Narzędzia w warsztacie

9 miesięcy temu  23.02.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Jak rozwija się rynek. Technologia produkcji i zastosowań akumulatorów

Do 2030 roku zapotrzebowanie na baterie ma wzrosnąć aż 14-krotnie – wynika z prognoz Parlamentu Europejskiego. Rozwój akumulatorów staje się coraz istotniejszy dla postępu technologicznego, a nowe rozwiązania pozwalające na recykling nawet 95% komponentów są kluczowe dla ograniczenia wpływu tych źródeł zasilania na środowisko.

W celu zapewnienia maksymalnej użyteczności, ale także w trosce o klimat, producenci urządzeń i narzędzi bezprzewodowych rozwijają projekty akumulatorów w kierunku mniejszego zużycia surowców naturalnych i maksymalizacji efektywności.
Akumulatory litowo-jonowe stoją na czele technologicznej ewolucji, która kształtuje naszą przyszłość korzystania ze sprzętu elektronicznego. Są one kluczowym elementem determinującym rozwój technologii, od mobilnych urządzeń po elektryczne pojazdy i narzędzia, zapewniając wydajność, ergonomię, długą żywotność i możliwość szybkiego ładowania.
Wspomniane prognozy Parlamentu Europejskiego podkreślają rosnącą rolę, jaką będą pełnić akumulatory w napędzaniu naszej codziennej technologii i wspieraniu zielonej transformacji energetycznej. Wciąż rosnący popyt stymuluje innowacje w projektowaniu i produkcji akumulatorów, które muszą być nie tylko coraz bardziej wydajne, ale również projektowane w sposób zrównoważony, z uwzględnieniem recyklingu i minimalizacji wpływu na środowisko.

Odpowiedzialność producentów
W miarę udoskonalania technologii akumulatorów litowo-jonowych kluczowe staje się projektowanie ich z myślą o efektywnym gospodarowaniu zasobami i zrównoważonym rozwoju. Odpowiedzialność za środowisko naturalne i ograniczenie marnotrawstwa zasobów to priorytety, które powinny iść w parze z innowacją. W branży warsztatowej, gdzie akumulatory są nieodzowne, zapewnienie ich kompatybilności ze starszym sprzętem pozwala na wydłużenie życia narzędzi oraz ograniczenie odpadów. Ponadto priorytetyzowanie recyklingu materiałów, z których są wykonane, takich jak metale z puszek akumulatorów czy kobalt i nikiel z ogniw, stanowi ważny krok w kierunku ekologicznego postępu. Jak podaje Milwaukee, wiodąca firma na rynku elektronarzędzi akumulatorowych, nawet do 95% materiałów używanych w akumulatorach litowo-jonowych może być poddanych recyklingowi, co jest istotnym wskaźnikiem dla przedsiębiorstw dążących do zminimalizowania ich śladu węglowego.

Mniejszy znaczy wydajniejszy
Jednym z przykładów akumulatora, który został zaprojektowany z myślą o zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko, a jednocześnie ułatwieniu pracy profesjonalistom, jest M18 Forge 6.0 Ah. Dzięki wysiłkom inżynierów Milwaukee jest on o 30% mniejszy i o 40% lżejszy niż większy model M18 High Output 12.0 AH, jednocześnie zapewniając tę samą wydajność pracy. Taka redukcja rozmiaru i wagi oznacza, że do jego produkcji wykorzystuje się mniej materiałów, co przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego i ogólnego wpływu na środowisko. Przy mniejszej ilości materiału nie tylko redukuje się zużycie surowców, ale także obniża emisje związane z produkcją i transportem akumulatorów. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby przechodzenia na bardziej zrównoważone rozwiązania w każdym segmencie rynku, w tym w branży narzędziowej. Dodatkowo zredukowana waga akumulatora sprawia, że praca wymaga jeszcze mniej wysiłku od operatora, a mniejszy rozmiar ułatwia dostęp do ciasnych miejsc.

Złota era narzędzi akumulatorowych
Narzędzia zasilane akumulatorowo cieszą się coraz większą popularnością w branży warsztatowej. Według The Business Research Company w 2023 r. globalny rynek narzędzi zasilanych akumulatorowo osiągnął wartość 159,19 mld zł, a w 2024 r. wartość ta ma wzrosnąć do 171,41 mld zł. Wiertarki, piły, szlifierki czy klucze udarowe są coraz częściej zasilane przez akumulatory litowo-jonowe ze względu na ich lekką konstrukcję, dużą gęstość energii i wygodę w mobilnym użytkowaniu. Zapewniają operatorom narzędzi większą swobodę ruchów i eliminują konieczność użycia przewodów, co zwiększa wygodę i bezpieczeństwo pracy w warsztacie. Dzięki postępom w technologii produkcji akumulatorów narzędzia te są wydajniejsze i mogą pracować dłużej na jednym ładowaniu, co przekłada się na wzrost produktywności i efektywności pracy w sektorze warsztatowym.

Materiał: Milwaukee

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony