wykonywane są we wnętrzu. Zdarza się jednak, że niektóre czynności trzeba wykonać na zewnątrz. Optymalnym rozwiązaniem na lato będą koszulki z krótkim rękawem. W chłodne dni przyda się polar lub kamizelka, a w zimniejsze ciepła kurtka. Dobrze jest przeanalizować odzież dostępną w firmie i ustalić, czym powinna się różnić nowa odzież robocza. Po określeniu tych kryteriów można wybrać konkretne ubrania.
Odzież do pracy musi być wygodna, ale także wytrzymała. Przy wyborze materiału należy zadbać o to, by nie miał niekorzystnego wpływu na zdrowie lub bezpieczeństwo użytkownika. Dobrze jeśli materiał ma właściwości termoregulacyjne, bowiem wtedy odzież nie powoduje nadmiernego pocenia się czy wychłodzenia, a pracownik dobrze się w niej czuje i efektywnie pracuje.
Ubranie robocze stanowi podstawowe wyposażenie, pracownik nosi je przez cały dzień pracy. Dlatego tak ważny jest komfort. Odzież robocza musi być zatem dobrze dobrana, nie powinna być za bardzo dopasowana, nie może też być zbyt luźna, by nie przeszkadzała w wykonywaniu obowiązków. Powinna być po prostu wygodna i spełniać wymagania zgodne z jej przeznaczeniem. Musi być nie tylko funkcjonalna, ale również dobrze leżeć na pracowniku i odpowiednio wyglądać.
Na odzież roboczą najczęściej składają się kurtki, kamizelki, spodnie ze ściągaczem, spodnie ogrodniczki itp. Z reguły dostępne są w różnych kolorach, zależnie od kolekcji. Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy poszczególne elementy odzieży można ze sobą łączyć, tworząc dogodne (i wygodne dla pracownika) kombinacje. Ubrania robocze często posiadają wzmocnienia ze specjalnego materiału w miejscach szczególnie narażonych na działanie czynników mechanicznych, jak kolana, łokcie, ramiona itp. Jej zasadnicze elementy (kurtki, spodnie robocze) powinny być wyposażone w dużą liczbę kieszeni. Pozwalają one bezpiecznie nosić narzędzia i inne przedmioty wykorzystywane w pracy, jak calówka, klucze czy telefon komórkowy.
Na życzenie klienta ubrania robocze mogą być zaopatrzone w logo. Ułatwia to identyfikację pracowników i tworzy jednolity image danej firmy.
Pracownicy współdecydują
Przy wyborze odzieży ochronnej ważna jest również opinia korzystających z niej pracowników. Służy temu możliwość przetestowania odzieży. Pozwala ona ocenić, czy wszystkie ruchy wykonywane są swobodnie i czy odzież jest wygodna. Opinie przyszłych użytkowników nie tylko dostarczają wiedzy o praktycznych korzyściach z zastosowania danego rodzaju odzieży roboczej, sprzyjają także jej akceptacji. To właśnie przy tej okazji można uzyskać odpowiedzi na rożne pytania, np.: czy odzież jest wygodna, czy można ją łączyć z elementami wyposażenia bhp, jak np. rękawice czy obuwie ochronne, czy można bez przeszkód wykonać przewidziane w warsztacie zadania i czynności? Odpowiedzi powinny być w miarę możliwości pozytywne. Jeśli np. odzież ciasno opina ciało i powoduje pocenie się, to nie będzie akceptowana przez pracownika. Jeśli jednak jest wygodna i pozwala bez przeszkód wykonywać niezbędne podczas pracy ruchy, a przy tym dobrze leży, wtedy można stwierdzić, że spełnia swoje zadania i z pewnością zyska akceptację jej potencjalnego użytkownika.
Istotna jest także możliwość oceny dopasowania zamówionych rozmiarów odzieży dla każdego pracownika. Ważne jest, czy kurtka nie rozciąga się w pasie, czy rękawy za krótkie, a nogawki spodni nie są za długie. Niekiedy może to stanowić także o bezpieczeństwie: ubiór musi być tak dopasowany, by można było bezpiecznie wykonywać wszystkie przewidziane prace. Jeśli odzież nie jest odpowiednio dopasowana, to powinna być dostosowana indywidualnie do danego pracownika. Taka usługa jest często wliczona w cenę u dostawcy usług tekstylnych.
Usługodawcy z branży tekstylnej oferują zazwyczaj kilkudniowe, czasem także kilkutygodniowe testowanie odzieży roboczej, zanim klient podejmie ostateczną decyzję. Próbne testowanie pozwala również zaoszczędzić. Często firmy niepotrzebnie inwestują w niewłaściwą odzież i wyposażenie bhp dla pracowników z powodu zbyt pochopnie dokonywanych zakupów. Lepiej zatem dokładnie przetestować daną odzież roboczą i wyposażenie przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Przy wyborze odzieży roboczej pomocne może okazać się uwzględnienie kilku istotnych aspektów. Należy zadbać o to, by została przetestowana możliwie we wszystkich sytuacjach, z jakimi ma do czynienia pracownik warsztatu. Ważne jest uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy odzież można łatwo założyć i zdjąć?
- Czy rozmiar jest odpowiedni, czy potrzebne są rozmiary specjalne?
- Czy wszystkie prace mogą być wykonywane swobodnie i bez ograniczenia ruchów?
- Czy testujący czują się w odzieży komfortowo?
- Czy można ją stosować z jednoczesnym wykorzystaniem środków ochrony indywidualnej?
Warto korzystać z usług dostawcy tekstyliów przemysłowych
W praktyce najlepiej korzystać z odzieży roboczej i wyposażenia bhp pochodzących z jednego źródła. Gwarantuje to odpowiednią jakość oraz ułatwia logistycznie pozyskanie tekstyliów do wynajmu. Ważne jest, by sprawdzić, czy dany usługodawca posiada niezawodny serwis, który szybko reaguje na potrzeby klienta. Czy możliwe jest np. kilkutygodniowe testowanie odzieży ochronnej przed wynajmem? Konserwacja i naprawa odzieży muszą być wykonywane zgodnie z przepisami. Dobrze byłoby również, gdyby można było zamówić specjalne rozmiary dla pracowników czy też ujednolicić wygląd odzieży, opatrując ją np. logo firmy.
Aby zachować funkcje, odzież robocza musi być profesjonalnie prana i konserwowana. Najlepiej, żeby zajął się tym wykwalifikowany dostawca usług tekstylnych. Doradza on użytkownikom na podstawie analizy ryzyka, wspiera ich w doborze odzieży, a także przejmuje zadania związane z jej przygotowaniem, pielęgnacją i naprawą, łącznie z odbiorem i dostawą. Dla pracownika liczy się natomiast to, że czysta odzież jest zawsze pod ręką. Każdy otrzymuje co najmniej trzy komplety i tym samym zawsze ma do dyspozycji czyste ubranie robocze. Taki system odciąża właściciela warsztatu. Firma, która decyduje się na wynajęcie odzieży roboczej, oszczędza czas i pieniądze, a więc może skoncentrować się na innych ważnych działaniach.
Zalety wynajmu są zatem jednoznaczne, dlatego coraz więcej firm przekonuje się do korzystania z outsourcingu. Brudna odzież jest regularnie wymieniana na czystą. Taki system ułatwia również utrzymanie porządku w warsztacie. Naprawy odzieży dokonywane są w ramach usługi pełnego serwisu, a uszkodzone elementy wymieniane na nowe. Wszystkie części odzieży mogą być zaopatrzone w logo lub napis z nazwą firmy. Wynajem oznacza także elastyczne rozwiązania. Firma outsourcingowa z reguły szybko reaguje na zmiany w składzie personelu klienta, również w zakresie rozmiarów. Pomyłki w odbiorze lub dostarczaniu odzieży są wykluczone. Po praniu każdy pracownik otrzymuje swoją odzież roboczą, ponieważ każdy element zaopatrzony jest w kod kreskowy. Pomylenie danego elementu odzieży roboczej z innym podczas prania lub naprawy nie jest zatem możliwe. Terminy dostaw ustalane są wcześniej wspólnie z klientem. Usługa wynajmu odzieży roboczej oznacza dla użytkownika przejrzyste i przewidywalne koszty, co w efekcie ułatwia planowanie.
Coraz więcej zarówno większych, jak i małych firm dostrzega zalety wynajmu odzieży roboczej. Ważnym argumentem dla wielu z nich jest odciążenie w kwestiach organizacyjnych, a także zadowolenie pracowników z możliwości regularnej zmiany odzieży w pracy bez konieczności prania jej w domu.
Komentarze (0)