Narzędzia w warsztacie

ponad rok temu  21.12.2012, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

 

Regularne inwestycje umożliwiają zakładowi unowocześnianie linii produkcyjnej tak, aby wykorzystywała najnowsze technologie. Ostatnia większa inwestycja miała wartość 2 milionów euro i umożliwiła wprowadzenie na rynek nowego asortymentu śrubokrętów Protwist firmy Facom. W jaki sposób powstają?

Pręty stalowe o różnej średnicy (od 0,9 mm do 14 mm) wybierane są ze względu na własności mechaniczne. Mimo że dostawcy stali są certyfikowani w ramach procesu zapewnienia jakości, zakład sprawdza przy odbiorze m.in. wielkość, hartowność i przeprowadza analizę chemiczną.

image_gallery

Nożyce mechaniczne przycinają pręty do określonej długości, po czym są one poddawane automatycznej obróbce w celu wyprodukowania końcówki o pożądanym profilu. Aby upewnić się, że spełnione zostaną właściwe tolerancje, przeprowadza się rutynowe kontrole przy użyciu sprawdzianów.

Pręty poddawane są obróbce cieplnej w temperaturze 800°C, a następnie kierowane do kąpieli chłodzącej i zanurzane w oleju o temperaturze 80° na około 10 minut. Pręty są wyżarzane, a następnie śrutowane i chromowane, co nadaje końcówce estetyczne wykończenie, zapewniając jednocześnie wytrzymałość i żywotność.

W przypadku wyrobów ze stali nierdzewnej systematyczne kontrole procesu obróbki cieplnej przeprowadza dział kontroli jakości, testując wyroby pod kątem twardości, wytrzymałości na skręcanie i kruchości. Wszystkie te kontrole przeprowadzane są podczas produkcji, bezpośrednio przez operatorów.

Operacja formowania to ostatni etap produkcji narzędzia roboczego. Wysokiej jakości połączenie między uchwytem śrubokrętu Protwist i końcówką uzyskuje się dzięki wykorzystaniu procesu formowania wtryskowego. Tworzywo sztuczne wprowadza się do ogrzewanego bębna, miesza, a następnie wtłacza do form, gdzie ochładza się ono i twardnieje, uzyskując wielkość, kształt i specyfikację uchwytu. Następnie śrubokręty są znakowane i oznaczane marką przy zastosowaniu procesu, który zapewnia doskonałą czytelność przez długi okres czasu.

Jakość stanowi integralną część procesu produkcji śrubokrętu. Zapewniają ją kontrole przeprowadzane na wczesnym etapie, podczas opracowywania, produkcji i w końcowych fazach procesu wytwarzania. Jakość śrubokrętów Protwist wynika w równym stopniu z materiałów użytych w celu zapewniania wytrzymałości i niezawodności, jak i z ergonomicznej budowy, dzięki której praca jest mniej męcząca i uchwyt jest bardziej naturalny.

Oprócz testów wykonywanych podczas produkcji, zakładowe laboratorium kontroli jakości przeprowadza testy wytrzymałościowe i mierzy maksymalny dopuszczalny moment skręcający, niepowodujący odkształceń, by zagwarantować, że wyroby będą sprawować się zgodnie z wyśrubowanymi specyfikacjami Facom (każdy wyprodukowany śrubokręt Protwist musi przekraczać normy ustawowe o przynajmniej 30%).

 

GALERIA ZDJĘĆ

Jak powstają śrubokręty, czyli wizyta w zakładzie Facom
Jak powstają śrubokręty, czyli wizyta w zakładzie Facom
Jak powstają śrubokręty, czyli wizyta w zakładzie Facom

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony